SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Eylül 2017

“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?”

GündemUlusal - 30 Eylül 2017 18:42

Şahı Merdan Ali’ye, nerede suikast yapılmıştır?

Şahı Merdan Ali’nin ölümü hakkında, bir çok iddia vardır. Bu iddialardan bazıları;
1- Şahı Merdan Ali, mescit’te namaz kılarken saldırıya uğradı.
2- Şahı Merdan Ali, evinde namaz kılarken saldırıya uğradı.
3- Şahı Merdan Ali, mescid’e giderken yolda saldırıya uğradı.

Bu üç iddiaların hiç biri doğru değildir ve art niyet ile öne sürülmüş iddialardır. Buradaki maksad Alevileri, camiye cekmektir.

Olayın gerçek yüzü şudur.
Şahı Merdan Ali, Hakem olayından sonra sözde Ibn-i Mülcemoğlu, Haccac ve Temim boyundan Amr; “Halkın kurtulması için Şahı Merdan Ali’nin, Muaviye’nin ve Asoğlu Amr’ın ortadan kaldırılması” gerekli olduğu kanaatine varmışlardır. Bu işi yapacak kişilerin üçüde, haricilerden olmasıdır.

Sözüm ona müslümanlık alemine barış getirmek, müslümanlar arasındaki çekişmelere son vermek için, Hz.Muhammed’in “Allah’ın Arslanı” dediği Şahı Merdan Ali’yi öldürmeye karar verirler. Bu üçlü infazın içinde sadece Şahı Merdan Ali’nin infazı gerçekleştirilmiştir. Muaviye ve Amr’ın hayatta kaldıkları gibi aynı zamanda Muaviye, halifeliğe laik görülmüştür.

Sonuç itibariyle Ibn-i Mülcem, yardımcıları Şebib ve Verdan ile birlikte suikast günü olarak; Hicretin 40’cı yılı ve Ramazan Ayı’nın 19’cu günün sabahı karara vardırılır. Mülcemoğlu, üç gün kılıcını zehirle biledikten sonra ; Ramazan Ayı’nın 19’zu sabahı, Hz.Ali’nin evi yakınında yola pusu kurarlar.

Şahı Merdan Ali’nin geçtiği yoldan Şebib ve Verdan Şah’ın önüne çıkarak kendisine kılıç çekerler. Şahı Merdan Ali bunlarla meşkulken Ibn-i Mülcem, arkadan gelerek “Ya Ali! Hüküm ancak Allah’ındır” diye bağırarak Şahı Merdan Ali’nin mübarek başına bir kılıç darbesi indirir. Saldırı gerçekleştirdikten sonra suikastçılar hemen kaçmaya başlarlar ve bu kaçış esnasında “Emir’ül-mümin’in şehit edildi!…” diyerek haykırmışlardır.

Şahı Merdan Ali, yaralı halde eve götürülür. Yaranın şiddetinden evdekilerin kimi kendinden geçerken, kimi de çaresizlik içinde figan etmiştir. Bir ara Şahı Merdan Ali, mübarek gözlerini açmış ve başucundakilere bakınarak şöyle buyurmuştur; “En güzel, en yüce arkadaşa, en hayırlı konağa, en güzel huzur ve istirahat yerine gidiyorum”demiştir.

Sonra Mülcemoğlu’nu, elleri bağlı olarak Şahı Merdan Ali’nin huzuruna getirilir. Şahı Merdan Ali ve Mülcemoğlu arasında şöyle bir konuşma olmuştur;
Şahı Merdan Ali; Ey Allah’ın düşmanı, ben sana iyilik etmedim mi?
Mülcemoğlu; Evet, iyilik ettin.
Şahı Merdan Ali; Peki, bu yaptığın ne?
Mülcemoğlu; Üç gün kılıcımı zehirle biledim Allah’tan, onunla halkın en kötüsünü öldürmemi diledim der.

