SASKARANIN DERNEĞİNİN KONGRESİ!!!!

SASKARANIN DERNEĞİNİN KONGRESİ!!!!

Tarih 29 Ocak 2013, 13:01 Editör BAYRAM ÇAĞLAYAN

Doğu illerinin içinde en eğitimli köy olan saskaranın, derneği de daha büyük sözlere sahip olmaya nail diyerek , yeni seçilecek yönetime başarılar dilerim.

 

 

 

     Merkezi İstanbul  Sultangazi ,  Yunus emre mahallesinde bulunan.  Koyunpınarı köyü Kültür , yardımlaşma ve dayanışma derneğinin kongresi yaklaştı.

     Türkiye’nin  en büyük köylerinden biri olan koyunpınarı( saskara) köyünün  verdiği göç metropollerde ise yine hatırı sayılır hane ve nüfusa yükselmiştir. Bu nüfus yoğunluğunun en belirgin şehirlerinin başında İstanbul Gazi mahallesi , İstanbul Esenyurt gibi yerleşim yerleri gelmektedir. Neden bu nüfus ve yoğunluğu tema aldığımı ve Dernek kongresi ile ne alakası var denileceğini bilerek , konuyu uzatmadan doğrudan bu paralellikten bir öz eleştiri yapmamız gerektiğini  anlatacağım. Dernek Kongremizin  en güzel şekilde geçmesini temenni ederek , bu öz eleştirimizi hep birlikte yapalım. Her iki yılda bir  Yirmi yıldır yapılıyor bu kongre(!)  sekiz Ayrı başkan ile ayrı ayrı zamanlarda faaliyet gösterdi. Hepsinin bu faaliyetlere katkısı , iyi niyeti , çabası ve fedakârlığı eminim  çok olmuştur(!) Fakat eksik bir temayı  hep atlıyoruz!!! Biz toplum konsensüsü sağladık mı? , Bunun için program ve planlama yapıldı mı? Cevabı ise Tabi ki hayırrrrr. Neden olumsuz bakıyor diyen, beni küçümseyen  hatta SASKARANIN İMAM EFENDİSİ yazımda olduğu gibi  hakaret eden ve eminim  büyük olasılıkla felanın torunu, felanın oğluna bak kendini ne sanıyor gibi yüzeysel ama iç  kemirmesi gibide ağır  sözler diyenler  olacaktır. Gerçi hakaret edenlere acıyorum ama onlar kendilerini düzeysizlikleri ile tatmin etmeye devam edeceklerdir. Neyse konuyu öz savunmamdan çıkartıp , Bu konsensüs neden sağlanmıyor? Suçlusu kim?  Nerde hata yapıyoruz gibi bir çok soruyu (5N1K) olarak sorsak bile , alacağımız cevap ( 1N5K ) olur. Trajedi ve  trajikomik olayın daniskası bu olsa gerek. 

        Her kongre zamanı  bir çok umutlar  çoğalır yüreklerde. İnsanlar belki bir arada tutulur diye temenniler edilir. Zamana yayılmak ile olsa da  büyük faaliyetler yapılacak denir(!) Hatta beklenir. Sonuç yine kendi iç kabuğuna bürünmüş lük, kendi hesap çevresinde yerel kalınmış bir dernekçilik yürütülür.  Oysaki Nüfusun olduğu  potansiyeller yönetilen değil, bir nebze yönetimde söz sahibi olmak için  çaba harcarlar. Nüfus potansiyelinde çok yüksek olan Gazi  mahallesi ve Esenyurt  gibi yerleşim yerlerinde, Koyunpınarı ( Saskara) Kütüğüne kayıtlı  bırakalım  Belediye başkanını, Meclis üyesini, mahalle Muhtarını , Muhtar azasını  , bir belediyede çalışan çaycısı , çöpçüsü yok. Yine  Saskara Nüfusuna  kayıtlı  hiçbir esnaf Bulundukları belediye veya devlet kurumundan iş alamamış , alması da olanaksız görünen tablo var karşımızda. Bu olmamışlıkların altındaki tek neden (!)  Halk konsensüsünün sağlanmamış olmasıdır. Bu görev kimin? Tabi ki Sivil toplum kuruluşu olan derneğimizin.

