SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
1 Mart 2018

“Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi”

BölgeselGündem - 1 Mart 2018 17:37

Ardahan Hanak Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi

Ardahan Çat’ta köylüleri mağdur eden HES şirketi mahkemeye verildi 
Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Alevi köyü Çat’a HES yapan şirket hakkında açılan davanın duruşması İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde görüldü. 4 mağdur köylünün şirket aleyhine tanıklık yaptığı duruşma 5 Temmuz’a ertelendi. 

Ardahan’ın Hanak ilçesine bağlı Çat Köyü bir Alevi köyü. İki mahalleden oluşan Çat Köyü’ne geçtiğimiz yıllarda HES yapıldı. HES inşaatı yapan Aydınlar firmasının, köylülerin evlerine el koymasının ardından köylüler zor yaşam koşullarına mahkum edildi. Evsiz kalan köylüler yukarı mahallede zor koşullarda yaşama mücadelesi veriyor.

Evlerine, tarlasına el konulanlardan biri de Arslan Aktaş. Kış aylarında İstanbul’da yaz aylarında Çat Köyü’nde yaşayan Aktaş, İstanbul Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde Aydınlar HES inşaat şirketi hakkında dava açtı.

İki yıl önce açılan davanın 4. duruşması görülürken, mağdur köylülerden 4 kişi de şirket aleyhine tanık olarak dinlendi.  Duruşma 5 Temmuz’a ertelendi.

Tanıklardan ve mağdur köylülerden Yücel Aktaş, PİRHA’ya verdiği bilgide, “Köyde yaşayan insanlar mağdur edildi. Zorla evlerinden atıldılar. Hem doğa katliamı yapıldı hem de insanlar tehdit edildiler” dedi.

DAVA KAZANILIRSA EMSAL OLACAK

Köylülerin HES şirketine karşı birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini belirten Yücel Aktaş, şunları aktardı:

“Davayı 2 yıl önce açtık. HES şirketi söz verdiği halde evleri yapmadı. Mağdur olduk. Bu dava önemli, çünkü kazanırsak emsal oluşturacak. Diğer mağdur insanlar haklarını alabilecekler.”

 

KÖYDE HAYVANCILIK BİTMEK ÜZERE

Yücel Aktaş, HES nedeniyle köyde hayvancılığın bitmek üzere olduğunu ve köylülerin şehirlere göçe mecbur kaldıklarını da ifade etti. Bu konuda köylülerden imza toplayıp ikinci bir davayı açacaklarını da sözlerine ekledi.

Aktaş, Çat Köyü’nün eski muhtarı Yüksel Mete’nin duruşmada HES şirketi lehine tanıklık yapmasına ise köylülerin sert tepki gösterdiğini, bu durumun üzücü olduğunu kaydetti.

Kaynak;Pirhaber Ajansı..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan atama isteyen öğretmene böyle kızdı Türkiye 24 Haziran erken seçimlerine doğru giderken miting meydanlarından ilginç görüntüler gelmeye de devam ediyor... Türkiye 24 Haziran erken seçimlerine doğru giderken miting meydanlarından ilginç görüntüler ...
Her mahalleye kıraathane değil, her mahalleye kreş SELİN SAYEK BÖKE 13.06.2018 09:19 24 Haziran’a 12 gün kala AKP’nin “dâhiyane’” vaatleri 16 yılın sonunda geleceğe dair söyleyecek sözü kalmamış olan iktidarın çaresizliklerine işaret ediyor. ...
"ERDOĞAN'DAN SONRASINA İLK HAZIRLANAN MELİH GÖKÇEK" İktidar çevrelerinde garip bir sessizlik var. Bu kez işlerin çok yolunda gitmeyeceğine inananların sayısı giderek artıyor. Bunun için kanıt aramaya bile gerek yok. Erdoğan önceki gün miting meydanından ...
"Alevilerce orucu tutulmayan Ramazan'ın Bayramını kutlamaları, gerçeği yansıtmıyor". Muaviye ve Yezid’e lanet okuyan, diğer tarfata Muaviye’nin uygulaması-icadı olan Şeker-Ramazan bayramını kutlayanlara çağrımızdır. Eğer Muaviye ve Yezide lanet getiriyorsanız o zaman, Şeker-Ramazan bayramını ...
MUHARREM İNCE Cumhurbaşkanı Adayı Sn. Muharrem İnce, memleketi uçurumun kenarına getiren ve halen milletten oy isteyen Erdoğan’ı anlatırken birden duraksıyor, yüzüne acı bir tebessüm yayılıyor ve şöyle diyor; "bu şartlar altında ...
Ardahan'ın Damal ilçesinde 'doğal mucize' olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silüeti, Karadağ sırtlarında görülmeye başladı. Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında saat 17.55- 18.10 arasında ortaya çıkan Atatürk silüeti, Ata ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.