SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Mayıs 2019

“23 Haziran’a giriş”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“23 Haziran’a giriş”

GündemUlusal - 10 Mayıs 2019 17:55

“23 Haziran’a giriş”

Kazandığımız seçimi “tekrar” kazanmak için 23 Haziran’da “tekrar” sandığa gideceğiz!

Giriş cümlesi yaşanan hukuksuzluğu ve saçmalığı oldukça net bir şekilde açıklıyor.

Bazı tartışmaları artık geride bırakıp, bazılarını ise seçim sonrasına erteleyip, siyasetin ana aktörlerinin verdiği karara uyarak 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine seferberlik anlayışı ile hazırlanmak gerek.

Fikret Başkaya’nın 8 Mayıs günlü BirGün yazısında belirttiği “…Eğer, boykotta anlaşma sağlanamaz ise, muhalefetin ikircikli olmayan bir tarzda seçime ‘asılması’, güçlü bir ‘demokrasi cephesi’ oluşturması gerekiyor… Bu durum politikleşmeyi güçlendirebilir, insanların gerçek birer ‘politik özne’ olmasını sağlayabilir ki, bu çok büyük bir kazanım demektir…” tutumu, mevcut koşullarda üzerinde uzlaşılmış ve en uygun tutum.

Şimdi herkesin “mitilini İstanbul’a atma zamanı!” Fiilen İstanbul’da olamayacak yurttaşların bile mutlaka yapacakları bir şey olacaktır. Aynı tutumun AKP/MHP koalisyonu tarafından da izleneceği çok açık. Üstelik daha saldırgan ve kaba bir şekilde tüm güçleri ile yükleneceklerdir.

Tartışmaları geride bırakalım, erteleyelim dedik ama “neyle karşı karşıya olduğumuzun ve olacağımızın” tespiti bakımından bazı hatırlatmalar önemli.

Bir kere AKP’nin demokratik kural ve geleneklere kaba saldırısı 7 Haziran seçimleri sonrası “istikşafi görüşmeler” sonrası hükümet kurma görevinin muhalefete vermemesi ile başlayıp, demokrasinin en asgari mevziisi olan “sandığa saygıya, sandıktan çıkan sonuca razı olup olmamaya” kadar geriledi. Üstelik bu artık iktidar tarafından “normal” bir şeymiş gibi içselleştirilmiş görünüyor!

Mühürsüz oyların geçerli sayılması, Radyo ve TV’lerin seçim döneminde tarafsız yayın yapma mecburiyetinin kaldırılması, ittifak yasası, HDP’li kadroların ve seçmen tercihinin kriminalleştirilmesi, YSK üyelerinin görev sürelerinin uzatılması, kamu olanaklarının iktidar partisi için seferber edilmesi, seçim kanunu ihlallerinin yargı tarafından görmezden gelinmesi vs. gibi kritik kavşaklarda yeterince güçlü bir tepki ve mevzi inşa edil(e)medi. Yerel seçim sonrası KHK’lıların mazbata iptali ve YSK’nın abuk sabuk gerekçelerle süreci zamana yayması çok güçlü bir sinyaldi.

Erdoğan’ın “Yüksek Seçim Kurulu tam tersi yönde bir karar vermiş olsaydı, daha önce defalarca ilan ettiğimiz gibi biz yine buna uyacaktık” açıklaması çok şeyi anlatıyor. YSK kararına “uymayı” adeta bir lütufmuş gibi gördüğünü, gerektiğinde uymayabileceğini de ortaya koyuyor. Koalisyon ortağı ile birlikte defalarca nasıl karar verilmesi gerektiğine dair açıklamaları da cabası. Zaten daha önce beğenmediği Belediye Başkanlarını kayyım/istifa/görevden almalarla değiştirmişti.

Tüm bunları YSK’nın iptal kararının yeni rejimle uyumlu olduğunu, iktidarın cüret ve müdahale kabiliyetini vurgulamak, 23 Haziran seçimi süreci ve sonrasının doğru bir analizi için yazdım. Çünkü muhalefet tarafında bazıları, iptal kararını sadece YSK ve seçim hukuku eksenli değerlendiriyor. Bu bakış 23 Haziran seçiminin de heba edilmesi riskini içerir.

Seçimin kazanılması için bir seferberlik ruhuyla çalışmak kadar önemli olan bir diğer husus; sonuçlarının gasp edilmesine engel olmaya dair bir perspektif oluşturmak. Kastım sandık hileleri değil. CHP İstanbul örgütleri bu konuda yeterince deneyimli. Tek zarf ve pusulanın söz konusu olduğu, basitleştirilmiş bir sayım ve süreci izleyecek daha fazla göz olacaktır üstelik.

İlginizi çekebilir: Hukukçular YSK’nin kararını BirGün’e değerlendirdi: Demokrasinin kırıntısı kalmadı!
Sonuçların 31 Mart’taki gibi tanınmamasına hukuk dışı iptali ihtimaline dair bir perspektif kastım.

Benim ilk önerim tüm muhalefet unsurlarının seçmeni ikna etmek kadar, sandık sonuçlarının tanınmamasının risk ve anlamını da anlatmaya çalışmaları.

Sonuca saygı duyulmasının halk tarafından içselleştirilmesi çok önemli olacaktır. Hatta asıl buna odaklanılması gerekli.

Kaynak : Birgün.İlhan Cihaner..

saskara_sinasi@hotmail.com. Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan: ''İsmet İnönü'nün ülkenin başında olduğu dönemde Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerinin iptal edildiğini, araştırma geliştirme ve üretim faaliyetleri durdurulduğunu, fabrikaların kapısına kilit vurulduğunu, eğer o gün ...
"YENI HAVA ALANI SIVIL HAVACILIGI ETKILEYECEK" Ekoloji Uzmanı Kantarcı, İstanbul Havalimanı hakkındaki felaket senaryosunu anlattı: Kara delik gibi sivil havacılığı eritecek14 Ağustos 2019 Çarşamba Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı ...
"ALEVİLİK MEZHEP DEĞİLDİR, KENDİNE ÖZGÜ BİR İNANÇTIR" DEDE TURAN. Dede Turan: Alevilik mezhep değildir, kendine özgü bir inançtır. Edremit’te düzenlenen Pir Sultan Abdal 9. Kültür Etkinlikleri, Mehmet Turan Dede’nin katıldığı muhabbet programı ile ...
"KURBAN VE SÜNNET! ALEVİLERE NE OLUYOR?" Alevilikte kurban bayramı var mı? Konumuz kesmek, kan akıtmak, bakalım acaba halimiz nicedir? Bu iki inanç ve gelenekte tamamen Tevrat kaynaklıdır ve Alevilerle uzaktan yakından bir ilgisi ...
"ALEVİ İMAM HATİP LİSESİ OLARAK BİLİNEN ASİMİLASYON PROJESİNE TEPKİ" KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ​​​​​​​​​ 10.08.2019 İçinde yaşadığımız şu günlere ve tartıştığımız olaylara gelecekten bir gözle baktığımızda; Alevi toplumunun geleneksel Alevilikten modern veya kent Aleviliğine geçme ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Yarın Kurban Bayramı! Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.