SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Eylül 2017

“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Gündem - 30 Eylül 2017 19:08

“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Hükümet tarafından TBMM ‘ne sunulan yeni vergi paketi ile Vakıf Yurtlarına yeni olanaklar sağlandığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “bu taslakta yapılan düzenleme ile Devlet Yurtlarında kalan Öğrencilerin beslenme ve barınma yardımları tehlikeye girmiştir” dedi.

YURTLARI ENSAR’A , TEGEV’E DEVİR ETMEK İSTİYORLAR

Hükümet tarafından TBMM ‘ne sunulan yeni vergi paketi ile Vakıf Yurtlarına yeni olanaklar sağlandığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “bu taslakta  yapılan düzenleme ile Devlet Yurtlarında kalan Öğrencilerin beslenme ve barınma yardımları tehlikeye girmiştir. Çünkü açıkça ifade edilen yardımlar, yasa maddesinden çıkarılarak, Yardımlar Muğlak hale gelmiştir.  Bunun yerine Vakıf ve derneklere yapılacak yardımlar daha önce yasa maddesinde var olmasına rağmen bir kez daha konulmuştur. Öyle anlaşılıyor ki, Hükûmet Yurt meselesini Ensar’a, TEGEV’e ve benzeri vakıflara devir etmek istiyor. TBMM’ ne getirilen her yasa tasarısına dolaylı olarak bu vakıflarla ilgili bir madde konuluyor. Bunlar bilinçli olarak konulan maddelerdir. Hükümet yaşananlardan ders çıkarma yerine aynı hatalara devam ediyor, umarız bir gün ENSAR da bizi kandırdı demezler”  dedi,.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Erdem ,Maliye Bakanının cevaplaması istemi ile verdiği soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

DEVLET YURTLARINA BESLENME YARDIMI MUĞLAK HALE GELİYOR.

“Bakanlığınızca hazırlanan, “Bazı vergi kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Hükümet tarafından 27.09.2017 günü , TBMM ‘ne sunulmuştur. Esasen Vergi toplama adıyla Vatandaşın cebine göz dikme yasası olan bu taslakta , Cemaat tarikat yurtları da unutulmamıştır. Bu taslağın 24. Maddesinde 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Kanunu 23. Maddesinde değişiklik ön görülmüştür. 23. Maddenin Mevcut hali, “Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere Bakanlık ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde beslenme ve barınma yardımı yapılabilir.” Şeklindedir. Buradan Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte ibaresi çıkarılarak, aynı maddenin 2.Fıkrası “Beslenme ve barınma yardımı, BAKANLAR KURULUNCA VERGİ MUAFİYETİ TANINAN VAKIFLAR VE KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLERE AİT  YÜKSEK ÖĞRENİM YURTLARINDA BARINAN ÖĞRENCİLERE, Kurum yurtlarında kalan öğrencinin Devlete bir aylık maliyetini geçmemek ve yükseköğretim kurumlarının öğrenim sürelerini aşmamak kaydıyla bir öğretim yılında dokuz ayı geçemez.” Şeklinde düzenlenmektedir

Bu bilgiler Işığında;

                YASA MADDESİ İLE GEREKÇE UYUŞMUYOR

  • Bu düzenleme yapılırken, “Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte”, ibaresi hangi gerekçelerle yasadan çıkarılmıştır.
  • Madde Gerekçesinde Kuruma ait yurtlarda süre kısıtlamasının kaldırılarak öğrencilerin eğitimlerinin   tamamlanması amaçlanması sağlanmıştır demesine karşın, Süre ile ilgili bir değişiklik ön görülmemiştir. Bu çelişki değil midir?
  • Bu yeni düzenleme ile Yurt – Kur ,  Yurtlarında kalan öğrencilere beslenme yardımı yapacak mısınız? Yapacaksanız bu maddeyi neden muğlak hale getirdiniz?
  • Türkiye’de kamu yararına çalışan ve vergi muafiyeti olan , aynı zamanda Yurt İşletmeciliği yapan Dernek ve Vakıf sayısı ne kadardır. Bunların isimleri nedir? TEGEV, ENSAR, BİRLİK gibi kamuoyunca bilinen Vakıf veya derneklerde muafiyet kapsamında mıdır? Bunlara ait toplam yurt sayısı ne kadardır? Kaç öğrenci barınmaktadır.
  • 2016-2017 öğretim yılında bütçeden  Vakıf ve dernek Yurtlarına barınma ve beslenme yapılmış mıdır? Bunlar hangileridir, toplam yardım miktarı ne kadardır?
  • Maliye bakanı  yeni  vergilerin Savunmaya kaynak yaratmak, amacıyla konulduğunu açıkladı.  Bu  vergilerden YURT yapımına kaynak ayırmayı düşünüyor musunuz?  Vakıf yurtlarına verilen destek neden Yurt yapımına ayrılmıyor? Yardımlar konusunda ,  Gençlik ve Spor Bakanlığının bu konuda görüşüşü  alınmış mıdır? Yardımı destekliyor mu?
  • Beslenme ve Barınma yardımı yaptığınız  Vakıf ve dernekleri hangi kriterlere göre belirleyecekseniz? Bu kriterler nelerdir?”
  • Kaynak;Gerçek muhabir..
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Yılmaz Özdil, Ecevit’le ilgili kimsenin bilmediği o bilgiyi bugün köşesine yazdı" Yılmaz Özdil, Ecevit’le ilgili kimsenin bilmediği o bilgiyi bugün köşesine yazdı… ‘Asrın liderimiz şimdi de kafayı Bülent Ecevit’e taktı, “poposunu ...
"Akşener, partisinin kuruluşunu CHP'li belediyenin salonunda yapacak" MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, yeni partisinin kuruluşuyla ilgili açıklamayı 25 Ekim Çarşamba günü, Ankara'da CHP'li Yenimahalle Belediyesine ait Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde yapacak. MHP'den ...
'Melih Gökçek efsanesi çöktü' Ankara kulislerinde Melih Gökçek sonrası senaryolar konuşulurken Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayları arasında Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın isimleri öne çıkıyor. Öte ...
"AŞURE" Rivayet edilir ki; 1- Hz. Nuh'un gemisinde son kalan yiyeceklerle yapılan çorbadır. "Hz. Nuh’tan itibaren bütün Sâmî dinlerde mevcut olan ve Câhiliye devri Araplar arasında da, Hz. İbrahim’den beri önemli görülüp ...
'Sıbyan mektebi'ne giden çocukların aileleri: 'Ne yapsak günah diye bakıyorlar...' İstanbul'da çocukları 'sıbyan mektebine' giden aileler, çocuklarının durumunu anlattı. "Evde ne yapsak ‘günah’ demeye başladı" diyen bir anne, "Örneğin resim yapmak ...
"Komünist bal İstanbul'da" Dersim'in Ovacık İlçesi'ndeki komünist Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu'nun yörede organik bal üretimi yapan 40 arıcı ile anlaşarak, Tunceli Arıcılar Birliği ve Dersim Dernekleri Federasyonu ortaklığında, elde edilen organik ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.