Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Mayıs 2018

“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

GündemKöşe Yazıları - 4 Mayıs 2018 16:58

“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

Cumhuriyetin kuruluşundan yani tek partili döneminden bu zamana kadar.Ardahan Türkmenlerinden bir tane dahi olsa da bir Millet vekili çıkmış mı?.Ardahan Türkmenleri ,Millet vekili adayı mı Olmadı? yoksa aday olmuşta Millet vekili seçilememiş mi?.

Evet tek parti döneminden bu güne kadar Türkmenlerden  bir elin parmakları kadar Millet vekili aday adayı olunmuş ne yazık ki hiç biri seçilememiş(!).Nedenleri çok basit birinci sıradan aday konmamış konsada oy verilmemiş,ikinci sıradan aday adayı konmuş, tabi bu da seçilemeyecek anlamına gelecektir.Saskaradan ilhan Yılmaz 2 sıradan aday adayı olmuştu tabi seçilememişti(!).

2011 Genel seçimlerinde de yine bu konu üzerinde bir yazı yazmıştım.

”Millet vekili aday adayı olunur ama Millet vekili olunamaz!”Birileri başka yerlerinden anlamış, ve tarafıma tepki göstermişti.Bu cümlemi tekrar ediyorum,evet “Milletvekili aday adayı olunur ama Millet vekili olunamaz” Nedenleri çok basit,sen siz Türkmen siniz! yönetme hakkınız yok,seçilme  hakkınız yok,çünkü bulunduğunuz toplum sizi hep öyle görmüş ve hep öyle görüyor.

Bir çok örnek verebiliriz,Ardahan İlinde veya ilçelerinde kaç tane Türkmen iş yeri var?. Ardahan belediyesinde,diğer ilçe belediyelerinde  kaç tane Türkmen işçi çalışmaktadır?. Sadece Saskara nüfusunun kalabalık olmasından kaynaklı olduğundan dolayı Hanak derseniz orası bir istisnadır!.Damal derseniz oda Türkmen nüfusunun yoğun olduğu yer.

Diğer taraftan,Ardahan Türkmenleri öncelikle bir öz eleştiri yapmaları kendi kendilerini sorgulamaları gerekir.

Biz kimiz? Ne yapmalıyız? Bu toplum içerisinde hangi haklarımız var ne yapmalıyız ki haklarımıza kavuşalım.Ve nasıl kendi benliğimizi kabul ettire biliriz?.İnançlarımızı kültürümüzü yaşam biçimimizi nasıl kabul ettirebiliriz, düşüncesini ön plana çıkararak kendi varlığımızı biz de bu toplumun parçasıyız deme hakkına kavuşalım demeleri hareket etmeleri gerekmektedir.

Aksi halde ekonomik olarak sömürülen,hep dışlanan,hep horlanan,hep inanç ekseninde asimle edilen,hep yok sayılan,ve hep çantada keklik misali görülen bir toplum olursunuz ve olunmuştur, ve bundan sonrada olunmaya devam edilecektir(!).

Sen siz kendi inancınıza ,kimliğinize,var oluşunuza ve bir birinize sahip çıkmadığınız sürece hep yok sayılacaksınız(!).

Fazla uzağa gitmeye gerek yok geçtiğimiz, 7 Haziran seçiminden yenilgi ile çıkan AKP.Koalisyon kurmayıp erken yeni seçim tercih etmiş olup bu erken seçimde CHP’den yine seçilemeyecek şekilde ikinci sıradan,Göleli Türkmen Millet vekili aday adayı Erdem Uğur,çıkmış olup umarım kazanır da biz de buradan tebrik ederiz düşüncesi bir çok kişide hasıl olsa da ,Türkmenler ilk defa bir Millet vekiline kavuşmuş olur ve diğer, Türkmenlerin önünü açmış olur hayali kurulmuştur. Ve yine diğer toplumla ortak yaşam haklarını bizde bu toplumun bir parçasıyız olgusunu göstermiş olur denmiştir.

Türkmen olan Millet vekili aday adayı Erdem UĞUR’UN kazanması için Türkmenlerin ve sosyal demokrat olan tüm Ardahanlının oy vermesi gerektiği inancındayız deseler de maalesef Erdem Uğur seçilememiştir.

Şimdi ise daha önce Ardahan’dan CHP,Millet vekili adayı olup 200 oyla seçimi kayıp etse de, İstanbul üç bölgeden Millet vekili aday adayı olan Dr;Volkan Sinan Ardahan’da Millet vekilliğini kayıp etmiş olsa da bu dönem tekrar şansını denemesi için CHP’ye müracaat yapmıştır.Umarız Ardahan’da yaşamış olduğu ihaneti İstanbul’da da yaşamaz ve Meclise girer.İlk olarak Ardahan Türkmenlerinden bir Milletvekili seçilmiş olur..

NOT:Asla ayrım,hakaret,küçümseme,görmüyor yapmıyoruz.Var olan dramatik sayılacak bir toplumun yapısını yaşamını  irdelemeye yol göstermeye çalışıyoruz.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bir ilahiyatçı kardeşimiz, yazdığım bir yazıma verdiği cevabı, sizlerle paylaşıp üzerinde birlikte düşünmeye sizleri davet ediyorum. Çünkü bana verdiği cevap, İslam toplumunun Kur’an ı ve inancını hangi kaynaklardan, nasıl öğrenip ...
Siyasette bir makama talep açıp , o makamda görev yaptıktan sonra Ekonomik olarak Yoksullaşanlar neden  olmaz! Bütün sorgulamanın , yetki organının aslın'da halk olduğunu unutan bir milletin , temsiliyetinden değil, Teslimiyetinden dolayıdır diyerek...
   Bunu herkes bilir, hiç kimse dillendirmez! Siyasete girenler hep zengin , tabiki beyin zenginliğiyle değil, ekonomik zenginliklerinden bahsediyorum. Fakat hiç biri, maddi olarak fakir değildir. Zaten şöyle diyebilirsiniz; AKP ...
    İnsanlığın temel ahlakı ve vicdanı için ; İslam coğrafyasının tam orasında baş gösteren kerbela katliamının matemidir Muharrem orucu... İki cihan Sultanı Hz. Hüseyin ve 71 arkadaşının Kerbela Çölü’nde susuz ...
Bu makalemde sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu, surelerin başında besmeleyle yani, “Bismillahirrahmanirrahim” RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH IN ADIYLA diye başlamasının nedenleri ve besmelenin ayrıca bir ayet olup olmadığı ...
HİCR SURESİ 39-40. AYETLER VE ALLAH IN KİMLERİ AZDIRDIĞI KONUSU. BU AYETLERE VERİLEN YANLIŞ ANLAMLAR IŞIĞINDA İNANILAN KADER İNANCI. Bu makalemde, sizleri üzerinde düşünmeye davet edecek, çok önemli konuları gündeme getirmek ...
    Şinasi KARACA  “ALEVİLİKTE  HUKUK ADALET VE DÜŞKÜNLÜK”      “ALEVİ OLUNMAZ ALEVİ DOĞULUR”     Alevilikte, yol kurallarını koruyan, toplum barışını sağlayan, düzenin bozucularına uygulanan kimi yaptırımlar vardır. Yol kurallarına uymayanlara “düşkün”lükle adlandırılırlar. Düşkünlere uygulanan ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.