SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Haziran 2019

“AKP’NİN DİNİ BÜTÇESİ: YENİ KİMLİK İNŞAASI”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“AKP’NİN DİNİ BÜTÇESİ: YENİ KİMLİK İNŞAASI”

Gündem - 2 Haziran 2019 12:28

“AKP’NİN DİNİ BÜTÇESİ: YENİ KİMLİK İNŞAASI”

DİB’in (Diyanet işleri Başkanlığı) 2019 yılı bütçesi 7.7 milyar liradan 10.5 milyar liraya çıkarılarak, yatırımcı bakanlıkların bütçesini 4’e katlamıştır. Diyanet bütçesi olağanüstü artırılırken, Bilim ve Teknoloji, Ulaştırma ve Altyapı, Enerji bakanlıklarının bütçelerinde yüzde 56’ları aşan kesintiler yapılmıştır.

Diyanet’in personel ödeneği yüzde 36.5 artarak 8.5 milyar liraya çıkarılmıştır. Nitekim ihtiyaç olmadığı halde “imam ihtiyacı var” denilerek 5,500 imam kadrosu açılmış, işe alınmış, sonrasında başka devlet kurumlara kaydırılmıştır.

MEB’in ‘din’ bütçesi 8 milyar lira

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) imam hatip ortaokulları ve imam hatip liselerinden sorumlu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı bütçesi 8 milyar 679 milyon liraya ulaşmıştır. Böylece dini eğitime ayrılan bütçe, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesine yaklaşmıştır.

Geçtiğimiz yıl; 124’ü fen ve sosyal programlı, 2 bin 899’u Anadolu imam hatip lisesi olmak üzere toplam 4 bin 340 olan imam hatip okulu sayısı artırılarak 5 bin 138’e ulaşmıştır. Öğrenci sayısı ise toplamda 1 milyon 358 bin 861’e çıkmıştır.

Peki ama amaç ne: köklerimizin, dilimizin, örf ve geleneğimizin karartıldığı-giderek unutturulduğu bir kimlik inşaası; Selefilik! IŞİD’i neden koruduk, Suriye’nin bir bölgesinde neden kalıcı olduk? Ve nihayet bunca Suriyeliyi neden besliyoruz?

Bir virgül koyup anlamaya çalışalım…

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ yandaş dini vakıflara 847 milyon 592 bin 858 lira, 27 kuruş dağıtmıştır. Rapor İstanbul halkından gizlenmiştir.

TÜRGEV VE TÜGVA BAŞI ÇEKİYOR

Hazırlanan rapora göre vakıf ve derneklere hibe edilen kamu kaynaklarının dağılımı şöyledir:

TÜGVA: 74,3 milyon lira. TÜGVA’nın Yüksek İstişare Kurulunda Bilal Erdoğan yer alıyor.T3 (Türkiye Teknoloji Takımı): 41,3 milyon lira. T3’ün mütevelli heyeti başkanı Erdoğan’ın damadı ve yerli İHA üreticisi Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar. TÜRGEV: 41,1 milyon lira. Erdoğan’ın kızı ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak ve İBB Başkanı Mevlüt Uysal TÜRGEV’in yönetim kurulunda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden TÜRGEV’e 6 bina daha tahsis edildi… Ensar Vakfı: 28,7 milyon lira. Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirlikleri var; Karaman’da çocuklara taciz iddiasıyla gündeme gelmişti.

Okçular Vakfı: Bilal Erdoğan’ın “Ya Hak” diyerek ok attığı Vakfa 16,6 milyon lira. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı: 16,5 milyon lira. Eski İBB başkanı Kadir Topbaş’ın ağabeyi Ahmet Hamdi Topbaş yönetim kurulu başkanı.

