SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
22 Mayıs 2019

“Aleviler, Kürtler gibi kimlik mücadelesi vermeli”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Aleviler, Kürtler gibi kimlik mücadelesi vermeli”

GündemKültür & Sanat - 22 Mayıs 2019 12:27

“Aleviler, Kürtler gibi kimlik mücadelesi vermeli”

HDP Şişli ilçe binasında düzenlenen “Aleviler süreci nasıl değerlendiriyor?” panelinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, tecridin bir insanlık suçu, asimilasyon ve sömürü aracı olduğunu ve tüm ülkeye yayıldığını belirterek Alevilerin inançları gereği mazlumun yanında olmak ve zulme karşı çıkmak zorunda olduklarını ifade etti.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şişli İlçe binasında “Aleviler süreci nasıl değerlendiriyor?” başlıklı bir panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve Alevi yazar, aktivist Gülfer Akkaya katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise HDP Şişli İlçe Eşbaşkanı Derya Goral yaptı.
Panele HDP PM Üyesi Nesimi Aday, DAD Örgütlenme Sekreteri Yusuf Gülen, DADyöneticileri, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği temsilcileri, Alevi yazar ve aktivist Aydın Deniz ve Alevi yurttaşlar katıldı.

“ALEVİ HAREKETİ, TOPLUMUN SORUNLARINA GÖRE KENDİNİ DÜZENLEMELİ”

İlk olarak söz alan Gülfer Akkaya, Alevi hareketinin Alevi toplumunun sorunlarına göre kendini düzenlemesi gerektiğini altını çizdi. Alevi inancında kadın ve erkeği eşitleyen durumlarının yok olmak üzere olduğuna değinen Akkaya, Alevi örgütlerinde de kadın erkek eşitliğinin olmadığını kaydetti. Akkaya, Alevi örgütlerinin toplumla iç içe geçmek için yeni politikalar üretmesi ve Rönesans yapması gerektiğini ifade etti.

“KÜRTLER VE ALEVİLER CEBERUT ANLAYIŞA KARŞI DİRENİYOR”

Aleviler ve Kürtlerin eşit yurttaşlık taleplerinin hala kabul edilmediğine değinen Akkaya, Kürtlerin ve Alevilerin bu ceberut anlayışa direndiklerini ve çalık grevlerinin de bu durumla doğrudan ilişkili olduğunu belitti. İktidar ve devletin Kürtlere karşı durumu giderek zorlaştırdığını ancak bu mücadelede Alevilerin Kürtlerin yanında olduğunu ve yalnız bırakmayacağını söyledi.

“KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNMALI”

“Biz bu ceberut devlete karşı mücadele verirken yürüttüğümüz stratejilerin kazanımlarımızı geri düşürmemesi lazım” diyen Akkaya, kadınların kazanılmış haklarının ve kadın mücadelesinin geri plana atılmaması gerektiğine işaret etti.
Beyaz tülbentin Kürtlerde ve Alevilerde kadınların kavgaları durdurmak için kullandıkları bir sembol olduğunu hatırlatan Akkaya, erkek devlet şiddetine karşı verilecek mücadelenin önemine de vurgu yaptı.

ALEVİLER NEDEN CUMHURİYETE DÖRT ELLE SARILIYOR?

Akkaya’nın arkasından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Mayıs ayının katliamlar ayı olduğunu hatırlatarak konuşmasına başladı. Alevilerin sorunlarının Cumhuriyet ile başlamadığını ta Osmanlı’dan beri var olduğunu belirten Özen, Cumhuriyet’in ilk kurulduğu yıllarda Kürtlerin ve Alevilerin temsiliyetinin olduğunu ancak sonrasında bunun bozularak tek dil, tek din, tek ırk sistemine geçildiğini kaydetti. AKP’nin Cumhuriyet projesinin bugünkü yansıması olduğuna vurgu yapan Özen, Alevilerin Cumhuriyeti desteklemelerinin nedeninin Osmanlı döneminde Aleviler için verilen fetvaların olduğunu ancak Cumhuriyetle birlikte yurttaşlık kavramı geliştiği için Alevilerin Cumhuriyete dört elle sarıldıklarını ekledi.

