SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
29 Kasım 2017

“İSLAM’DA KANDİL GECELERİ VAR MI?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“İSLAM’DA KANDİL GECELERİ VAR MI?”

Gündem - 29 Kasım 2017 12:05

Şinasi KARACA

İSLAM’DA KANDİL GECELERİ VAR MI?

Allah’ın eksiksiz (6/38-115), yeterli (29/51), apaçık (36/69), korunmuş (15/9), kolaylaştırılmış (54/17), ayrıntılı (6/114), her şeyi açıklayıcı (19/89), en doğru yola iletici (17/9), rehber ve şifa (41/44) ve de TEK SORUMLU OLACAĞIMIZ KİTAP olan Kuran’da (43/44) “Kandil Geceleri” yoktur; Kadir Gecesi vardır fakat oda şuandaki “Geleneksel İslam” anlayışındaki gibi değildir. Ayrıca biz Kuran’dan biliyoruz ki Muhammed peygamberde Kuran’da olmayan bir şeyi söyleyemez! (69/44-45-46-47-48) Çünkü elçilerin tek görevi insanlara Allah’ın ayetlerini ulaştırmaktır. (22/49, 88/21, 6/48-50, 7/188, 18/56, 16/64, 5/49-67)

Peki bu Kandil Geceleri İslam’da yoksa nereden hayatımıza girdi?” “Kandil kutlamanın ne zararı var, insanlar ne güzel ibadet ediyor!” diyorsanız merak etmeyin yine bu konuyu delilleri ile ve bu konudaki ilahiyatçılarımızın, felsefecilerimizin ve İslam araştırmacılarımızın her türlü akademik çalışmalarını ve videolarını Kuran ayetlerine dayalı olarak sunacağım. Lütfen verdiğim her bağlantıya tıklayın ve her veriye iyice bakın. Fakat evvela birkaç kelamda ben söylemek isterim.

1)”Kandil Geceleri” gibi İslam’da yer almayan, Allah’ın “DELİL” indirmediği konular hakkında bir şeyler söylemek “HARAM” kılınmıştır! (7/33) Eğer bunları söylemeye devam ederseniz hesap günü “UYDURDUKLARINIZDAN” sorguya çekileceksiniz! (29/13)

2)“Bu kadar kişi yanlışta sen mi doğrusun!” diyenlerdenseniz, muhakkak Kur’an’ı anadilinizde okumamış çoğunluğa, din görevlilerine, atalarınıza sorgusuz sualsiz güvenen kimselersiniz. (Ayrıca bakınız: 6/116, 5/49, 17/89,  10/36, 12/106)

6-Enam-116: Yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni Allah’ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece tahminde bulunup saçmalıyorlar.

5-Maide-104: Kendilerine, “Allah’ın indirdiğine ve elçiye gelin” denildiğinde, “Atalarımızı üzerinde bulduğumuz yol bize yeter!” derler. Ataları, bir şey bilmeyen ve doğru yolu bulamayan kimseler olsa da mı?

3)İslam’ın tek kaynağının Kur’an olmasına rağmen eğer başka kaynak (İzle: KİTAP YÜKLÜ EŞEKLER!) ve kişilere (Din görevlileri vs.) itibar ediyorsanız ve oralardan “delil” getirdiğinizi sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Çünkü girişte de belirttiğim üzere İslam’ın sorumlu olacağımız tek “KAYNAĞI” vardır oda Kur’an,dır. (43/44) (Ayrıca Bakınız: 68/37-38, 7/185, 45/6, 77/50, 31/6-7) Dolayısıyla başka kaynaklar “delil” olamaz!

43-Zuhruf-44: Bu, sana ve halkına bir mesajdır; ondan sorulacaksınız.

29-Ankebut-51: Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

45-Casiye-6: Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz Allah’ın ayetleridir. Allah’tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar?

4)Eğer “Benim mezhebim var onda da kandil kutlamak vardır” diyerek, “delilinizi” buradan getirmeye çalışıyorsanız şunu söylemeliyim ki İslam’da “MEZHEP YOKTUR/YASAKTIR!” Dolayısıyla buda “delil” sayılmaz. Bu konu hakkında detaylı yazıma şuradan ulaşabilirsiniz:

 İSLAM’DA MEZHEP VAR MI?