Şahı Merdan Ali, Mülcemoğluna sende onunla öldürüleceksin; Halkın en kötüsü, görüyorsun ki sensin buyurarak ve yanındakilere hitaben; “Bunu götürün hapsedin ama eziyet etmeyin, aç bırakmayın; Siz ne yiyor, içiyorsanız buna da onu verin. Ben sağ kalırsam ne yapacağımı bilirim ölürsem; O bana bir kılıç vurmuştur siz de onu, bir vuruşta öldürün” diyerek telkinde bulunur.

Hakk’a kavuştuğu gece Şahı Merdan Ali’ye, bir bardak süt sunmuşlardır. Yarısını içtikten sonra, bardağı getirene uzatarak; “Bunu o esirinize götürün, onu sakın aç bırakmayın” der.

Süt, Mülcemoğlu’na götürüldüğünde “zehirlidir” diye içmez. Bu olayda adaletle ile zulüm, iman ile imansızlık, yücelik ile alçaklık, fazilet ile hıyanet; Bir bardak süt ile, insanlık tarihine geçmiştir.

Şahı Merdan Ali Emir’ül-mümin’in, Ramazan ayının 21’ci gecesine kadar yaşamıştır. Şahı Merdan Ali bu fani dünyadan göçmeden önce, oğlu Imam Hasan ve Imam Hüseyin’i yanına çağırarak onlara; Vasiyyetini yazdırır ve imamlık emanetlerini Imam Hasan’a teslim eder.

Şahı Merdan Ali, Hicret’in 40’cı yılı Ramazan ayının 21’ci (M: 28.01.661) gecesi, Hakk’a yürümüştür. Şahı Merdan Ali, 63 yaşında Hakk’a kavuşmuş ve türbesi ise, Necef şehri-Irak’tadır.
Kaynak;Seyyid Hakkı..

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Yılmaz Özdil, Ecevit’le ilgili kimsenin bilmediği o bilgiyi bugün köşesine yazdı" Yılmaz Özdil, Ecevit’le ilgili kimsenin bilmediği o bilgiyi bugün köşesine yazdı… ‘Asrın liderimiz şimdi de kafayı Bülent Ecevit’e taktı, “poposunu ...
"AŞURE" Rivayet edilir ki; 1- Hz. Nuh'un gemisinde son kalan yiyeceklerle yapılan çorbadır. "Hz. Nuh’tan itibaren bütün Sâmî dinlerde mevcut olan ve Câhiliye devri Araplar arasında da, Hz. İbrahim’den beri önemli görülüp ...
'Sıbyan mektebi'ne giden çocukların aileleri: 'Ne yapsak günah diye bakıyorlar...' İstanbul'da çocukları 'sıbyan mektebine' giden aileler, çocuklarının durumunu anlattı. "Evde ne yapsak ‘günah’ demeye başladı" diyen bir anne, "Örneğin resim yapmak ...
KORKUSUZ, DÜRÜST, ATATÜRK MİLLİYETÇİSİ BİR BAŞBAKAN; ‘KARAOĞLAN ’ ECEVİT!.. UĞUR DÜNDAR 14 EKİM 2017 70'li yıllar… Mevsim kış… İstanbul'un yoksul arka sokaklarından birindeyiz… Tek tük atıştıran kar tanelerinin yüzümüze ok gibi saplandığı bir gece yarısı ...
"DOSTLARIM" Alevi örgütlenmesi yönetim boyutunda inanılmaz bir nitelik sorunu yaşıyor. Haliyle gören gözler de bunu görüyor, üzülüyor, eleştiriyor. Eleştiriler o boyuta uzandı ki, içtenlikle emek veren de, alan-satan, pazarlayan, siyasi ve ticari ...
"2018 ÜMİT KAFTANCIOĞLU ÖYKÜ YARIŞMASI" 11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen öykü yarışmasına başvurular 24/09/2017-24/12/2017 tarihleri ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.