“ARDAHAN ÇILDIR ŞEYTAN KALESİ TURİZME AÇILMALIDIR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K

“ARDAHAN ÇILDIR ŞEYTAN KALESİ TURİZME AÇILMALIDIR”

Ardahan çıldır sınırları içerisinde bulunan eşi benzeri bulunmayan bir yapı yani kale!.

Ardahan Çıldır yolu üzerindeki Yıldırım tepe Köyü’ne yaklaşık 2 kilometre mesafedeki tarihi kale, haşmetiyle gelen geçeni karşılıyor ve bu yalnızlık coğrafyasında ‘yüzyıllardır buradayım, burada olmaya da devam edeceğim’ diyor.

Şeytan Kalesi, Anadolu’daki kalelerin, hatta bilinen kalelerin aksine bir tepe veya yüksekçe bir alanın üzerine kurulu değil. Hatta kendinden daha yüksek tepelerin arasına, bir vadinin içine-yamacına kurulmuş. Yüksek dağların kuşattığı dik ve dar bir vadinin ortasında yükselen küçük bir tepenin üzerine kurulu kalenin, yapıldığı dönemde oldukça yoğun kullanılan yol olduğu tahmin edilen vadiyi kontrol etmek amaçlı kurulduğu sanılıyor.

Hakkında o kadar az kesin bilgi var ki, örneğin kimin hangi tarihte yaptığı bilgileri bile muhtelif.  En kuvvetli rivayet, M.Ö.  Urartular tarafından yapıldığı yönünde. Bu bilgi de, çevredeki başka kalelerin mimarileri karşılaştırılınca anlaşılıyor.

Yüzlerce yıldır Karaçay Vadisi’nin zorlu doğa koşullarına direnen bu savunma kalesine, vadi yamacına açılmış patika yoldan ulaşılabiliyor. Kaldırım taşlarıyla  döşenmiş patika yol  tam kaleye ulaşmamış , yol boyu bir iki yerine dinlenmek için yerler yapılmış.Kaleye ulaşmak için bir on dakika daha yürümek gerekiyor. Yol boyunca gerek vadiyi izleyerek , gerekse korku içerisinde yürümeye devam edilmektedir.

Kale uçurumun kenarında doğal bir kayaya yaslanmış şekilde dereye kadar inen bir merdiven, ve su sarnıcı olduğu bilinmektedir.

Neden Şeytan Kalesi! Kurulduğu yerin çetin şartları nedeniyle olabilir, bir çok rivayet var ile adının şeytan kalesi olduğu bilinmektedir. Böyle bir yapının tabi ki efsanesi de olacaktır.

Gürcistan sınırları içinde. Şeytan Kalesi’nin; Gürcistan’daki kaleleri de kapsayan ve dilden dile dolaşan,  bir de efsanesi var.

Rivayete göre, dönemin kralının kızı hasta olur. Büyücüler, biliciler, doktorlar derken, kız kurtarılamaz. Ölür. Kral, çok sevdiği kızını bu üç kaleden birine gömmek ister, elbette eşyaları ve hazinesiyle birlikte. Ama bir sorun vardır, kızının gömüldüğü yeri kimsenin bilmemesi gerekmektedir.

Askerlerinden bir grup seçer ve göstereceği yere kızının gömülmesini ister. Askerler gece yola çıkarlar ve üç kalede de mezar kazarlar. Ancak bunlardan sadece birine kralın kızını ve altınlarını gömerler. Kral askerlerine, sizden başkası kızımın nereye gömüldüğünü biliyor mu diye sorar ,Kral hayır der askerler,Kral bunun üzerine, kızının hangi kaleye gömüldüğünü kimsenin öğrenememesi için kızını gömmeye giden tüm askerlerini öldürtür.

Hikaye ya define avcıları bu gibi kaleleri tahrip etmiş durumdalar.Şeytan kalesine tekrar dönersek turizme açılması bakımından hem yürüme hem vadinin derinlikleri hemde kale görüntüsü bir çok kişinin ilgisini çekecektir.Kaleye elektrik götürülmektedir yol boyu elektrik direkleri dikilmektedir.

Ardahan’a ve Çıldıra bir gelir kaynağı kazandırmak için kalede onarım ve çalışmaların yapılacağı bilgisini aldık.Gezmeye görmeye değer o kadar çok tarihi yerler mekanlar var ki yeter ki girişimler yapılsın. Ardahan’ı tanıtmak için her bireyin az da olsa katkısı olması gerekir.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

 

Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.