SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
12 Kasım 2017

“ARDAHAN’IN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ARDAHAN’IN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?”

BölgeselGündemKöşe Yazıları - 12 Kasım 2017 13:54

“ARDAHAN’IN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALI?”
         (1)   ÜNİVERSİTE, LİSE DENGİ OKULLAR.

(2 ) İŞSİZLİK VE EĞİTİM.

   (3 ) EKONOMİ NASIL DÜZENLENİR.

     ( 4 ) ARDAHAN’IN TANITIMI.

   ( 5 ) ARDAHAN’IN İLÇE KÖY KÜLTÜRLERİNİN YAŞAMASI.

    (6 ) ARDAHAN’IN İLÇE KÖY FESTİVALLERİ.

  (7 ) ARDAHAN’DA HAYVANCILIĞIN GELİŞTİRİLMESİ.

  (8) ARDAHAN’DA ÇİFTÇİLİĞİN GELİŞTİRİLMESİ.

  (9) ARDAHAN’A YAKIN SINIR KAPILARININ AÇILMASI.

(10) İL VE İLÇE KÖYLERDE ,HER TÜRLÜ SPORA DESTEK VERİLMESİ.

     (11) ARDAHAN’DA YER ALTI MADENLERİNİN ARAŞTIRILMASI.

(12 )TARİHİ YERLER,HÖYÜKLER,GİBİ YERLERİN TANITIMI.

 (13) İL İLÇE KÖYLERDE ŞEHİRCİLİK PROJELERİ GELİŞTİRİLMESİ.

(14) KULLANILMAYAN ARAZİLERİ ORMANLIK ALANLAR HALİNE    GETİRMEK.

 (15) YER ALTI SULARINI KAYIP ETMEDEN DEĞERLENDİRMEK.

 (16) SERACILIK VE ARICILIK PLANLI PROJELİ DURUMA GETİRMEK.

(17)HAYVANSAL GIDALARI PAZARLAMAK..DEĞERLENDİRMEK.

 (18)HER MESLEKTEN KURSLAR AÇMAK.

   (19)YÖRENİN İKLİMİNE GÖRE İŞ YERLERİ VE  FABRİKALAR AÇMAK İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM BULMAK.

(20)SINIRLARDA TİCARETİ ARTIRMAK.  

 (1)Tüm Üniversite, lise , öğrenci ve bu konuda bilgi birikimini verebilecek insanlarımızın,Ardahan’ın nasıl gelişeceği nasıl ilerleyeceği,konulu bir yarışma veya kompozisyon,gibi konu içerikli düşünce ve görüşlerini açıklayacak,kağıt üzerinde belge bilgiye ihtiyaç olacaktır.Bu düşünceyi yürütecek bir örgenci komisyonu kurulması gerekmektedir.

 

 (02)   İşsizlik ve Eğitim için Ardahan’da neler yapıla bilinir.

(a) Hayvancılığın daha ileri boyutu ve teknoloji karışımı  yardımı gelişmelerle birlikte hareket edilmesi.

   (b)Arıcılığın yine hayvancılık gibi geliştirilip daha üst düzeyde yapılması.

  (c)Hayvan ürünlerinin işlenmesi,süt,peynir,yoğurt,vs,ve bunları iç piyasaya sürülmek için gerekli işlemlerin yapılması.

   (d)Yine hayvan ürünleri olan deri kullanımı için ayakkabı ve deri ürünlerinin geliştirilmesi,iç piyasaya sürülerek işsizliğe katkıda bulunmak.

(e)Yörede bulunan hayvancılık ziraat yani çiftçiliğe katkıda bulunmak için insanlara iş gücü sağlamak,yeni teknolojiyi kullanarak bir eğitim seferberliği sağlamak .Her insanın yapacağı bir iş kolu yaratmak yeni projeler yaparak kredi kullanarak yöreyi hayvancılık ve çiftçilik bakımından bölgenin gücü haline getirmek .vs.

 

(03)Ardahan’da sanayi denilen hiçbir oluşum yok.Yeni kurulan   üniversitenin bir çok eksik kolları var yine üniversiteyle   koordineli çalışarak Ardahan’ın ekonomik yapısını düzeltmek   için önce sanayi sonra insanların bölge olarak eğitimi,ve buna benzer bir çok çalışma başlatarak,işe başlamak gerek.

 

Ardahanlı olup da ülkenin geneline yayılan ve yurt dışında bulunan iş adamlarımızı Ardahan’a çağırmak Ardahan için neler yapılır veya siz Ardahan’a neler yaparsınız,siz Ardahanlı olarak doğduğunuz veya kimliğinizin ili Ardahan yazdığı yere ne tür katkı yaparsınız sorusu sorulmalıdır.

Ve bu iş adamlarımıza bölgede hiçbir ayrım yapmadan arsa ve ucuz işgücü  her türlü yardım sağlanmalı ne gerekiyorsa yardımcı olunmalı,Ardahan’a Ardahanlılardan başkaları yardım etmez ve birikim ve bilgilerini hiç kimse paylaşmaz.Bu konu gerektiğinde genişletebilinir.

 

(04)Ardahan’ın tanıtımı için turlar düzenlenmeli,yayla turizmi.Eski tarihi,yöreler tanıtılmalı ören yerleri tespit edilip turizme katkı sağlayacak yerlerimiz belirlenmeli.

