SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
1 Mart 2018

“Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi”

BölgeselGündem - 1 Mart 2018 17:37

Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi

Ardahan Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi 
Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Alevi köyü Çat’a HES yapan şirket hakkında açılan davanın duruşması İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde görüldü. 4 mağdur köylünün şirket aleyhine tanıklık yaptığı duruşma 5 Temmuz’a ertelendi. 

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Çat Köyü bir Alevi köyü. İki mahalleden oluşan Çat Köyü’ne geçtiğimiz yıllarda HES yapıldı. HES inşaatı yapan Aydınlar firmasının, köylülerin evlerine el koymasının ardından köylüler zor yaşam koşullarına mahkum edildi. Evsiz kalan köylüler yukarı mahallede zor koşullarda yaşama mücadelesi veriyor.

Evlerine, tarlasına el konulanlardan biri de Arslan Aktaş. Kış aylarında İstanbul’da yaz aylarında Çat Köyü’nde yaşayan Aktaş, İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde Aydınlar HES inşaat şirketi hakkında dava açtı.

İki yıl önce açılan davanın 4. duruşması görülürken, mağdur köylülerden 4 kişi de şirket aleyhine tanık olarak dinlendi.  Duruşma 5 Temmuz’a ertelendi.

Tanıklardan ve mağdur köylülerden Yücel Aktaş, PİRHA’ya verdiği bilgide, “Köyde yaşayan insanlar mağdur edildi. Zorla evlerinden atıldılar. Hem doğa katliamı yapıldı hem de insanlar tehdit edildiler” dedi.

DAVA KAZANILIRSA EMSAL OLACAK

Köylülerin HES şirketine karşı birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirten Yücel Aktaş, şunları aktardı:

“Davayı 2 yıl önce açtık. HES şirketi söz verdiği halde evleri yapmadı. Mağdur olduk. Bu dava önemli, çünkü kazanırsak emsal oluşturacak. Diğer mağdur insanlar haklarını alabilecekler.”

 

KÖYDE HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE

Yücel Aktaş, HES nedeniyle köyde hayvancılığın bitmek üzere olduğunu ve köylülerin şehirlere göçe mecbur kaldıklarını da ifade etti. Bu konuda köylülerden imza toplayıp ikinci bir davayı açacaklarını da sözlerine ekledi.

Aktaş, Çat Köyü’nün eski muhtarı Yüksel Mete’nin duruşmada HES şirketi lehine tanıklık yapmasına ise köylülerin sert tepki gösterdiğini, bu durumun üzücü olduğunu kaydetti.

Kaynak;Pirhaber Ajansı..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Şinasi KARACA "İslamiyet’te kandil geceleri yoktur!" Peygamberin ana rahmine düştüğü gece diye gece olur mu? İlahiyatçı İhsan Eliaçık Bloomberg HT'de 'Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem' programında Yıldırımkaya'nın sorularını yanıtladı. Daha önce Haberturk.com’dan Hande Köseoğlu’na ...
“ALEVİLERİN İLK PARTİSİ TBP” Alevilerin ilk siyasi Partisi. Türkiye Birlik Partisi.(Reformist, İlerici, Türkçü ve Atatürkçü) Birlik Partisi, farklı kimlik ve ideolojilerin kendilerini ifade etmesine olanak tanıyan 27 Mayıs Anayasası'nın oluşturduğu "görece özgürlükçü" ...
    Milletlerin mücadelesinde kutsaliyet  vardır; Öyle hiç bir var oluş mücadelesini kimse aklınca başka bir olayla mukayese edemez, buna kimsenin Hakkı'da yok  haddine'de değildir...          Sosyal ...
Günümüzde çok konuşulan bir konu vardır. İslam toplumlarının dini bir lidere ihtiyacı vardır, dini lider HALİFE etrafında birleşilmelidir diyenleri duyarız. Halife kelimesini araştırdığınızda, şöyle bir anlamı olduğunu görürsünüz. “Hazreti Muhammet’ten sonra, ...
"CHP’li Haluk Pekşen: ‘Bu ittifak yasası kanuna karşı hile" CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, "Dünyanın bütün hukuk düzenlerinde bu ittifak yasasının adı; muvazaadır. Kanuna karşı hile ile tutunmaya çalışıyorlar" dedi. Pekşen, TBMM’de ...
AK Parti ve MHP'ye seçim anketi şoku! MAK Danışmanlık 'Cumhur İttifakı' anketini yayımladı Yeniçağ yazarı Ahmet Takan’a konuşan MAK Danışmanlık şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat, 2019 seçimleri öncesi yapılan son anketleri ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.