SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
3 Mayıs 2021

“ALEVİ DEDESİNDEN ÖNEMLİ UYARI”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ALEVİ DEDESİNDEN ÖNEMLİ UYARI”

BölgeselGündem - 3 Mayıs 2021 16:30

Dede Mustafa Özgün: Hiç bir Alevinin Emevi inancına göre sırlanmasına razı olmayız-VİDEO

 

Alevi inancında belki de ne büyük asimilasyon Hakk’a uğurlama erkanlarında yaşanıyor. Kimileri camiden cenaze uğrularken, kimileri de cemevlerinde yarı Sünni usüle göre Hakk’a uğurlama erkanı yapıyor.

Isparta Gönen’de bulunan Şeyh Saadettin Balım Sultan Cemevi Dedesi Mustafa Özgün, Aleviliğe ve ‘Alevilikte Hakk’a yürüme erkanına ilişkin PİRHA’ya konuştu.

“SÜNNİ İNANCIYLA ZERRE KADAR BİR ALIŞVERİŞİMİZ OLMAMALI”

“Dilimden, yüreğimden geldiği kadar konuşmak istiyorum” diyen Özgün Alevilik inancına dair şunları dile getirdi:

“Aleviliği yaşayalım ya da yaşamayalım ömür boyu soyumuz da Alevidir, inancımız da Alevidir. Sünni inancıyla zerre kadar bir alışverişimiz olmamalıdır. Alevilik haktır, Sünnilik de haktır onlara göre. Herkesin inancı inanç gruplarının kendilerinin olmalıdır. Bizim de Alevi inancı bütün Alevilerin olmalıdır. Alevi canımız ikrar veriyor, görgü cemlerini yapıyor, her türlü inancını yaşıyor. Ne zaman Hakk’a yürürse ikrarından dönüp Sünni inancına göre caminin imamı ile toprağa sırlanıyorsa bu hiç de hoş olmayan bir unsurdur.”

Alevilerin her türlü inanç ritüellerini Alevi usulüne göre yapması gerektiğini vurgulayan Özgün, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Ne zaman Hakk’a yürürsek, Hakk’a yürüme Erkan’ı tek bir kelime Arapça olmadan, deyişlerle, duazlarla, gülbenglerle ana kucağı toprağa sırlanmak haktır. Bütün Alevilerin böyle olmasını istiyoruz. Hiçbir Alevinin Emevi inancıyla, Sünnilik inancıyla, cenaze erkanı ile kaldırılmasına hiç razı olmuyoruz, olamayız da. Alevilik hak olduğuna göre Hakk’a yürüyünce Sünnilik inancıyla götürülüyorsak, o insan kim olursa olsun ben isem de vücudumun yarısı Sünnidir yarısı Alevidir. Bu hususta çok dikkatli olmalıyız, aklımızı erdirmeliyiz” dedi.

“GEÇMİŞTE SÜNNİ İNANCIYLA, CENAZE USULÜ GÖMÜLDÜK”

Geçmişte yapılan Alevi Hakk’a yürüme erkanlarından da bahseden Özgün, Evet daha evveli yapıla gelmiş bir konu. Geçmişte çoğumuz Sünni inancıyla, Hakk’a yürüme erkanı ile değil de cenaze usulü gömüldük. Fakat şu tarihten sonra Hünkârı pirden Hakk’a yürüme erkanı kitapçıklarımız geldi, ‘Erkannameler’ adında. Bu erkannameler tamamen Sünnilikten, şeriattan, Arap zihniyetinden arınmış, Alevi inancının özüne uygundur. Bu erkannameleri herkes almalıdır, okunmalıdır. Ona göre yolumuzda dürüst bir şekilde yürümeliyiz” dedi.

“CENAZEYİ ALIP CAMİYE TESLİM ETTİLER” 

Isparta ve çevresinde Hakk’a yürüme erkanlarının günümüzde hala bazı yerlerde Sünnilik inancına göre camiden götürüldüğünü ifade eden Özgün, şunları aktardı:

Isparta ve çevresindeki Aleviler Hakk’a yürüyünce ekserisini (çoğunluğu)Sünni inancına göre camiden götürüyoruz. Hoş olmayan bir unsurdur. Isparta’nın bir Şuhut Mahallesi var oraya 4-5 sefer Hakk’a yürüme Erkan’ına gittim. Sadece evlerinin önünden rızalığı bana verdiler ve ondan sonra cenazeyi alıp camiye teslim ettiler. O da olmadı, olmuyor.

“DEDELER ALEVİ İNANCINA GÖRE SIRLANMAYI VASİYETTE BULUNMALIDIR”

Bütün Alevi dedeleri bu konuyu ele almalıdır. İlk önce dedeler, rehberler vasiyette bulunmalıdırlar. Ne zaman Hakk’a yürürsek, Hakk’a yürüme erkanı ile ana kucağı olan toprağa sırlanmamız için vasiyette bulunmalılar ve bütün cemlerde Alevi canlarına, taliplerine bu konuyu sıkı sıkı her zaman söylemeliler. Bu yanlışlıktan ne zaman dönersek gerçek Aleviz diye bileceğiz.”

Cebrail ARSLAN/GÖNEN-ISPARTA

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bugünkü makalemin konusu, Kur’an da çok fazla geçtiği ve Allah bu konuda bizleri uyardığı halde, üzerinde hiç konuşulmayan, hatta bu yanlışı çok fazla yaptığımız “ZAN” konusu üzerine olacak. Önce bu kelimenin anlamını ...
Son anket: Cumhur İttifakı'nın oyları eridi 1 Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi'nin son seçim anketi sonuçları yayımlandı.   2 Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, seçmen eğilimini ölçmek amacıyla Türkiye genelinde 21-28 Haziran tarihleri arasında anket ...
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Adnan Oktar suç örgütü üyesi Altuğ Revnak Eti ile iş ortaklığı yaptığını iddia etti. Bunlara da bakabilirsiniz Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mine Kırıkkanat, ...
Sosyal medyada yayın yapan bir kanalın konuğu olan BBP Ordu İl kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, hükümeti eleştirerek, "15 Temmuz'dan sonra herkeste bir korku algısı yaratıldı. Konuşursan seni içeri atarım, ...
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın akrabası Yahya Birinci, sosyal medya hesabından AKP'ye tepki gösterdi. 'Reis' şarkısıyla Sedat Peker'e destek olan Birinci, Erdoğan'a eleştiriler yöneltti. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kardeşi Mustafa Erdoğan'ın kayın ...
              “KAMUOYUNA VE SASKARAHABER OKUYUCULARINA” Sosyal medyaya da bir çok öğretici yazı ve şiir paylaştığımda beğeninin ve yorumların çok olması sebebiyle bu işi daha fazla ilerletmem gerektiğini gördüm. Yıl 2009. Köylümüz olan ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.