Kış turizmi kayak ve buna benzer yerler,yine tespit edilerek Ardahan’ın tanıtımı için bir çok bilgi ve düşünceyle tanıtımın sağlanması için her türlü bilgi belgelere konulara ihtiyaç olduğu bilinmelidir.

 

(05)Ardahan’ın ilçe ve köylerinin yaşam ve kültürleri bir ülke kültürü gibi bir çok çeşidi bulunmaktadır,ilçeler ve köylerde geçmişlerde yaşanmış ve kayıp olmaya yüz tutmuş kültürlerimiz tekrar hatırlanıp gün yüzüne çıkarılmalıdır.Örneğin Türkmenlerin yaşam ve kültürleri,ve diğer etnik gurupların yaşam ve kültürlerini gelenek göreneklerini,yaşam biçimlerini yeni nesillere  anlatıp ve Ardahan kültürünü dünyaya yaymak  tanıtmak.

 

(06)Ardahan’ın ve ilçelerinin köylerinin festivalleri çoğaltılmalı sosyal etkinlik biçimi geliştirilmeli ve bu festivallere toplumun yaklaşımını sağlayıp yeni stratejiler sağlayarak,bölgede bir festival şehri haline getirmek ilk ilke olmalı.

 

(07)Ardahan’ın sınır komşuları olan Gürcistan,açık olan kapıları,yeni düzenlemeyle daha işler bir duruma getirilmeli,sınır ticareti karşılıklı olarak geliştirilmeli bu konuda neler gerekiyorsa mutlaka yapılmalıdır.

 

(08)Ardahan’a spor kompleksleri yapılmalı spor kulüpleri desteklenmeli ilçelerde spor dernekleri kooperatifleri kurulmalı her türlü spora gençleri katmalı,gençleri sporla kahve köşelerinden kurtarılmalı,spor aktiviteleri geliştirerek gençlere hizmet olarak sunulmalıdır.

 

(09)Ardahan’ın yer altı madenleri araştırılmalı,Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının izin verildiği ölçüde,çalışılmalı ve   çıkacak madenlerin bölgeye katkısı ve iş gücü sağlanması bakımından önemli olmalıdır,zamanla geniş bir araştırma yapılmalı..

 

(10)Ardahan ili ve ilçe ve köyleri,yeni dünya düzenine uygun,şehircilik planları programları yapılarak,imar dan geçirilerek ,yeni şehircilik düzeni altında bir çok köy ilçeye ve o yörenin iklimine uygun binalar yapılmalı,yollar taş ve asfalt,gibi döşeme yapılmalı,kanalizasyon, her eve su boruları döşenmeli yeni yapılar yapılarak bir şehircilik yolunda adımlar atılmalıdır..

NOT:23-24-25-26 Kasım 2017.İstanbul Maltepe sahilinde Ardahan’ın tanıtımına katılımın da Ardahan için güzel şeylerin olacağı kanısındayım. Yalnız sadece Ardahan yetmiyor diğer ilçelerin de katılması gerekiyor hayırlı olsun.Her Ardahanlının destek vermesi gerekmektedir..Neden? Ardahan’ın tanıtımı gelişmesi için..

Şinasi  KARACA –saskara-sinasi@hotmail.com.

 

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Daha henüz Başbakandı ''Dünya Lideri''  Erdoğan Gazzeye gideceğim demişti: Tarih  23 Mart 2013 ve Alkışşşş kopmuştu.... Bu kez tarih 14 Nisan  sayın Erdoğan  Gazzeye gideceği tarihi bizlere net olarak söylemişti; Mayıs ...
İslam a öyle yanlış inançlar girmiş ki, bizler bunu araştırma ve Kur’an ile sorgulama gereği hiç duymayız. Hurafe ve batıl inançların neredeyse hepsi, Yahudi kaynaklıdır. Bu makalemin konusu KUDÜS, biz ...
Ardahan  Hanak Damal Türkmenlerinin nereden gelmiştir?.Sorusunu kısa yanıt olarak bu yazımızda bulacaksınız.. Ardahan'a Kızılbaşların yönelmeleri Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim'in (Taht yılları 1512-1520'dir. Sultan Selim'e kötü anlamına gelen Yavuz ünvanı verilmiştir; ...
Bir yazıma cevap veren arkadaşımız, yazımı tenkit edip, kendi düşüncesini anlatmak adına öyle şeyler yazmış ki, bunu sizlerle paylaşmamın çok önemli olduğunu düşündüm. Arkadaşımız Bakara 284. ayette geçen bir cümleyi ...
     “ARDAHAN DAMAL BEBEKLERİNE KİM SAHİP ÇIKACAK” Ardahan ili,Hanak, Damal,ilçeleri ve çevre köylerinin,kültürel giysileri bir zamanlar, Japoncada birincilik almış,ve halen Damal ilçesinde azda olsa birkaç ev hanımının bu kültürel giysiyi kayıp ...
 Dolar tarihi rekor kırarken; Bırakın Doları, Doların Nüfus ettiği Tezek fiyatını bile etkileyen bir ekonomiden bahsediyoruz…      İthal rahatlığının ötesin’de;Üretimi yüzde yüz etkileyen Dolar kuruna dayalı petrol artışından olsa gerek(!) iki arada ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.