SALTANATLA YÖNETİLEN YARGI SİSTEMİNİN ADI ADELET OLAMAZ...

SALTANATLA YÖNETİLEN YARGI SİSTEMİNİN ADI ADELET OLAMAZ...

Tarih 13 Kasım 2011, 12:23 Editör BAYRAM ÇAĞLAYAN

DENİZ FENERİ DAVASI İLE PANKART AÇAN ÖGRENÇİLER, İÇERDE YATAN GAZETECİLER SALTANAT YÖNETİMİ ADALETİNİN EN BELİRGİN ÖRNEGİ..


Kur'an'a göre devletin başlıca amaçlarından birisi adaletin sağlanmasıdır. Adaleti sağlayabilmenin zorunlu şartlarından birisi, adaleti sağlayabilecek kanunların varlığı; diğeri de bu kanunların üstünlüğünün tartışmasız biçimde kabul edilmesidir. Allah'ın hâkimiyeti ve Allah'ın koyduğu kanunlar toplamı olan şerîatın üstünlüğü ilkeleri, saltanat yönetiminde yerini hükümdarın mutlak egemenliği ile saltanatın korunması ve sürdürülmesi ilkelerine bıraktığı için adaletin yerini de zulüm alır.

Emevîlerin ilk Basra valilerinden Abdullah İbn Amr b. Gaylan kendisine taş atan bir adamı yakalatarak elini kestirdi. Eli kesilen adam valiyi Muaviye'ye şikayet etti. Adalet bekleyen adamın aldığı karşılık, Elinin diyetini Beytülmal'den öderim ama, valimi kesinlikle cezalandıramam oldu (İbnül-Esir, el-Kamil, III, 248; İbn Kesîr, el-Bidaye, VIII, 71). Muaviye'nin bir başka valisi Ziyad b. Ebih, Kufe'de, camide taş atarak kendisini protesto eden otuz kişinin ellerini hiç tereddüt etmeden kestirdi. Mazlumların adalet için başvurabilecekleri bir merci yoktu ortada (Taberi, IV, s. 65; İbnül-Esîr, el-Kamil, III, 228).

Muaviye'nin Yemen valisi Busr İbn Ebi Ertat, kendisinden önceki vali Ubeydullah İbn Abbas'ın iki küçük çocuğunu yakalatarak öldürttü. Çocukları gözlerinin önünde boğazlanan zavallı anne aklını yitirerek çıldırdı. Bu zulme tanık olan Kinaneli bir kadın kendini tutamayarak valiye şöyle haykırdı Erkekleri öldürmeniz yetmedi de şimdi sıra çocuklara mı geldi Cahiliye devrinde bile onlara dokunulmuyordu. Ey İbn Ertat! Çocukları ve yaşlıları öldüren merhametsiz bir hükümet, kardeş kanı dökmeksizin yaşayamaz. Böyle bir iktidardan daha zalim kim olabilir (İbn Abdilberr, el-İstiab, I, 65; Taberi, Tarih, IV,107; İbnül-Esir, el-Kâmil, III, s. 193; İbn Kesîr, el-Bidaye, VIII, 90).

 OKYANUS SUYUYLA ABDES ALMAKLA KONUN DEGİŞTİRİLMEZ, ADELET    SAGLANMAZ, TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN KAYNAK   SUYU VARKEN, ARAP  ÇÖLLERİNDE   TEMÜM   YAPMAYADA   GEREK  YOK     


Meşru temeller üzerine kurulmayan, varlığını zorbalıkla sürdüren bir yönetimin temel niteliğinin zulüm olması kaçınılmazdır. Saltanat yönetiminin kurulmasıyla başlayan bu şiddet ve zulüm uygulamaları giderek daha çoğalmış ve sertleşmiştir. Zulüm, ikinci Emevi hükümdarı Yezid döneminde akıl almaz boyutlara ulaşmıştır. Hz. Hüseyin ile aile üyelerinin uğradıkları katliâmın anısı tüm dehşetiyle halâ hafızalarda yaşamaktadır. Harra olayından sonra, her şeyin mübah ilan edildiği üç gün boyunca Medine'de işlenen cinayetler; Hz. Abdullah İbn Zübeyr'le yapılan savaş sırasında kuşatılan Mekke'nin mancınıklarla dövülmesi, Kâbe'nin bile taşa tutularak yıkılması saltanat yönetiminin zulüm niteliğini ortaya koyan sayısız örneklerden yalnızca birkaçıdır.

 DENİZ  FENERİ  DAVASI  İLE  PANKART AÇAN ÖGRENÇİLER, İÇERDE YATAN  GAZETECİLER SALTANAT YÖNETİMİ ADALETİNİN EN BELİRGİN ÖRNEGİ..

