Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
21 Şubat 2021

“AKP’NİN İÇ GÜVENLİK PAKETİ”2015

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“AKP’NİN İÇ GÜVENLİK PAKETİ”2015

GündemSiyaset - 21 Şubat 2021 14:25

“AKP’NİN İÇ GÜVENLİK PAKETİ”
2015 de yayımlanan haber
İç güvenlik paketi gündeme geldiği günden itibaren ülkede gerilimler başladı.Muhalefet partileri paketin geri çekilmesi için yoğun çaba harcasa da,iktidar bu paketi geçirmek için her türlü baskıyı fiziksel şiddeti uygulama içerisinde olduğu görülmüştür.
18 Şubat’da TBMM’sinde iç güvenlik paketi görüşmelerine başlanınca ,muhalefetin engelleme karşısında iktidar partisi bir kaç kişinin üzerine çullandı dersek yeridir. Muhalefet partisinden (5) Beş Milletvekili yaralanmıştır.CHP’li olan bir Milletvekilinin kaburgası çatlamış durumdadır.İktidar partisi şiddetini sürdürürsek bu paketi geçirmek için her türlü olasılık göz önüne alınacağını söylemlerinden anlıyoruz.Bu iç güvenlik paketi geçerse ne olur?.
(1) Sınırsız arama. yani polisin insafına kalmış istedigi kişiyi sorgusuz sualsiz arama yapacaktır.Tabi bu arada insan hakları denen hiç bir şey göz önüne alınmayacaktır.Bu durumda polis şiddeti kaçınılmaz olacaktır.
(2) 48 saat gözaltı.uygulanacaktır.Polise daha çok yetki veriliyor, polis istedigi kadar göz altında tutacaktır.Yargı ortadan kalkıyor anlamına gelecektir.Yani polis seni suçluda olsan suçsuz da olsan 48 saat göz altında tutacaktır.
(3) Uzaklaştırma. yetkisi adı altında insanlar istenmediği taktirde şehirden ,Kaymakam ve Vali tarafından uzaklaştırma yapılacağı da yine bu iç güvenlik paketinde yer almaktadır.Diyelim ki bir kişi bir kişiye kıcık ve bu kişiye düşman.Kaymakam ve Vali bu kişinin arkadaşı veya dostu,ben şu kişiyi bu şehirde istemiyorum dediğinde o kişi şehirden uzaklaştırılacaktır.
(4) Polise silah yetkisi.Polis Molotof atana,sapanla bilye atana,taş atana,ve bunlara benzer yaralayıcı madde atanlara karşı silah kullanma yetkisi veriyor,yani öldürme yetkisi veriyor.Polisin kendini savunma olarak öldürme yetkisi verirken sivil kişi kendini savunacak hiç bir madde kullanma olasılığı vermiyor.Bu iç güvenlik paketinde yer verilen polise silah yetkisi yargısız infazların başlayacağı anlamına gelmektedir.
(5) Yüzünü kapatma. Yani siz sokakta bir şeyleri protesto edeceksiniz,size karşı polis tarafından tomalardan su sıkılacak ve gaz bombası sıkılacak,yüzünüzü kapatır maske takarsanız yakalandığınızda (4) Dört yıl ceza alacaksınız.Yüzünüzü gözünüzü korumak için takacağınız her madde maske hali olarak sayılacaktır ve bu maskede suçtur.
(6) Sapana ağır ceza. Elinizde bir sapan var karşı tarafa bu sapanla ne atarsanız atın bunun karşılığı suçlu olarak (5) yıl cezalandırılacaksınız.Ayrıca havayı fişek bulunduranlara atanlara hapis cezası gelecektir.
(7) Süper vali. Bu iç güvenlik paketinde, süper vali geliyor.Kolluk kuvvetleri memurlarına bir suçun aydınlatılması için yetkiyi yargıdan değil süper validen alacağını da belirtilmiştir.Valinin bulunduğu yerde bütün kamunun bulunduğu yerlerde itfaiyeler ambulanslar çekiciler iş makineleri ve buna benzer topluma faydası yararı olan araçlar personeller valinin gözetiminde emrinde olacaktır.Yani bir nevi olağanüstü hal valileri geliyor dersek yeridir.
(8) Herkes dinlenecek. Hakim kararı olmadan hakim izin vermeden polis istediği kişiyi dinleyecek.İktidar anlaşılıyor ki kendine karşı her türlü kötü düşünen kişi kurum kuruluşları dinlemek için yargıyı bertaraf ederek kendi yarattığı kolluk kuvveti olan polise büyük bir yetki veriyor.
Muhalefet partilerin karşı çıktığı iç güvenlik paketinde olan bu maddeler toplumu köleleştirme baskı altına alma durumuna geldigi için karşı çıkmaktadır.
 Saskara-sinasi@hotmail.com.  Şinasi KARACA
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Aslında üzülerek söylüyorum! Siyaseti anlam içeriği gibi ;Söylediği  yalanları kitlelere inandırma sanatı olarak görenlerin bir ''Yalan'' yeteneğinden bahsedeceğim... Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan;  iktidara geldiğimizde öğrenci bursları kırk beş liracıktı , kır beş liracık diye keskin bir ...
İzmir Çeşme’de Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) 35. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt verdi. Abone Ol CHP ...
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisine yakın olmayan kesimlerin kanaat önderleri ile CHP’den beklentilerini öğrenmek için bir görüşme maratonu başlattı.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, politik olarak CHP'ye yakın olmayan kesimlerin kanaat önderleri ...
   Afganistan'ın büyük bölümünün Taliban'ın hakimiyetine geçmesinin ardından Türkiye’ye akın akın düzensiz göçmenin girmesi ülke gündeminde ilk sıralarda yer alırken MetroPOLL Araştırma, vatandaşlara, “AKP hükümeti Afgan sığınmacılara sınır kapılarını açar ...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afgan göçü için "Gerekirse Taliban'la bizzat ben görüşürüm" diyen Cumhurbaşkan Erdoğan'a tepki gösterdi: Bir kez daha söylüyorum, yeni sığınmacılar getirecek hiçbir anlaşmaya imza atamayacaksın Erdoğan! Cumhurbaşkanı ...
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, birden fazla maaş alan AKP’li bürokratlar hakkında CHP Ekonomi Masası TV’de konuştu. CHP Ekonomi Masası TV’de ekonomist Devrim Zelyut’un konuğu CHP Zonguldak MV Deniz Yavuzyılmaz oldu. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.