SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Nisan 2021

“ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN KATLEDİLİŞİN 41 ÖLÜM YILINI ANMAK”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN KATLEDİLİŞİN 41 ÖLÜM YILINI ANMAK”

BölgeselGündemKöşe Yazıları - 10 Nisan 2021 13:42

      “ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN KATLEDİLİŞİN 41 ÖLÜM YILINI ANMAK”

Ümit Kaftancıoğlu kimdir? Kısaca  Ümit Kaftancıoğlu yoksul bir ailenin çocuğuydu. 1935 yılında Ardahan’ın  Hanak ilçesine bağlı Saskara (Koyunpınarı) köyünde doğdu. Köydeki ilkokul eğitiminin ardından o dönem köy çocukları için tek kurtuluş yolu olan Köy Enstitüsü’ne adım attı. Kars  Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirip öğretmen oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ümit Kaftancıoğlu

 

Üç yıl  Öğretmenlik yaptıktan sonra,bir çok kitap ve Radyo programcılığı yaptı.

“Av Bizim Avlak Bizim, Dilden Dile, Günden Güne, Yurdun Dört Bucağından, Köy Odası, Türk Halk Masalları”.

Gibi programlarla halk kültürünü, halk aşıklarını, halkın sıkıntılarını mikrofona taşıdı.

11 Nisan 1980 sabahı Ümit Kaftancıoğlu, her sabah olduğu gibi 13 yaşındaki kızı Pınar’ı okula bırakmak için İstanbul  Mecidiye köy  Ortaklar Caddesi Ünsal Sokak’taki evinden çıkmıştı. Pınar Kaftancıoğlu babasının yanına giderken iki kişi Ümit Kaftancıoğlu’na yaklaştı. Saldırganlar art arda ateş etmeye başladı.

Ümit Kaftancıoğlu, kızının gözleri önünde 5 yerinden vurulmuştu. Saldırganlar daha sonra çalıntı olduğu anlaşılacak  bir otomobille olay yerinden uzaklaştı.

Hastaneye kaldırılan Ümit Kaftancıoğlu ise hayatını kaybetti.

Kaftancıoğlu’nun 41 ölüm yıl dönümünde kendi memleketi Ardahan’da  anmak yerine . Alınan bilgiye göre İstanbul Şişli’de 11/04/2021 Tarihinde anılacaktır.

Halk TV Görkemli Hatıralar  program yapımcısı  Serhan Asker tarafından sunulacağı öğrenilmiştir.

Oysa Ümit kaftancıoğlu Ardahan Hanak saskara (Koyunpınarı) köyünün yetiştirmiş olduğu en önemli değerlerden biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Bu Ülke’nin ve Ardahan’ın yetiştirdiği bir değeri Ardahan’da anılması  Ardahan’ın tanıtımında katkısı olacağı hiç düşünülmemiş mi acaba?.  Halk TV Görkemli Hatıralar programını  Ardahan’da yapılsaydı Ardahan’ın bir çok turistik kültürel yerlerinin tanıtımı yapılsaydı Ardahan’a kazanç sağlamazmıydı.

Ardahanlı  Sosyal Demokratlar Solcu Devrimciler Ardahan Hanak Damal CHP’li Belediye Başkanları ve bir çok iş insanı ve sevenleri böyle bir anmaya ve tanıtımıma vesile olarak neden katkı sağlamadılar?.

Ardahan’da veya Hanak İlçesinde veya saskara(Koyunpınarı) Köyünde 10 kişiyi bir arada bulunduracak barındıracak  yer yok muydu? İzin alınmış olunsaydı okulların her hangi bir sınıfında böyle bir program yapılmazmıydı?.İstenilmiş olunsaydı yapılırdı. Demokraside çareler tükenmez.

Saskara-sinasi@hotmail.com..  Şinasi Karaca

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

   “ORUÇ VE İŞLENEN GÜNAH KİME AİTTİR?” İnancımız gereği günah işlemek kişinin kendine aittir. Ne siz başkasının günahını çekersiniz! Nede başkası sizin günahınızı çeker!. Ne sen benim için cehenneme gidersin!, nede ...
Allah Kur’an da, Resulünün bizler için örnek olduğunu söyler. Bizlerinde bir Müslüman olarak, aynı özellikleri taşımamız tavsiyesinde bulunur. SİZCE ALLAH, RESULÜNÜ BİZLERE ÖRNEK GÖSTERMEKLE, NEYİ KAST EDİYOR OLABİLİR? Çünkü günümüz ...
“TÜRKİYE’DE 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI” 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul ...
Şinasi KARACA "SOLCU OLMAK MI? Haksızlığa, Adaletsizliğe, Hukuksuzluğa, Sömürü düzenine, Eşitsizliğe, Karşı çıkmazsın! sonra ben devrimciyim, solcuyum, dersin, hadi be, demezler mi? Sana, protestolara katılmaz sadece izlersen ,hakkını aramazsan kendi hakkını başkasının ...
Bu makalemin konusu, Ahkaf suresi 15. ayet olacak. Ayette geçen, insan erişkinlik çağına gelip, kırk yaşına ulaşınca şöyle der, cümlesinde geçen kırk yaşına ulaşınca mı insan olgunluk, erişkinlik çağına geliyor ...
      “ÜMİT KAFTANCIOĞLU’NUN KATLEDİLİŞİN 41 ÖLÜM YILINI ANMAK” Ümit Kaftancıoğlu kimdir? Kısaca  Ümit Kaftancıoğlu yoksul bir ailenin çocuğuydu. 1935 yılında Ardahan’ın  Hanak ilçesine bağlı Saskara (Koyunpınarı) köyünde doğdu. Köydeki ilkokul eğitiminin ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.