Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
14 Nisan 2018

“9 öğrenciye cinsel istismardan tutuklu öğretmen tahliye edildi!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“9 öğrenciye cinsel istismardan tutuklu öğretmen tahliye edildi!”

GündemUlusal - 14 Nisan 2018 14:07

“9 öğrenciye cinsel istismardan tutuklu öğretmen tahliye edildi!”
Konya’da, 6’ncı sınıftaki 9 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla geçen yıl 29 Mayıs’ta tutuklanan matematik öğretmeni O.A. (60), adli kontrol şartıyla tahliye oldu. Hakkında soruşturma başlatıldığında emekli olan O.A. hakkında hazırlanan iddianamede her bir çocuk için ‘çocuğun cinsel istismar’ suçundan 8 yıldan 15 yala kadar hapis cezası istenmişti.
MUSTAFA KÖMÜŞ

Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunan Mareşal Mustafa Kemal Ortaokulunda matematik öğretmenliği yapan O.A.’nın öğrencilerini taciz ettiği iddiasıyla bir senedir tutuklu bulunduğu hapishaneden cuma günü serbest bırakıldı.. Öğrencilerin annelerine şikayet etmesi üzerine ortaya çıkan olayda O.A.’nın kız öğrencileri sık sık öptüğü, omuzlarına ve göğüslerine dokunduğu belirtildi. Bir seneye yakın tutuklu yargılanan sanık 13 Nisan günü çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

Öğretmenin yaptığı bu istismar vakası öğrencilerden H.K’nin annesine şikayetiyle öğrenildi. Anne bunun üzerine müdürle görüşme yaptı. Bu görüşmenin ardından okul müdürü, O.A.’ya bu iddiaları sordu. İddiaları müdüre karşı kabul eden O.A., kötü bir niyetinin olmadığını, yanlış anlaşıldığını çocuklara baba şefkati ile yaklaştığını anlattı.

Daha sonra okul müdürü tarafından okulun rehber öğretmeni ve bir müdür yardımcısı görevlendirildi. Rehber öğretmenin öğrencilerle yaptığı görüşmelerin ardından başka kız öğrencilere de aynı şekilde davrandığı ortaya çıkan O.A.’nın dosyası Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi. Buradan konuyla alakalı müfettişler görevlendirildi. Müfettişlerin incelemesinin ardından ise O.A. görevden uzaklaştırıldı ve kendisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduldu. Bunun ardından savcılık soruşturma açtı ve mağdur öğrencileri dinledi. Ardından 28 Mayıs 2017’de sanık O.A., gözaltına alındı, bir gün sonra da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Daha sonra hakkında dava açılan sanığın “çocuğun cinsel istismarı” suçundan 9 kez cezalandırılması istendi.

İftira olabilir

İddianamenin kabul edilmesinin ardından ilk duruşma 18 Ağustos 2017’de Konya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanığın tacizine uğradığı ne sürülen çocuklar duruşmada ifadelerini tekrarlayarak, sanığın kendilerini öptüğünü, ısırdığını, ders çalıştırırken koltuğunun altına aldığını ve göğüslerine dokunduğunu belirtti.

Sanık ise iddiaları kabul etmedi ve “Ben de kız babasıyım. İddia edilen eylemlerde hiç bulunmadım. Öğrencilerin yönlendirilerek bu şekilde bir ifade verdiklerini düşünüyorum. Bana iftira atmış olabilirler” dedi.

Ardından aynı mahkemede ikinci duruşma 2 Ekim 2017’de görüldü. Bu duruşmada tanık olarak dinlenen Nalan Çokdolu tanık olarak ifade verdi. Çokdolu ifadesinde “Öncelikli olarak şikayetçi velinin kızı ile sonra da diğer kızlarla görüşmeler yaptık, sonra da tüm sınıflara girdik ve sanığın bu eylemlerini tüm kız öğrencilere yaptığını öğrendik” dedi.

Son olarak 13 Nisan Cuma günü hâkim karşısına çıkan O.A. serbest bırakıldı. Mahkeme kararında “Tutuklu sanık üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu tutuklama tarihi, tutuklamadan beklenen amacın hasıl olması ve suç vasfının değişmesi ihtimali tutuklamanın tedbir niteliğinde olup en son başvurulması gereken güvenlik tedbiri olması nedeniyle tutukluluk halinin kaldırılmasına, adli kontrol uygulanmasına karar verildi” ifadelerini kullandı.Diğer duruşma 27 Haziran 2018’e ertelendi.

Kaynak; Bugün..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

    Şinasi KARACA  “ALEVİLİKTE  HUKUK ADALET VE DÜŞKÜNLÜK”      “ALEVİ OLUNMAZ ALEVİ DOĞULUR”     Alevilikte, yol kurallarını koruyan, toplum barışını sağlayan, düzenin bozucularına uygulanan kimi yaptırımlar vardır. Yol kurallarına uymayanlara “düşkün”lükle adlandırılırlar. Düşkünlere uygulanan ...
“İhsan Eliaçık: Boşa kurban kesmeyin” İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Kurban Bayramı ile ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Kurbanın yanlış anlaşıldığını savunan ve hayvanların boşa kesildiğini belirten Eliaçık, bunun İslam ...
“Allah’tan Uzaklaşma Bayramı: Kurban!” İslam’ın dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, pekçok dinsel ritüel gibi amacından sapmış, içeriği boşaltılmış ve bir şirk tapınmasına dönüşmüş durumdadır. Anlamı Allah’a yaklaşmak demek olan Kurban, günümüzde ...
Mesut Özil ve maymun kafesi Dünyanın en büyük yıldız futbolcularından olsa da… Almanya'nın en pahalı transferi olsa da… O “maymun kafesinden” hiç çıkamadı. İki dedesi de Zonguldak maden ocaklarında çalışıyordu. 1960'larda Almanya göç ettiler;  Gelsenkirchen maden ocağında çalışmaya ...
"Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)" Lozan Barışı sekiz aylık çetin ve uzun bir müzakere devresinden sonra, Lozan Üniversitesi'nin tören salonunda imzalanmıştır. Lozan'da imzalanan belgeler, esas Barış Antlaşması, 16 adet sözleşme, ...
"YAPAY KATLİAM" 18 Kasım 2002 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’na getirilen Binali Yıldırım'ın döneminde 22 Temmuz 2004 tarihindeki resmi verilere göre 41 kişinin yaşamını yitirdiği, 89 kişinin yaralandığı Pamukova hızlandırılmış tren faciası yaşanmıştı. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.