“ALEVİLİĞİN SİYASALLAŞTIRILMASINA KARŞIYIZ”

Aleviliğin bir inanç olduğunu hatırlatan Özen, cemevlerinin her birinde inanç kurullarının olduğunu ancak günümüzde cemevlerinde siyaset yapmanın yasaklandığını kaydeden Özen, siyasetin yaşamın ta kendisi olduğunu söyledi.
Alevilerin Kürt hareketi kadar başarılı olamadığına değinen Özen, Alevilerin kimliklerini bir tarafa bırakmadan siyasi partilerin içinde yer alamadığını belirtti. Alevilerin HDP’nin içinde kendinden vazgeçmek zorunda kalmadığının altını çizen Özen, “HDP projesi sadece Aleviler için değil tüm kimlikler, kültürler ve inançlar için bir şanstır. Hiç kimse kendini değiştirmek zorunda değil. Türkiye’nin kurtuluşu da burada” dedi.
Aleviliğin siyasallaştırılmasına karşı olduklarını ifade eden Özen, Alevilerin tıpkı Kürtler gibi kimlik mücadelesi vermek zorunda olduklarının da altını çizdi. Özen, Türkiye’deki Alevi sorununun çözülmesi için Alevilerin olduğu gibi tanınması ve taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini kaydetti.

“TECRİT BİR İNSANLIK SUÇUDUR”

Tecridin kaldırılması için devam eden açlık grevleri, ölüm oruçları ve annelerin eylemlerine de değinen Özen, “Onların mücadelesine destek olmak zorundayız” dedi. Tecridin bir insanlık suçu, asimilasyon ve sömürü aracı olduğunu ve tüm ülkeye yayıldığını belirten Özen, Alevilerin inançları gereği mazlumun yanında olmak zorunda olduklarını, zulme karşı çıkmak zorunda olduklarını ifade etti. Özen, “İnsanım diyen ve vicdanı olan herkesin tecride karışı çıkması gerekiyor” dedi.

“23 HAZİRAN’DA DA DEMOKRASİ GÜÇLERİLYE BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

23 Haziran’da yeniden yapılacak olan İstanbul seçimlerine de değinen Özen, HDP’nin batıda izlediği stratejinin yüzde 100 tuttuğunu belirtti. Tüm güçlerin devletin elinde olduğu için her şeyi kendi istediği gibi dizayn ettiğini aktaran Özen, demokrasi güçleriyle birlikte AKP’ye karşı mücadele edeceklerini ifade etti. Özen, HDP’nin AKP ile pazarlık yaptığı iddiaları için de “Bu iddialara itibar etmeyin. Biz bu ceberut devletin gitmesi için mücadele edeceğiz” dedi.
Cezaevlerinde bulunan HDP milletvekilleri, Belediye eşbaşkanlarının rehin olduklarını kaydeden Özen, tüm halkların bir araya geldikleri taktirde başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığını da ekledi.
Panel soru-cevap eşliğinde devam etti.

Kaynak.PİRHA/İSTANBUL..

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Zeynel Özen’den cemevlerinin yasal statüye kavuşması için kanun. Zeynel Özen, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi içim TBMM başkanlığına kanun teklifi verdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, cemevlerinin ibadethane olarak ...
"Aleviler, Kürtler gibi kimlik mücadelesi vermeli" HDP Şişli ilçe binasında düzenlenen “Aleviler süreci nasıl değerlendiriyor?” panelinde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, tecridin bir insanlık suçu, asimilasyon ve sömürü aracı olduğunu ...
"ALEVİ TARİHİ, TEOLOJİSİ, MÜŞKÜLLERİ" Kişi, bu önsüz sonsuz zamanda ve koca evrende bir hiçtir: Evreni tanı, özünü öldür, benliğini at! Fakir, bu hiçlik evreninde, temelleri insanlık tarihiyle birlikte atılan ve günümüze Alevilik ...
Şinasi KARACA Muazzez İlmiye Çığ: Nevruz, tüm toplumlara Sümer’den yayılmıştır Nevruz kimin bayramıdır? Nevruz'da neden ateş yakılır? Cumhuriyet'in asırlık çınarı ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ yanıtladı.  Nevruz Bayramı ya da kısaca Nevruz, birçok ...
Şinasi KARACA “KÜRTLERİN KÖKENİ NEREDEN GELMİŞTİR?”Bölüm(3) 1800’lü yılların ilk çeyreğine kadar yazılan tüm tarihî ve coğrafî eserlerde Doğu ve Güneydoğu için Kürt ve Kürdistan terimlerinin kullanılmadığı görülüyor. İlginç olan bu tarihten sonra ...
 "SÜNNETİN KISA TARİHÇESİ" Özellikle ülkemizde sadece “sünnetli erkeklerin” Müslüman olduklarına dair yanlış bir inanış vardır. Günümüzde polis ve asker olsun güvenlik kuvvetleri ile yargı içinde kimliği belirsiz cesetlerin veya şüpheli kişilerin kimlik ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.