SON DAKİKA
Süreyya CİNİK
Süreyya CİNİK
» Diğer Yazıları
Takip Et!
17 Ocak 2015

Süreyya CİNİK Yazdı:Kafesin biri; kuş aramaya çıkmış

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
Süreyya CİNİK Yazdı:Kafesin biri; kuş aramaya çıkmış

GündemKöşe YazılarıYaşam - 17 Ocak 2015 10:06

 

 

 

“Kafesin biri kuş aramaya çıkmış”

Böyle der Kafka…..Derin anlamlar içeren aforizmasında.

Kafka, için yaşam , “sorumluluklar yumağı içinde ve bireylerin özgürlük yanılsamaları ile avunduğu kocaman kafes” den başka bir şey değildir. .

Kafka, “Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı” derken, içine doğulan toplumun ve dünyanın tüm kurumlarıyla birlikte insanı nasıl esirleştirdiğini bu metaforla anlatır.

Kafes kuş aramaya çıkar?  Çünkü kafesin işlevi kuşu avlamak ve onun özgürlüğe uçmasını engellemektir. Bu yüzden boş kafes kendisini mutsuz hisseder ve kuş aramaya çıkar.

Ayrıca bazı insanların da merakı, kafesler için binlerce milyonlarca kuş bulmaktır.

Genellikle de bunu başardıkları bile olur.

Çünkü avcının, avı için elinde her türden yemi mevcuttur.

Kimi insanlar, para- yalancı şan-geçici şöhret için genellikle gönüllü bile kafese girer

Şato isimli romanda K. kendini kabul ettirebilmek için kafese girmeye rıza gösterir.

Dava da K.’nın çevresi, bürokrasi, yargı, din, iş dünyası gibi kurumlarla ve kafese girmiş insanlarla çevrilmiştir. İktidar otoritesi adeta avını aramaya çıkmış kafesi andırır. İnsan, kafesin içine doğar ve kafesten kaçtığını sandığı her an bir başka kafes onu çevreler. Dava’da K. tutuklanır, onun diğer insanlardan tek farkı K.’nın içine kapatıldığı kafesin farkına varmış olması ve onun dışına çıkabilme çabasıdır.

Farkına varmamak insanları huzurlu kılarken farkında olmak, K.’nın mutsuzluğunu belirler. Sonuçlarına katlanmak şartıyla kendi var oluşumuzu belirleyebiliriz. K. kararını verir ve sonuçlarını da kabullenir.

 

Tüm çevreyi sarmış olan toplum otoritesi, çevre baskısı insanları her aşamada şekillendiriyor.

Hepimiz, içimizde korku, endişe, kaygı, tutku, hırslar, cehalet, batıl inanç, saplantılar,  bağnazlık, önyargılar, yıkıcı duygular ve düşünceler ve maskelerden oluşan çelik parmaklı kafesler taşıyoruz.

Ne kadar da özgür olunması gerektiğini savunsak da, davranış dünyamız bu nedenle esaret dolu.

Hal böyleyken kişi kendini tüm bunlardan soyutlayabilir mi?

 

Yanıt kendimizde;  evrensel değerler, insan hakları, bireysel haklar ve özgürlüklere saygı, aydın olma durumuzla alakalı.

Şöyle bir etrafınıza, insanlık tarihine bakın; iyilikler aralıksız sürseydi, kahramanlara hiç ihtiyaç olur muydu?

Kötülükler sonsuza kadar sürseydi, kötünün yaşam hakkı hiç olur muydu?

 

Aydınlık, karanlığı aralıksız takip edecek, karanlık ışığı boğmak için tüm argümanlarını kullanacak. Bu amansız iyi-kötü, güzel-çirkin, savaş-barış,

Suç-ceza insanlık var oldukça devam edecek, yaşamın diyalektiğidir bu.

 

Ne var ki, günün birinde kafeste bir delik açılır, bazı kuşlar özgürlüğe uçup giderler.

Ancak çok az kişiye nasip olan bu hal, uyanmış ve farkındalıkla yaşamanı bilinçlice sürdüren az sayıda insana verilmiş bir fırsattır.

Bu insan kim olduğunu ve hayat amacını bilir, buna göre yaşar.

İçinde yaşadığı çevre ve evrensel düzeni anlar, saygı duyar, sever, onunla uyum ve denge içinde yaşar. Önemli olan, Rüzgârın önünde bilinçsizce yuvarlanıp giden yaprak olmayıp, bu evrende işgal ettiği yerin hakkını bilgelikle verebilmektir. .

 

Aydın insan, Yaşam muhasebesini yapmak için bir münzevi gibi mağaraya çekilmeyip, zorlu gündelik yaşamın içinde cesaretle yürümeği seçer.

 

Özgürlük için insanlık yüzyıllardır çok ağır bedeller ödemiştir.

Özgür olma isteği, insan iradesinin bir seçimidir.

Bu istek için, tüm ön yargıların köleliğinden kurtulmak gerekir.

Bir bedel ödemeyi ve fedakârlığı gerektirir.

 

Zaten Özgürlüğü değerli kılan da onun için verilen mücadele değil midir?

www.saskarahaber.com

Süreyya CİNİK

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Bugün kaç kişi biliyor ki, 3 bin Türkiyeli genç Filistin için savaştı, onlarcası da bu uğurda can verdi bir zamanlar. Kimisi Batı Şeria’da, kimisi Lübnan’da... Hepsi sosyalistti, hepsi Filistin özgürlük ...
  BirLÖSEV markası olan, tedavi gören çocukların anneleri tarafından butik atölyelerde, el emeği- göz nuru üretilen LSV Dükkân ürünleri, 2018 için birbirinden iddialı hediye seçenekleri ile yeni yıl kutlamalarına hazır   Onlarca çeşit bez bebekten ...
Zübeyde Hanım Öğretmen evinde bir araya gelerek Ardahan’ı konuşan İstanbu Ardahan İl derneği Başkanı ve Yönetim kurulu  öğretmenler günü nedeniyle yılın öğretmeni Seçilen Sevilay Tura ve emekli öğretmen Dursun Tatar’a ...
Selvi  Boyum Al Yazmalım' Dan Etkilendi Gelin Arabası Yerine Gelin Kamyonu Yaptı. Düğününde Yeşilçam'ın efsane filmlerinden olan 'Selvim boyum, Al yazmalım'dan etkilenen damat Aşkın Şimşek, gelin arabası yerine gelin kamyonu yaptı. Ardahan'ın ...
Rahmetle yad edilesi Yusuf Hayaloğlu, oldu mu be abi  şimdi?  Yazdığın ve muhteşem sesinle okuduğun Ah ulan Rıza Adlı şiirini dinlerken az mı kahır edip, az mı kadeh kırdık be  ...
Belediyelerden Ardahan'a Tam Destek.. 24-26 Kasım Günlerinde ilki gerçekleşecek olan Ardahan'ı Tanıtma Günleri öncesi çalışmalarına ara vermeden devam eden Ardahan Dernekler Federasyonu İstanbul Maltepe'de gerçekleşecek olan dev etkinlikleri öncesi davet ve ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.