ÜLKE NİYE BATTI: Bu durumda devletin kamu, özel, katma değerli kurumlar, il özel idareleri eliyle dine, daha doğru bir deyimle dinciliğe ayırdığı bütçe toplamını şöyle toparlamak mümkündür:

1. DİB: 10,5 milyar TL
2. MEB Din İşleri Genel Müdürlüğü: 8,5 milyar TL
3. Diyanet Vakfı (tahmini olarak): 1 milyar TL
4. İBB yaklaşık: 1 milyar TL
5. Çamlıca, Ankara/Opera, Yassı Ada gibi birimlerde cami yapılması: 3 milyar TL
6. İl Özel İdareleri (cami onarımları, tahmini olarak): 2 milyar TL
7. Tüm belediyelerin cami, Kuran kursu gideri(tahmini olarak): 2 milyar TL
8. VGM(cami onarımları ve benzeri dini faaliyetleri, tahmini):500 milyon TL
9. CB bütçesinden dini dernek ve vakıflara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
10. Strateji Daire Bşk. bütçesinden dini kurumlara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
11. CB örtülü ödeneğinden dini dernek ve vakıflara ayrılan bütçe: bilinmiyor.
12. TİKA, dinin faaliyetleri ve bütçesi bilinmiyor.
13. Almanya, Kosova, İsviçre, Amerika, Londra (akıllı cami), Belarus,Haiti, Filipinler, Kazakistan, Kırım, Bosna Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kuzey Kıbrıs, Cibuti, Kırgızistan olmak üzere toplam 103 caminin maliyeti: bilinmiyor.

DİNCİLİK BÜTÇESİNİNTOPLAMI; tahmini ve yaklaşık olarak 35 milyar TL’DİR. Bu miktar da genel bütçenin %3,5’ine tekabül etmektedir. (Kırgızistan-Bişkek camisinin maliyetinin 35 milyon dolar olduğu açıklandı.)

YİNE KIYASLAYIN DİYE YAZIYORUM:

Çorum Şeker Fabrikası: 528 milyon lira, Yozgat Şeker Fabrikası: 275 milyon lira, Kırşehir Şeker Fabrikası: 330 milyon lira, Niğde-Bor Şeker Fabrikası: 336 milyon lira, Ilgın Şeker Fabrikası: 637 milyon lira, Turhal Şeker Fabrikası: 569 milyon liraya satıldı. TOPLAM: 2 milyar, 675 milyon TL elde edildi.

Enerji Bakanlığı 2019 yılı bütçesi 2 milyar 44 milyon lira, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2019 yılı bütçesi 2 milyar 500 milyon lira olduğuna göre, siz dinciliğe ayrılan bütçeyi ve nedenlerini tahlil ederek paranın da, siyasetin de, rejimin de yönünü görebilirsiniz…

Ve ülkenin neden battığını, neden “BEKA SORUNU”yla karşı karşıya kaldığımızı da…

28.05.2019
Murtaza Demir

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Geçtiğimiz günlerde Eyüp İMKB Lisesinde yaşanan bir olay dinci gericiliğin eğitim ayağındaki gerçekliğini gözler önüne seriyor. 11. Sınıf öğrencisi olan E.T., kantinden aldığı yemek ile sınıfına giriyor. Daha sonra bir ...
AKP'den CHP'ye geçen ilçede utanç verici olay: Rantı kaybedince... AKP'den CHP'ye geçen Küçükçekmece Belediyesi'ne bağlı Selçuklu Sosyal Tesisleri'ne kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırı düzenlendi. Saldırıyı kınayan CHP Küçükçekmece İlçe Başkanı ...
"AKP’de ‘İmamoğlu yorulacak’ umudu" AKP İstanbul Seçim Koordinasyon Merkezi’nin yayımladığı raporda, CHP’li İmamoğlu’nun seçime az süre kala yorulacağı umudu dillendirildi. Raporda ayrıca MHP Lideri Bahçeli ve İçişleri Bakanı Soylu’nun Kürt seçmen ...
“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?”  Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı nasıl  ne zaman yapılmıştır sorusuna gerçek cevaptır. Cem evinin nasıl ne şekilde nasıl zorluklarla yapılması ...
NEFESİM YETENE KADAR… Aleviliği; Dinsel veya mezhepsel kaygıyla anlatmak, bu reaksiyon ve baskı ile kişiliksizleştirmenin amacı örüntülü asimilasyon uygulamaktır. Oysa hep derim; Alevilik inanç, toplumsal yaşam, gelenek, kısacası öncü bir yaşam biçimidir. ...
"ALEVİLERDE RAMAZAN BAYRAM KUTLAMA YOKTUR YAS VARDIR" Kur'an'da Ramazan Bayramı diye herhangi bir ibare yoktur ve tebliğ de edilmemiştir. Alevi-Bektaşi kültür ve inanç sisteminde "Ramazan Bayramı" diye bir kabul de yoktur. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.