5)Eğer “Ben bu özel günlerde tövbelerin ve duaların kabul olduğuna inan biriyim” diyorsanız ve bu amaçla kandili kutluyor ona bu amaçla kutsallık atfediyorsanız yine Kur’an’a göre bu durum terstir. Çünkü dua ve tövbe için “özel bir güne veya zamana” da ihtiyaç yoktur! Bakınız:

2-Bakara-186: Kullarım beni sana soracak olurlarsa bilsinler ki ben yakınım. Beni çağırdığı vakit çağıranın çağrısına karşılık veririm. Doğru yolu bulmaları için onlar da bana karşılık vermeli ve bana inanmalı.

4-Nisa-17/18: Cahillik yüzünden bir kötülük işleyen ve hemen ardından tövbe edenlerin tövbesinin kabulü Allah’a aittir. Allah tövbelerini kabul eder. Allah Bilendir, Bilgedir. Sürekli kötülük işleyen ve kendilerini ölüm yakalayınca, “Ben artık tövbe ettim,” diyenlerin tövbesi geçersizdir. İnkarcı olarak ölenlerin de tövbesi geçersizdir. Onlar için acıklı bir azap var.

6)Eğer “Sanane arkadaşım ben bunlara inanıyorum, sen ne diye bunları yazıyorsun!” diyorsanız 43/5’e bakın. Eğer “Ben bu verilere (Kuran ayetlerine) rağmen Kandil kutlamaya devam edeceğim!” diyorsanız benim size önerim KAFİRUN Suresini okuyunuz.

7)Arkadaşlar son olarak şunu da bilmenizi isterim ki “Diyanet” bile kandili kabul etmiyor. Bakınız: “Müslümanlarca kandil geceleri diye bilinen geceler; Rabiulevvel ayının onikinci gecesi olan Mevlid, Recep ayının ilk cuma gecesi olan Regaib, yine Recep ayının yirmiyedinci gecesi olan Mirac, şaban ayının onbeşinci gecesi olan Beraat ve Ramazan ayının yirmi yedinci gecesi olan Kadir Gecesidir. Osmanlılar döneminde II.Selim zamanından başlayarak, minarelerde kandiller yakılarak duyurulup kutlandığı için “Kandil” olarak anılmaya başlamıştır. Yukarıda adı geçen gecelerin hiçbirisini Peygamber Efendimiz KUTLAMAMIŞTIR. Bunlar Peygamberimizden çok zaman sonra kutlanmaya başlanmıştır.” (Diyanet İslam Ansiklopedisi (DİA), c. 24, s. 300)

İSLAM’DA KANDİL GECELERİ VAR MI? https://halitcandundar.wordpress.com/2015/12/22/islamda-kandil-geceleri-var-mi/ @wordpressdotcom aracılığıyla.

KAYNAK:Halit Can Dündar.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

 Odatv nin yayınladığı Süleyman Soylu'yu yakacak FETÖ arşivi ortaya çıktı haberi noktasına dokunmadan okuyucu kamuoyumuzun  dikkatine sunuyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2011 yılında Cemaat'in faaliyetlerini askıya almasını söyleyen MHP lideri Devlet Bahçeli ve ...
İbrahim Balaban: Nâzım’la 96 yıl Nâzım Hikmet’in Bursa cezaevinde beraber kaldığı, aynı zamanda öğrencisi olan ressam İbrahim Balaban, resimlerini ve Nâzım’la olan ilişkisini anlattı.  “Biliyorsunuz büyük bir Türk ressamı var, bir köylü ...
 Süleyman Soylu bu görüntüler hakkında ne diyecek? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, 2011 yılında Fethullah Gülen ve cemaatini övdüğü görüntüler ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2011 yılında Cemaat'in faaliyetlerini askıya almasını söyleyen ...
CHP’den İçişleri Bakanı Soylu’ya ÇOK AĞIR YANIT! CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerini değerlendirerek, “Bulunduğu makam tehdit edecek, ...
Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmasından sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den müfettiş açıklaması geldi. Gürün, hiçbir şikayet olmamasına rağmen İçişleri Bakanlığı’ndan 2 müfettişin denetim ...
Başlık aslında bana değil, SABAH yazarlarından Hilal Kaplan’a ait. Hani şu Kabataş yalanından tanıdığınız Hilal Kapan’a. Geçenlerde ilginç bir vaka yeniden hatırlattı. Hem artık günlük TV programı yapmadığım için hem de ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.