Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
13 Ekim 2019

“Adalet” kurumu, Alevilere ayrımcılık yaparsa

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Adalet” kurumu, Alevilere ayrımcılık yaparsa

GündemUlusal - 13 Ekim 2019 12:47

“Adalet” kurumu, Alevilere ayrımcılık yaparsa

Eski bir hâkim olan Murat Özkan FETÖ üyeliğiyle yargılandı. “Pişmanım” dedi ve beraat etti. İfadesi, Alevilerin Adalet Bakanlığı düzeyinde fişlendiği ve işe alınmadığına dair bir gerçeği ortaya koydu.

O dönemin, Bakırköy Adliyesi Adalet Komisyonu üyesi ve eski hâkimi olarak tanıklık ettiği bu durumu: “Memur alımları için listeler gelirdi, Aleviler işe alınmazdı” diye itiraf etti.

Memur alımları için listeleri, 2012-2013 yıllarında, Adalet Bakanlığı, Personel Genel Müdürlüğü’nde görev yapan kişi Ünal Bozdağ göndermiş. Ünal Bozdağ, Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın kardeşidir.

Kamu kurumlarında mezhepçi bir yapılanma uğruna, farklı olanlara ayrımcılık yapılmış, “Adalet” ve “Yargı” kurumlarında mezhepçi kadrolaşma hedeflenmiş. Fethullahçılar ve AKP işbirliği, tam da bu nedenle, HSYK’da köklü değişikliğe yol açacak Anayasa Referandumu talep ettiler.

12 Eylül 2010 Referandumu ile yargıyı FETÖ’ye teslim edenlerin o dönem ki sloganı bile dincilik üzerinden kurgulanarak ve taşralarda “Alevi hâkimler gidecek, Müslüman hâkimler gelecek” şeklinde olmuştu.

Dönemin başbakanı Erdoğan’a göre ise “Yargı artık dedelerden talimat almayacak” diyordu. Olan oldu; Aleviler yargıdan temizlenmeye başlandı. Adalet Bakanlığı’na memur alımlarında Aleviler işe alınmadı! Sadece yargı değil, orduda da Alevi subaylarına karşı benzer ayrımcılık sürdürüldü.

AKP bir yandan, “Yargı artık dedelerden talimat almayacak” derken, Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden, Alevi dedelerine talimat ve gri pasaport vererek, yurt dışındaki Alevilerin asimilasyonuna hizmet için gönderiyordu.

Aleviler bu ülkede ayrımcılığın, istismarın, dışlanmanın ve nefret söyleminin en sert yüzüne tanık olurken, “Aleviler bu ülkenin yüz akıdır” diyenler, Alevilere yönelik sivil yaşam alanlarında olduğu gibi, devlet kurumlarında da süregelen sistematik Alevi ayrımcılığı ve nefretine dair söz etmiyorlar. “Aleviler şöyle iyidir, böyle güzeldir”, diyerek, Alevilere yönelik ayrımcılığı sessiz kalarak, dolaysıyla beslemeye devam ediyorlar.

Türkiye’deki resmi ve bir çok sivil insan hakları raporlarına göz atarsanız, sanki Aleviler yönelik ayrımcılık ve nefret söylemi yok sanarsınız. Her türden ayrıcılığa karşı sesini yükseltenler, söz konusu Aleviler olunca onlarda biraz sessiz kalmayı tercih ediyor. Kamuda memur alımı yapılırken, Aleviler işe almamak tepki gösterilmesi gereken bir hak ihlali ve ayrımcılık değil mi? Sivil toplum örgütleri bu duruma neden sessiz kalır?

“Adalet”, sağlanmak vedağıtmak ile sorumlu bakanlık ve yargı kurumları düzeyinde nefret ve ayrımcılık uygulamaları yaşanıyor. Bu gerçek, bizzat devletin bürokratları tarafından dile getiriliyor.

Yargı önündeki itiraflar, Türk Ceza Yasası ve kanunlarına yer alan ayrımcılık ve nefret suçu olarak görülmüyor! Buna rağmen “Alevileri fişleyerek işe almamak” gibi ayrımcılık suçu işleyenler halen görevlerinin başındalar.

Alevilere yönelik, sosyal, siyasal, hukuksal ve inanç alandaki doğrudan ve dolaylı ayrımcılıklar yeni değil. Devlet ve iktidar her ne kadar inkar etsede hakikat asi biçimde ortaya çıkıyor.

“Mezardaki ölülerden oy vermeleri için” dua edenlerle, dün ittifak kuranlar, “hukukun üstünlüğü” yerine, mezheplerin üstünlüğüne dayalı bir yargı inşa ettiklerini itiraf ediyor, ama ortalıkta bu vahim durumu yargı önüne çıkaracak savcı yok!

Kamu kurumuna ve hizmetine dinsel, etnik, mezhepçi kimlik giydirmek, laiklik, demokrasi, eşitlik ve hukuk devleti anlayışına aykırıdır. Kamu kurumları ve kamu hizmetleri vatandaşlık esasına göre düzenlenir. Kamu görevi yapanlar, mezhepçi tekçileştirmeye değil, demokratik, laik ve evrensel hukuk değerlerine uymalıdır.

Ayrımcılığın suç olduğunu bilen savcılarda, ayrımcılıkla mücadele konusunda insan hakları ve onurunu koruyacak hukukun üstünlüğüne sahip çıkarak, mezhepçiliğinin üstünlüğü uygulamalarını boyun eğmemelidir..

Kaynak..Birgün.. Turan Eser..

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE İÇİN KATLİAMLARLA YÜZLEŞİLMELİ, MARAŞ DOSYASI YENİDEN AÇILARAK GERÇEK SORUMLULAR YARGILANMALIDIR!"   Geçmişte yaşanan acılar kapatılarak, unutturmaya çalışılarak ve insanlık suçlarının protesto edilmesi engellenerek “toplumsal barış” sağlanamaz! Türkiye siyasi tarihi ...
Anayasa Mahkemesi'nden Gezi Direnişi kararı: Gaz kapsülü 7 yıl sonra soruşturulacak Gezi Direnişi sırasında üniversite öğrencisinin polis tarafından göz yaşartıcı gaz tüfeğinden atılan kapsül ile başından yaralanması olayını, “insan haysiyeti ile ...
Alevilik neden Türk'lüktür? Geçmişten beri halk arasında Alevilerin (Kızılbaş ve Bektaşi toplulukların) “öz Türk” ve Aleviliğin de Türklerin İslam imanını algılama biçimi olduğuna dair genel bir kanaat vardır. Bu kanaati besleyen ...
Kızılay'da dudak uçaklatan maaşların altından AKP'liler çıktı Kızılay Yönetim Kurulu, AKP adayları ile akrabalar tarafından dolduruldu. Deniz Feneri davasında ‘Güveni kötüye kullanma’ suçundan hüküm giyen Kızılay Genel Müdürü Altan, AKP Milletvekili ...
Kadınları aşağıladığı için açığa alınan okul müdürü ‘öğretmen’ olarak göreve döndü! İzmir’in Karaburun İlçesinde sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddia edilen, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya ...
ÇOCUKLARIMIZIN BEYNİNE TECAVÜZ EDİYORLAR! Yargı, yasama, yürütme… Ve demokrasinin olmazsa olmazı, özgür basın… Tümünü tasfiye ettiler… Ülke tek adamın yap-boz tahtası oldu… “Filtre zorunluluğunu erteleyin” diyor, alkışlıyorlar, veto ediyor yine alkışlıyorlar… Tek adamın zavallı vekilleri! Ve zavallı ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.