SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Eylül 2017

“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

GündemUlusal - 30 Eylül 2017 18:42

Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?

Şahı Merdan Ali’nin ölümü hakkında, bir çok iddia vardır. Bu iddialardan bazıları;
1- Şahı Merdan Ali, mescit’te namaz kılarken saldırıya uğradı.
2- Şahı Merdan Ali, evinde namaz kılarken saldırıya uğradı.
3- Şahı Merdan Ali, mescid’e giderken yolda saldırıya uğradı.

Bu üç iddiaların hiç biri doğru değildir ve art niyet ile öne sürülmüş iddialardır. Buradaki maksad Alevileri, camiye cekmektir.

Olayın gerçek yüzü şudur.
Şahı Merdan Ali, Hakem olayından sonra sözde Ibn-i Mülcemoğlu, Haccac ve Temim boyundan Amr; “Halkın kurtulması için Şahı Merdan Ali’nin, Muaviye’nin ve Asoğlu Amr’ın ortadan kaldırılması” gerekli olduğu kanaatine varmışlardır. Bu işi yapacak kişilerin üçüde, haricilerden olmasıdır.

Sözüm ona müslümanlık alemine barış getirmek, müslümanlar arasındaki çekişmelere son vermek için, Hz.Muhammed’in “Allah’ın Arslanı” dediği Şahı Merdan Ali’yi öldürmeye karar verirler. Bu üçlü infazın içinde sadece Şahı Merdan Ali’nin infazı gerçekleştirilmiştir. Muaviye ve Amr’ın hayatta kaldıkları gibi aynı zamanda Muaviye, halifeliğe laik görülmüştür.

Sonuç itibariyle Ibn-i Mülcem, yardımcıları Şebib ve Verdan ile birlikte suikast günü olarak; Hicretin 40’cı yılı ve Ramazan Ayı’nın 19’cu günün sabahı karara vardırılır. Mülcemoğlu, üç gün kılıcını zehirle biledikten sonra ; Ramazan Ayı’nın 19’zu sabahı, Hz.Ali’nin evi yakınında yola pusu kurarlar.

Şahı Merdan Ali’nin geçtiği yoldan Şebib ve Verdan Şah’ın önüne çıkarak kendisine kılıç çekerler. Şahı Merdan Ali bunlarla meşkulken Ibn-i Mülcem, arkadan gelerek “Ya Ali! Hüküm ancak Allah’ındır” diye bağırarak Şahı Merdan Ali’nin mübarek başına bir kılıç darbesi indirir. Saldırı gerçekleştirdikten sonra suikastçılar hemen kaçmaya başlarlar ve bu kaçış esnasında “Emir’ül-mümin’in şehit edildi!…” diyerek haykırmışlardır.

Şahı Merdan Ali, yaralı halde eve götürülür. Yaranın şiddetinden evdekilerin kimi kendinden geçerken, kimi de çaresizlik içinde figan etmiştir. Bir ara Şahı Merdan Ali, mübarek gözlerini açmış ve başucundakilere bakınarak şöyle buyurmuştur; “En güzel, en yüce arkadaşa, en hayırlı konağa, en güzel huzur ve istirahat yerine gidiyorum”demiştir.

Sonra Mülcemoğlu’nu, elleri bağlı olarak Şahı Merdan Ali’nin huzuruna getirilir. Şahı Merdan Ali ve Mülcemoğlu arasında şöyle bir konuşma olmuştur;
Şahı Merdan Ali; Ey Allah’ın düşmanı, ben sana iyilik etmedim mi?
Mülcemoğlu; Evet, iyilik ettin.
Şahı Merdan Ali; Peki, bu yaptığın ne?
Mülcemoğlu; Üç gün kılıcımı zehirle biledim Allah’tan, onunla halkın en kötüsünü öldürmemi diledim der.

