SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ekim 2019

“ANKARA’DAKİ KATLİAMI YAŞAYANIN ANLATIMI”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ANKARA’DAKİ KATLİAMI YAŞAYANIN ANLATIMI”

Ulusal - 10 Ekim 2019 19:16

“Ankara’daki katliama dair bunlar bilinsin..
“Tesadüfen hayatta kalanlardan” biri olarak gözlerimle gördüklerim ve bildiklerim şunlardır:
• Sol yanımda Arapça, sağ yanımda Türkçe şarkılar eşliğinde halaylar vardı. Halayların ortasında patlamalar oldu..
• Patlama, bulunduğum yerin 10 metre kadar ilerisinde gerçekleşti. Yaklaşık 3 saniye arayla kulakları sağır eden ikinci patlama da bana daha yakındı. Yanı başımda yoğun bir duman ve havada parçalanmış dövizler uçuşmaya başladı.
• Ne alanda ne de çevresinde hiçbir polis yoktu.
• Panik ve kaçışma başladı, izdiham olma tehlikesi baş gösterdi. O arada hızlıca (ben de dahil) şu telkinler yükselmeye başladı: “patlayan ses bombasıdır, bu bir provakasyondur, panik yapmayın, sakin olun, ilerleyin!..”
• Patlama olduktan sonra izdiham olmasın diye olağanüstü bir çabayla, kitle Opera köprüsüne doğru hızlıca yönlendirildi.
• 20 dakika kadar sonra Opera köprüsü tarafından çevik kuvvet polisi geldi ve kitlenin önüne geçip gaz bombası attı, kitlenin patlama yerine doğru geri kaçmasını sağladı. Polisler ortamı bu şekilde provake ettikten sonra sağ aralıktan Gençlik parkına girdiler ve ortadan kayboldular..
• Patlama yerinden akan kitle ile polisin gaz bombasından kaçarak geriye yönelen kitle karşı karşıya getirildi. Tam anlamıyla bir izdiham yaşanması hedeflenmişti adeta..
• Öte taraftan patlama noktasına AKM yönünden polisin gelip barikat kurduğunu da o anda öğrendim. Ambulansın gelmesini engellediği için burada kitle tarafından geri çekilmeye zorlandı. Ondan sonra Ambulanslar girdiler.
• Ambulanslar en erken yarım saat sonra (ve polisten sonra) geldi. Polisin önden gelip, yerlerde ölü ve yaralılar varken iki yönde kitleye saldırdığı, sonra yaralıları taşımak üzere Ambulansların girdiği bilinsin..
• Kaç ambulans olduğunu tam olarak bilmiyorum, ama gördüğüm ilk iki Ambulanstan sonra özel araçlar, Taksiler, dolmuş ve miting ses araçlarının yaralı taşıdığını gördüm. Arada Ambulanslar da geçiyordu. Ama Ambulanstan daha fazla özel araçlar yaralı taşıdılar..
• Sıhhıyye miting alanı girişinde ise polis barikatı ve Toma bekliyordu. Görevlerini o noktada yapmak üzere hazırdılar!..
Açık ve net söyleyebilirim ki, ortada olmayan polisin sonradan kitlenin üzerine iki yönden yürümesi, “tesadüfen” sağ kalanların hepsinin birbirini ezerek ölmelerini sağlayabilirdi. Bunda kasıt varsa, polis eliyle katliamın 2-3 katına çıkarılması hedeflendi. Eğer böyle bir kasıt yoksa, polisin bu ataklarını yönetenlerin affedilmez hatası söz konusudur. Çünkü önleyici değil, öldürücü ataklardı..
Aynı buluşma noktasından Sıhhıyye miting alanına daha önce defalarca yürüdük ve her birinde polis korteji önümüz sıra hep yürürdü, “öncü kuvvet” gibi… Ama bu sefer bir tane bile polis görmedim.
Aynı Suruç katliamında olduğu gibi.. Bizi gölge gibi adım adım izleyen polisler Suruç’ta yoktu, Ankara’da da yoktu; katliam gerçekleşene kadar!..”

Hamide yiğit….”Şinasi KARACA” <saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

SİZE İNANMAK İSTİYORUM DA AKLIMI KANDIRAMIYORUM! Suriye harekâtına “milli dava” demeyi o kadar çok istiyorum ki… Ama kirli siciliniz, çelişkileriniz, yalan ve talanlarınız nedeniyle aklıma laf anlatamıyor, kendimi kandıramıyorum. Demokrasiyi, laikliği, insan ...
Acılı anne, tabuta sarılmış oğlundan özür diliyordu, “Affet beni oğlum, 18 bin liram yoktu!” Bu yaşıma kadar pek çok protesto olayında yer aldım, yüzlerce slogan duydum ama hiçbir slogan beni ...
'ALLAH'IN DİNİ KERBELA'DA BİTMİŞTİR' " Allah'ın dini Kerbela'da bitmiştir. İslamiyet doğduğu topraklara gömülmüştür. Ondan sonrası saltanat. Mal tutkusudur, dünya kavgasıdır..." Yeryüzüne gelmiş hiçbir Peygamber yoktur ki, getirdiği din ter yüz edilmemiş olsun. ...
Metin Feyzioğlu'nun operasyon açıklamasına HDP'den tepki. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Suriye'nin kuzeyinde yürütülen operasyona ilişkin "Eğer silahlı güçler sivilleri kendilerine kalkan yapıyorsa saldırıya uğrayan devlet sivillerin hayatını korumak ...
E hani biz bunların gözüydük, eliydik, bunlarsız deliydik?... Suudi kralı takvimde başka gün kalmamış gibi, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde, tam 10 Kasım’da Ankara’ya geldi. Anıtkabir’e gitmedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin protokol tarihinde bir ilk yaşandı, dindar ...
Eşekarısı kovanı... 10.10.2019/Yılmaz Özdil/Sözcü Amerika Amerika Türkler dünya durdukça beraberdir seninle hürriyet savaşında Bu bir dostluk şarkısıdır kardeşliğin yankısıdır Kore’de olduk kan kardeşi sönmez bu yangının ateşi Azmimizdir hür yaşamak dünyada sulhu sağlamak dalgalanır hep bu uğurda istiklal aşkı ruhumuzda Ankara ile Washington İzmir’inle San ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.