SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
20 Aralık 2017

HÜKÜMET ÇALIŞANIN HAKKINI YİYOR

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
HÜKÜMET ÇALIŞANIN HAKKINI YİYOR

Ekonomi - 20 Aralık 2017 12:23

Asgari ücretin ne olacağına ‘’Asgari Ücret Tespit Komisyonu’’ karar veriyor. Bu komisyon, Hükümete bağlı 5 bürokrat,  TİSK ( Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu )nun tayin edeceği 5 üye ve TÜRK-İŞ ( Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ) nun tayin edeceği 5 üyel olmak üzere 15 kişiden oluşur. Hemen hemen her zaman Hükümetin dediği olur. Bu nedenle bazı yıllar TÜRK-İŞ tepki olarak komisyona katılmamıştır.

Asgari ücretin tespitinde tarafsız ve objektif kurumları da işin içine katmak gerekir.  Yine işçi temsilcilerini için belirli oy mutabakatı aramak gerekir. Aksi halde işçi temsilcileri lüks olsun diye bu komisyonda olacaklardır. Hiçbir zaman bir toplumsal mutabakat oluşmayacaktır.

Asgari ücret tespit komisyonunun iki görevi olmalıdır… Birisi asgari geçim için gerekli harcamanın tespiti… İkincisi ise asgari ücretin tespiti.

 

 

TÜRK-İŞ halen 1404 lira olan asgari ücretin 2018 yılında 1893 liraya çıkarılmasını istedi.

Başbakan Binali Yıldırım da, enflasyonun altında bir zam yapılmayacağını söyledi. Başbakan bir başka konuşmasında 2018 enflasyon tahminin  yüzde 10.5 ve 2018 Büyüme tahminini de yüzde 5.5 olarak açıkladı. Hükümetin vereceği rakamın 1600 lira olacağı tahmin ediliyor.

Önceki yıllarda da aynı terane vardı :‘’Çalışanı enflasyona ezdirmeyiz. ‘’

Ne var ki esip – gürlemekle hayatın gerçekleri birbirine uymuyor. 2016 da asgari ücret 1300 lira idi. 2017 de 1404 lira oldu. Yüzde 8 oranında arttı. 2017 Enflasyonu ne oldu? Yüzde 13’eyaklaştı. Biz yılsonu TÜFE oranını yüzde 11 kabul edelim.  Yüzde 8 yüzde 11 ‘in altında değil mi? Hani ezdirmeyecektiniz?

 

Kaldı ki 2017 de büyüme oranı yüzde 6’yı geçecek diyen övünüyorsunuz… İşçiyi neden dışarda tutuyorsunuz? 2017 yılının büyümesinde işçinin katkısı yok mu?

Üretim faktörleri, daha çok katma değer yaratarak, milli gelirin reel anlamda büyümesini sağlar? Bu büyüme üretim faktörleri arasında daha adil dağıtılmalıdır. Aksi halde gelir dağılımı bozulur. Sosyal dengeler bozulur.

2018 yılı Asgari ücreti önce, asgari ücretli çalışandan esirgenen 2017 yılı enflasyon farkı ve büyüme oranı kadar artırılmalıdır.  Bu taban üstüne 2018 enflasyon ve büyüme ilave edilmelidir. Bu durumda taban 1748 lira 6 kuruş çıkıyor.

       
               

ASGARİ ÜCRET TABANI

 
      TL
2017 YILI ASGARİ ÜCRET 1,404,00
2018 ENFLASYON VE BÜYÜME FARKYÜZDE (126TL) 1,530,36
2018 YILI ENFLASYON(YÜZDE 10,5) 1,691,05
2018 BÜYÜME(YÜZDE 5,5) 1,784,06

 

Ayrıca asgari ücret, asgari yaşama göstergesidir. Bu ücretin tamamını vergi dışında tutmak gerekir. Oysaki asgari ücretten gelir vergisi de alınıyor.

Zar zor geçimi ifade eden asgari ücretten vergi almak, vergi adaletine de aykırıdır. Asgari ücretten Gelir vergisi de kaldırılırsa, 2018 yılı için bekar bir işçinin ele geçen net ücretinin 1900 lira olması gerekir. Bu hükümetin bir kıyağı değil, çalışanın doğal hakkıdır.

Yeniçağ

www.saskarahaber.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT..Bir Anda 5 Bin Lira Ceza Yiyebilirsiniz.. Egzoz gazı emisyon ölçümü nasıl yapılır, gerekli belgeler! 5 bin lira ceza var Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahipleri, 5 bin lira ...
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı son yıllarda yüksek komisyon alındığına yönelik yapılan şikâyetlerin büyük bir hızla artması sonucu devreye girmeye karar verdi. Emlak ticaretinde gerçe Emlak Ticaretinde Yüksek Komisyon Alanlar Yandı, Bakanlık ...
Asgari ücretin ne olacağına ‘’Asgari Ücret Tespit Komisyonu’’ karar veriyor. Bu komisyon, Hükümete bağlı 5 bürokrat,  TİSK ( Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu )nun tayin edeceği 5 üye ve TÜRK-İŞ ( ...
    Ünlü Ekonomist Esfender KORKMAZ  Ekonomik büyüme analizi yaptı! Temmuz- Ağustos –Eylül aylarını kapsayan 2017 yılı üçüncü çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi Hasıla yüzde 11.1 büyüdü. Büyüme kısmen baz etkisi ...
PROF. DR. ESFENDER KORKMAZ    Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ,’’ Dünyada Türkiye Algısı Bozuldu’’ diyor. Ekonomi alnında, Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası, Raiting Kuruluşları zaten bizi önce kırılgan beşli arasında gösterdiler, sonra ...
 Kasım ayında yıllık, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE ) oranı yüzde 12.98 ‘ e yükselince, ekonomi yönetimi panikledi. Paniklediğini verdikleri cevaplardan anlıyoruz. Başbakan enflasyonu yorumlarken özet olarak, Yılın ikinci yarısında genel olarak ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.