SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
6 Ocak 2018

Şinasi Karaca’nın Pir Haber Ajansına Verdiği Röportaj

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Şinasi Karaca’nın Pir Haber Ajansına Verdiği Röportaj

Gündem - 6 Ocak 2018 9:59

  saskarahaber sitesinin Baş Yazar ve Haber Editörü; Şinasi KARACA’NIN  Analiz haberler  ve yorum analizlerinden  çok güzel bir yazı dizileri hazırladığını tüm okuyucu  kamuoyu  tarafından bilmektedir.

Başyazarımız Şinasi Karacanın  Pir Haber Ajansına verdiği analiz yorumlarından röportajını okumanızı öneriyorum.

 PİRHA-Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı bir Türkmen Alevi köyü olan Koyunpınar’da (Saskara) 1950’lili yıllarda cami yapılmış. 2014’te ise gurbette yaşayan köylülerce cemevi yapılmış. Şimdi ise yıllardır asimile edilen köylüler, camiciler ve cemeviciler şeklinde ikiye ayrılmış. Koyunpınarlı yurttaş Şinasi Karaca, caminin yapılmasından sonra köyde yaşanan problemleri ve asimilasyonu PİRHA’ya anlattı. 

Koyunpınar Köyü Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı bir Türkmen Alevi köyü. Eski ismi Saskara olan Koyunpınar Köyü geçim sıkıntısından dolayı İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlere göç vermiş olmasına rağmen şu an köyde bini aşkın nüfus yaşamakta. Osmanlı padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in kırımında kaçan, dağlara ve ormanlara sığınan Türkmen Alevilerinin oluşturduğu Koyunpınar Köyü’nde okuma yazma oranı da hayli yüksek.

1950’li yıllarda köye yol, su, sağlık ocağı, okul gibi hizmetlerin gelmesi için cami yapılmış.

ÇOCUKLARA SÜNNİLİK ÖĞRETİLDİ

Gurbette yaşayan Koyunpınarlı yurttaş Şinasi Karaca, caminin yapılmasından sonra köyde yaşanan problemleri ve asimilasyonu PİRHA’ya anlattı.

Caminin yapıldığı dönemde birkaç kişi camiye gitse de köyün genelinin pek sıcak bakmadığını kaydeden Karaca, 1980 askeri darbesinin yarattığı korku atmosferiyle birlikte caminin köyün yaşlıları tarafından kullanılmaya başlandığını belirtti.

Yine 1980’lerde camiye bir imamın atandığını söyleyen Karaca, giderek köy halkının imama alıştığını ve imamın köydeki bazı ailelerin çocuklarına Kuran öğretmeye başladığını böylelikle çocuklara giderek Sünniliğin öğretildiğini ifade etti.

CAMİCİLER VE CEMEVİCİLER OLARAK İKİYE AYRILDI

Gurbette yaşayan Koyunpınarlıların köye bir cemevi yaptırmak için köy derneğiyle birlikte bir gece düzenlediklerini belirten Karaca, 2014 yılında köye cemevi yapıldığını ve İstanbul’dan dedelerin gelerek köyde cem tuttuklarını ancak köyün şu an camiciler ve cemeviciler olarak ikiye bölünmüş durumda olduklarını vurguladı.

Köyün ikiye bölünmüş durumundan kaynaklı olarak cenazelerin bir kısmının camiden bir kısmının da cemevinden kaldırıldığını söyleyen Karaca, “Cenazesini cemevinden kaldıranlar daha çok gurbette yaşayanlar” dedi.

DEDELERİN DE KABAHATİ VAR

Köy halkından bazılarının hükümetle iş birliği içinde çalıştıklarını, şu an köyde bulunan imamın köy halkını Sünniliğin Hanefi mezhebine yöneltmek için birçok adım attığını ifade eden Karaca, “Bunda dedelerin de çok suçu var. Bir toplum ne zaman başsız kalırsa o zaman asimilasyona zemin hazırlamış olur” şeklinde konuştu.

ÇEŞİTLİ VAKIFLARA KÖYLERDE ÖĞRENCİ TOPLUYOR

Çeşitli muhafazakar ve sağ ideolojik vakıfların Türkmen Alevi köylerindeki fakir çocuklarını yatılı okullarda okutarak kendi ideolojilerini benimsettiklerini vurgulayan Karaca, Koyunpınar Köyü’nde de böyle durumların yaşandığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu vakıflarda okuyan çocuklara okullarını bitirdikten sonra devlet kademelerinde iş veriliyor. Söylenenlere göre bu vakıflarda okuyan çocuklara ‘Sizi biz okuttuk, ekmeğinizi verdik, işinizi verdik. Şimdi her biriniz bulunduğunuz köylerinizde veya yakın köylerde fakir çocukları toplayıp bizim okullarda okumalarını sağlayacaksınız’ gibi görevler veriliyor.”

TÜRKMEN KÖYLERİNDE BENZER YÖNTEMLER İZLENİYOR

Kendi köylerinde görev yapan bir memurun, fakir çocukları okuyup meslek sahibi olma sözleriyle kandırarak çocukları ve aileleri bu vakıflara yönlendirdiğini söyleyen Karaca, hemen hemen tüm Türkmen köylerinde buna benzer yol ve yöntemlerin izlendiğini de ekledi.

Karaca, son olarak köyde AKP’den milletvekili aday adayı olan bir kişinin, köyde bulunan camiye minare yaptırmak istemesine karşı çıktığı için mahkemelik olduklarını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Galatasaray’da bir ilk gerçekleşti: Özbek kaybetti Galatasaray tarihinde İlk kez bir başkan seçimi kaybetti. Galatasaray Spor Kulübü'nün yeni başkanı Mustafa Cengiz oldu. Eski başkan Dursun Özbek, son sandık sayılmadan Cengiz'i tebrik ...
TDK'dan çirkin tanımlama: Alevilere 'vazalak' dendi Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde 'vazalak' kelimesinin anlamının hem 'aptal' ve 'serseri' hem de 'Alevi' olarak verilmesine tepki yağdı. Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Sözlüğü’nde “vazalak” kelimesi ...
MUĞLA’nın Marmaris ilçesine gelen CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, OHAL’in ilk çıkarıldığı günden bugüne kozmetikten kış lastiğine kadar bir takım düzenlemeler yapılarak, amacın dışına çıkıldığını ve ne gerekçe ile çıkarıldıysa ...
AKP ŞOKTA! MHP BİTİK! İYİ PARTİ MÜTHİŞ... Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici yaptıkları son anketin sonuçlarını açıkladı Tuncay 20 Ocak 2018 Cumartesi 00:09 Gazeteci-Yazar Uğur Dündar'ın Halk TV'de yayınlanan Halk ...
Canan Kaftancıoğlu: Gençlik yıllarımdan itibaren sol değerler gömleği giydim Canan Kaftancıoğlu tartışılan tweetlerini neden silmediğiyle ilgili soruya "İlk gençlik yıllarımdan itibaren sol değerler gömleği giydim ve bu gömleği de üzerimden hiç ...
KKTC'de hükümet istifa etti KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, hükümetin istifasını KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sundu.KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün, 7 Ocak erken genel seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.