Şahı Merdan Ali, Mülcemoğluna sende onunla öldürüleceksin; Halkın en kötüsü, görüyorsun ki sensin buyurarak ve yanındakilere hitaben; “Bunu götürün hapsedin ama eziyet etmeyin, aç bırakmayın; Siz ne yiyor, içiyorsanız buna da onu verin. Ben sağ kalırsam ne yapacağımı bilirim ölürsem; O bana bir kılıç vurmuştur siz de onu, bir vuruşta öldürün” diyerek telkinde bulunur.

Hakk’a kavuştuğu gece Şahı Merdan Ali’ye, bir bardak süt sunmuşlardır. Yarısını içtikten sonra, bardağı getirene uzatarak; “Bunu o esirinize götürün, onu sakın aç bırakmayın” der.

Süt, Mülcemoğlu’na götürüldüğünde “zehirlidir” diye içmez. Bu olayda adaletle ile zulüm, iman ile imansızlık, yücelik ile alçaklık, fazilet ile hıyanet; Bir bardak süt ile, insanlık tarihine geçmiştir.

Şahı Merdan Ali Emir’ül-mümin’in, Ramazan ayının 21’ci gecesine kadar yaşamıştır. Şahı Merdan Ali bu fani dünyadan göçmeden önce, oğlu Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i yanına çağırarak onlara; Vasiyyetini yazdırır ve imamlık emanetlerini Imam Hasan’a teslim eder.

Şahı Merdan Ali, Hicret’in 40’cı yılı Ramazan ayının 21’ci (M: 28.01.661) gecesi, Hakk’a yürümüştür. Şahı Merdan Ali, 63 yaşında Hakk’a kavuşmuş ve türbesi ise, Necef şehri-Irak’tadır.
Kaynak;Seyyid Hakkı..

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İbrahim Balaban: Nâzım’la 96 yıl Nâzım Hikmet’in Bursa cezaevinde beraber kaldığı, aynı zamanda öğrencisi olan ressam İbrahim Balaban, resimlerini ve Nâzım’la olan ilişkisini anlattı.  “Biliyorsunuz büyük bir Türk ressamı var, bir köylü ...
Başlık aslında bana değil, SABAH yazarlarından Hilal Kaplan’a ait. Hani şu Kabataş yalanından tanıdığınız Hilal Kapan’a. Geçenlerde ilginç bir vaka yeniden hatırlattı. Hem artık günlük TV programı yapmadığım için hem de ...
“YÜZ SORUDA ALEVİLİK” BÖLÜM(5) “100 SORUDA ALEVİLİK”Bölüm(5) PİR SULTAN ABDAL (16. YÜZYIL) Pir Sultan Abdal’ın 1500 yıllarında doğduğu tahmin ediliyor. Doğduğu yeri ise kendisi şiirlerinde, “Benim AslımHorasan’dan Hoy’dandır” diyerek belirtiyor. Asıl adıHaydar olan Pir ...
     Şinasi KARACA         “ARAP ÇÖLLERİNDE TÜRK KANI AKITILMIŞTIR”  Osmanlı imparatorluğu,İslam Peygamberi Hz,Muhammedi’den dolayı Araplar a ve Arap topraklarına Tarihi boyunca kutsal bir önem atfetti.Ama Araplardan,aynı karşılığı alamadı.1.Dünya savaşıyla birlikte Arap topraklarındaki,İhanet odakları ...
“ARAP ÇÖLLERİNDE TÜRK KANI AKITILMIŞTIR”  Osmanlı imparatorluğu,İslam Peygamberi Hz,Muhammedi’den dolayı Araplar a ve Arap topraklarına Tarihi boyunca kutsal bir önem atfetti.Ama Araplardan,aynı karşılığı alamadı.1.Dünya savaşıyla birlikte Arap topraklarındaki,İhanet odakları İngilizlerin,kışkırtmasıyla harekete geçti.İngiliz ...
Kadın Hakları Bildirgesi ne der? Bugün Dünya Kadın Hakları Günü. Aynı zamanda "Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı" tanınmasının 83'ncü yılı. Kadın Hakları Bildirge'sini de hatırlamanın tam zamanı! Şiddeti kabul etmeyin ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.