Adaletin sağlanabilmesi için yargının bağımsız olması zorunludur. Allah'ın hakimiyetinin fiilen ortadan kaldırıldığı, şeriatın üstünlüğü ilkesinin tanınmadığı, bunun yerine keyfiliğin egemen olduğu saltanat yönetiminde ise yargı bağımsızlığından söz edilemez. Raşid Halifelerin uygulamalarıyla somutlaşan İslâmî anlayışta hâkimler halife tarafından atanır ve ancak belli şartlarda yine halife tarafından görevden alınabilirdi. Hâkimler hüküm konusunda tam anlamıyla bağımsızdılar. Çünkü onlar şeriatın üstünlüğünü, egemenliğini temsil ediyorlardı. Görevleri, önlerine gelen kişiye, bu kişi ister halife, ister sıradan vatandaş olsun, şeriatın hükümlerini eşit biçimde uygulamaktı. Saltanat yönetiminde hâkimler hükümdarların istekleri, saltanatın çıkarları doğrultusunda karar vermek zorunda bırakıldılar. Yargı kurumu siyasal amaçların, kişisel niyetlerin aleti durumuna getirildi. Yalnız hükümdar değil, yönetim kademelerinde yer alan tüm devlet görevlileri yargı mekanizmasını etkileyebiliyor, istedikleri kararı çıkarabiliyorlardı. Valiler bile isteklerini yerine getirmeyen hâkimleri görevden alabiliyor, başka bir kişiyi hâkim olarak atayabiliyorlardı. Bütün bu nedenlerden dolayı gerçek bilginler, hukukçular zulme ortaklık olarak niteledikleri böyle bir görevi almaktan kaçınıyor, hattâ bu konuda işkenceyi, ölümü bile göze alıyorlardı. Büyük bilgin Ebu Hanife'nin saltanatın aleti durumuna düşmektense işkenceyle öldürülmeyi yeğlemesi, bu yönetim içinde yargı bağımsızlığının ve adalet sisteminin ne büyük darbeler yediğini göstermesi bakımından son derece önemlidir.DYP. GEN. BAŞK. YARD.  ALAATTİN  YILDIRIM.
Bu haber 420 defa okunmuştur.


Ulusal

"CAN DÜNDAR'DAN ERDOĞAN'A: SENSİN TERÖRİST"

Cumhuriyet Yazarı Can Dündar'ın bu yazısı Başbakan'ı çok kızdıracak.

"UKRAYNA'DA KISMİ SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ!"

Ukrayna'da savaş çıkma sebebi ve,İç karışıklıkların yaşandığı Ukrayna'da kısmi seferberlik ilan edildi.

"KİMLİGİNİ ÇALDIRAN DİLEKÇE İLE ÇÖZÜM BULACAK"

Vatandaşın en büyük kâbusu sona eriyor!.Bakan Yazıcı müjdeyi verdi...

"KAYBOLAN 5 GENÇ İÇİN ŞOK İDDİA!"

Kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan 5 genci arama çalışmaları devam ederken, bir görgü tanığı çıktı.

Fuat Avni: Biat etmeyen bitirilecek

Fuat Avni: Biat etmeyen bitirilecek Twitter fenomeni Fuat Avni, twitter hesabından yine bomba iddialar ortaya attı.

Sayaç

Köşe Yazarları

Şinasi KARACA Şinasi KARACA
“SASKARA CEM EVİ NE ZAMAN İBADETE AÇILACAKTIR?”
BAYRAM ÇAĞLAYAN BAYRAM ÇAĞLAYAN
AveKP , CEMAAT KAVGASI ;DİNOZOR DEVRİNE BENZİYOR!!!
Hünkar ÇELİK Hünkar ÇELİK
HÜNKARIN HABERİ
Arife ÖZBAŞ Arife ÖZBAŞ
ASKER YAVRUM
 

Anket

www.saskarahaber.com Sitesini Ulusal Haber Portalın da Görmek İstermisiniz?
Tüm Anketler

 

Foto Galeri

              

Saskara'nın 2012 Yılı piknik görüntüleri
Saskara'nın 2012 Yılı piknik görüntüleri
saskara köyü
saskara köyü
SASKARADAN YETİŞMİŞ ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER.
SASKARADAN YETİŞMİŞ ÖNEMLİ ŞAHSİYETLER.
Ardahan
Ardahan

Video Galeri

              

Muharrem İnce’den çok konuşulacak İsrail konu 2014 ATATÜRK SİUETİ
Yabancı ülke tv leri tarafından çekilmiş RESİMLER İLE SASKARA
Saadet Garan - DSP Ataşehir Belediye Başkan Adayı