SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
27 Mayıs 2019

“AK DEVRİM”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“AK DEVRİM”

GündemSiyaset - 27 Mayıs 2019 21:11

“AK DEVRİM”

Bugün 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin 59. yılındayız. 27 Mayıs, şüphesiz ki bir askeri harekâttır, bir ihtilaldir. Ancak askeri harekâtlar ve ihtilaller, topluma olumlu getirdikleri ya da olumsuz götürdükleriyle önem kazanırlar. Askeri harekâtların bu şekilde devrim ya da darbe oldukları belirlenir. Dünyada bunun sayısız örnekleri vardır.

 

Başlarını kuma gömenlerin sürekli tekrarladıkları bir söz vardır: “27 Mayıs, demokrasiye darbedir.” İşin gerçeği 27 Mayıs 1960 öncesinde Türkiye’de demokrasi yoktu; sadece adı ‘demokrat’ olan bir parti tarafından yönetiliyordu ve ülkede sivil darbe uygulanıyordu.

 

Yıllarca yapılan hukuk dışı uygulamaları bir yana bırakalım, sadece 18 Nisan 1960 tarihinde kurulan “Tahkikat Komisyonu” bile Demokrat Parti iktidarının demokrasiyi terk edip, sivil darbe yapmasının önemli kanıtlarındandır. Çünkü Tahkikat Komisyonu, çağdaş demokrasinin ilkelerine, yürürlükteki 1924 Anayasası’na ve TBMM İçtüzüğüne aykırılıklar içermektedir.

 

Tahkikat Komisyonu kurulduktan sonra, 21 Nisan 1960 tarihinde Başbakan Adnan Menderes Demokrat Parti Meclis Grubu’nda yaptığı konuşmada; “Devlet nizamının, sabahtan akşama kadar temelinin kazılmasına ‘demokratik icaptır’ diye tahammül etmeye imkân var mıdır? Binaenaleyh aldığımız tedbirlerden netice alana kadar ihtiyaç duyulan kanun maddelerini değiştirmek mecburiyetindeyiz”  diyerek, Cumhuriyet Halk Partisi için yasal birtakım önlemlere gidileceğinin işaretini vermiştir.

 

15 üyenin hepsinin Demokrat Parti milletvekilinden oluşan Tahkikat Komisyonu’nun görevlerine bakınca, sivil darbe açıkça görülmektedir.

·         Her türlü siyasi faaliyet hakkında önleyici karar almak; mitingleri, toplantıları yasaklamak.

·         Muhalefet ve basın aleyhinde ortaya atılan tüm iddiaları soruşturmak.

·         Kendilerince gerekli görülen her tür yayını yasaklamak, yayın organlarının basım ve dağıtımını durdurmak ve her belgeye el koymak.

 

Tahkikat Komisyonu’na belge aradığı her kurumu, her evi izinsiz arama yapma yetkisi ile kişileri gözaltına alma ve tutuklama yetkisi bile verilmişti. Tahkikat Komisyonu, TBMM’den de, bağımsız mahkemelerden de daha güçlüydü, savcı ve hakimlerin bütün yetkisini elinde tutuyordu. Bu komisyonun alacağı kararlar kesindi ve bu kararlara hiçbir şekilde itiraz edilemiyordu; kararlara karşı çıkanlar ise ağır hapisle cezalandırılıyordu.

 

İşte bu şartlarda demokrasiye darbe yapıldı demek, solunum yaptıkları havadaki oksijenin değerini bilmemekle eş anlamlıdır. Darbe ya da darbe ortamlarının yaşanmaması, hukuk devleti ve demokrasinin hiçbir biçimde kesintiye uğramaması için, ülkeyi yöneten sivil iktidarların hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak, hukuk dışı tutum ve davranışlardan kaçınarak, gerçek demokrasiyi etkin hale getirmeleri gerekir.

 

27 Mayıs 1960 İhtilali, seçimle gelen sivil iktidarın demokrasi dışı tutum ve davranışlarıyla diktatörlüğe giden yönetimine karşı bir tepki sonucu gerçekleştirilmiştir. 27 Mayıs 1960 sabahı ve sonrasında sevinç gözyaşları içinde, coşkuyla sokağa dökülen yaşlısı, genci tüm halkın, baskıcı yönetimden kurtulmanın mutluluğu içinde günlerce gösterilerde bulunması, 27 Mayıs’ın halk tabanındaki desteğinin en belirgin kanıtıdır. 27 Mayıs 1960 İhtilali, oluşumu ile siyasilerin belleklerinde bulunmalı ve gereken derslerin çıkartılmasına çalışılmalıdır.

 

1961 Anayasası, 27 Mayıs 1960 Devrimi’nin en büyük eseridir. Bu çağdaş anayasa ile getirilen yeni kurumlarla demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinin yolu açılmıştır. 1961 Anayasası ile ülkemize sosyal devlet anlayışı yerleştirilmiş, özgür bir ortam yaratılmış, özerk kurumlar oluşturulmuş, çağdaş bireysel hak ve özgürlüklerin sağlanması başarılmıştır. Getirdiği kurumlarla ve olumlu sonuçlarıyla 27 Mayıs 1960 İhtilali, tartışmasız bir devrimdir, ak devrimdir.

 İlk Kurşun Gazetesi, 27 Mayıs 2019.Suay Karaman..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

AKP'li Cuma İçten partisinden istifa etti: Başkaldırı sürecine giriyoruz Partinin kurucuları arasında yer alan Diyarbakır eski Milletvekili Cuma İçten yaptığı açıklamayla AKP'den istifa ettiğini duyurdu. İçten istifasını, “Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ...
"YENİ PROJE"  Geçtiğimiz günlerin en önemli konularından biri de yeni CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıydı. Bu il başkanının neler yaptığını, neler söylediğini, hangi çizgide olduğunu herkes çok ...
"ECEVİT'İN KALEMİNDEN KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN TARİHE KARIŞTI" KAYNAK..31.01.1954 tarihli Halkçı ( Yeni Ulus ) Gazete. Günün Işığında Köşesi Demokrat Parti idaresinin adı, yaptığı değil, yıktığı, tarihe karıştırdığı eserlerle tarihe geçecektir. Bir düşününce hatıra ...
Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çarpılırsın demediniz mi ? Bak bu adli mercileri cemaatleştiriyorsunuz diyenlere… Emniyet paralelleşiyor diyenlere…. Milli eğitim, ...
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını ...
Demirtaş'ın avukatından açıklama: Her an tahliye edilebilir Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, Demirtaş’ın tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını belirterek, “Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık" dedi Edirne Cezaevi’nde ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.