      Yeni seçilecek yönetime dikkat etmek gerekiyor. Hizipçi , kıskanç , hep ben varım , onlar kim diyen olmamalı, çünkü bu yönetim ile yerel seçime girilecek ve bu yerel seçimde 2009 yılındaki gibi hizipçiler hortlamasın da , bari birini belediyede çaycı olarak işe verme gücü elde etsinler.

     Doğu illerinin içinde en eğitimli köy olan saskaranın,  derneği de  daha büyük sözlere  sahip olmaya nail diyerek , yeni seçilecek yönetime başarılar dilerim.

 Not: 2009 Yılı sonrasın da Köyümüzün derneği dahilinde hiçbir sosyal , siyasal , ticari ve ekonomik faaliyetim olmamış olup, hatta derneğe 2009 yılın da Yönetiminde olduğum süreç dahilinde 2013 yılına kadar  Aidat ödememiş birisi olarak bunu yazarken, Derneğin ve komitenin en büyük organizasyonu olan Saskaraya cem evi yaptırma platformuna başlangıçta 200 TL Katkım haricinde başka katkım olmamıştır. Bu sorumsuzluğumun tek nedeni ise yukarıda yazdığım Konsensüs eksikliği ve hizip duruşlardır.

   Bayram ÇAĞLAYAN

www.saskarahaber.com

 

 

 

Bu haber 506 defa okunmuştur.


saskara

IŞID TERÖR ÖRGÜTÜNDEN ÖNCE; ANITKABİRİ YIKACAKTI ...

IŞID TERÖR ÖRGÜTÜNDEN  ÖNCE;  ANITKABİRİ YIKACAKTI ... GEZİ pARKI EYLEMLERİNDE HALKI KUTUPLAŞTIRRARAK PROVAKE EDENLER DEN BİRİYDİ.

''AYSEL YILDIRIM GÜVEN'' DOĞUM GÜNÜNÜZ HOCAM...

''AYSEL YILDIRIM GÜVEN'' DOĞUM GÜNÜNÜZ  HOCAM... Bize bir emanettir; Aysel YILDIRIM GÜVEN

"BİR BİRİMİZİ SEVMEK ACILARIMIZI MUTLULUKLARIMIZI PAYLAŞMAK BU KADAR ZOR MU?"

Neden bu kadar ön yargılı davranıyor bir birimizi sevmiyor doğrululuktan dürüstlükten gerçeklerden kaçıyoruz?.

"SASKARALILAR DEGERLERİNİZE SAHİP ÇIKIYORMUSUNUZ?"

Degerler öyle kolay kolay yetişmiyor.Yetişsede ne zaman dünyadan göç edince o zaman deger olduğu aklımıza geliyor.A...

"İLK ÖGRENCİMİZ B.İREM BİLGİLİ'DEN E-POSTA GELDİ"

Bu ögrencimiz,ön benligini kazanmış sorumluluk içerisinde kendini kanıtlamışcasına bize e-pota gönderecek kadar du...

Sayaç

Köşe Yazarları

BAYRAM ÇAĞLAYAN BAYRAM ÇAĞLAYAN
AveKP , CEMAAT KAVGASI ;DİNOZOR DEVRİNE BENZİYOR!!!
Şinasi KARACA Şinasi KARACA
"ALEVİLİKTE MUHAFAZAKARLIK MİLLİYETÇİLİK OLMAZ!"
Hünkar ÇELİK Hünkar ÇELİK
HÜNKARIN HABERİ
Arife ÖZBAŞ Arife ÖZBAŞ
Kana Susayanlar
 

Anket

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİN'DE ; KİMİ DESTEKLEYECEKSİNİZ?


Tüm Anketler

 

Foto Galeri

              

Saskara'nın 2012 Yılı piknik görüntüleri
Saskara'nın 2012 Yılı piknik görüntüleri
saskara köyü
saskara köyü
SASKARADAN YETİŞMİŞ ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER.
SASKARADAN YETİŞMİŞ ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER.
Ardahan
Ardahan

Video Galeri

              

Muharrem İnce’den çok konuşulacak İsrail konu 2014 ATATÜRK SİUETİ
Yabancı ülke tv leri tarafından çekilmiş RESİMLER İLE SASKARA
Saadet Garan - DSP Ataşehir Belediye Başkan Adayı