SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Mayıs 2018

“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

GündemKöşe Yazıları - 4 Mayıs 2018 16:58

“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?”

Cumhuriyetin kuruluşundan yani tek partili döneminden bu zamana kadar.Ardahan Türkmenlerinden bir tane dahi olsa da bir Millet vekili çıkmış mı?.Ardahan Türkmenleri ,Millet vekili adayı mı Olmadı? yoksa aday olmuşta Millet vekili seçilememiş mi?.

Evet tek parti döneminden bu güne kadar Türkmenlerden  bir elin parmakları kadar Millet vekili aday adayı olunmuş ne yazık ki hiç biri seçilememiş(!).Nedenleri çok basit birinci sıradan aday konmamış konsada oy verilmemiş,ikinci sıradan aday adayı konmuş, tabi bu da seçilemeyecek anlamına gelecektir.Saskaradan ilhan Yılmaz 2 sıradan aday adayı olmuştu tabi seçilememişti(!).

2011 Genel seçimlerinde de yine bu konu üzerinde bir yazı yazmıştım.

”Millet vekili aday adayı olunur ama Millet vekili olunamaz!”Birileri başka yerlerinden anlamış, ve tarafıma tepki göstermişti.Bu cümlemi tekrar ediyorum,evet “Milletvekili aday adayı olunur ama Millet vekili olunamaz” Nedenleri çok basit,sen siz Türkmen siniz! yönetme hakkınız yok,seçilme  hakkınız yok,çünkü bulunduğunuz toplum sizi hep öyle görmüş ve hep öyle görüyor.

Bir çok örnek verebiliriz,Ardahan İlinde veya ilçelerinde kaç tane Türkmen iş yeri var?. Ardahan belediyesinde,diğer ilçe belediyelerinde  kaç tane Türkmen işçi çalışmaktadır?. Sadece Saskara nüfusunun kalabalık olmasından kaynaklı olduğundan dolayı Hanak derseniz orası bir istisnadır!.Damal derseniz oda Türkmen nüfusunun yoğun olduğu yer.

Diğer taraftan,Ardahan Türkmenleri öncelikle bir öz eleştiri yapmaları kendi kendilerini sorgulamaları gerekir.

Biz kimiz? Ne yapmalıyız? Bu toplum içerisinde hangi haklarımız var ne yapmalıyız ki haklarımıza kavuşalım.Ve nasıl kendi benliğimizi kabul ettire biliriz?.İnançlarımızı kültürümüzü yaşam biçimimizi nasıl kabul ettirebiliriz, düşüncesini ön plana çıkararak kendi varlığımızı biz de bu toplumun parçasıyız deme hakkına kavuşalım demeleri hareket etmeleri gerekmektedir.

Aksi halde ekonomik olarak sömürülen,hep dışlanan,hep horlanan,hep inanç ekseninde asimle edilen,hep yok sayılan,ve hep çantada keklik misali görülen bir toplum olursunuz ve olunmuştur, ve bundan sonrada olunmaya devam edilecektir(!).

Sen siz kendi inancınıza ,kimliğinize,var oluşunuza ve bir birinize sahip çıkmadığınız sürece hep yok sayılacaksınız(!).

Fazla uzağa gitmeye gerek yok geçtiğimiz, 7 Haziran seçiminden yenilgi ile çıkan AKP.Koalisyon kurmayıp erken yeni seçim tercih etmiş olup bu erken seçimde CHP’den yine seçilemeyecek şekilde ikinci sıradan,Göleli Türkmen Millet vekili aday adayı Erdem Uğur,çıkmış olup umarım kazanır da biz de buradan tebrik ederiz düşüncesi bir çok kişide hasıl olsa da ,Türkmenler ilk defa bir Millet vekiline kavuşmuş olur ve diğer, Türkmenlerin önünü açmış olur hayali kurulmuştur. Ve yine diğer toplumla ortak yaşam haklarını bizde bu toplumun bir parçasıyız olgusunu göstermiş olur denmiştir.

Türkmen olan Millet vekili aday adayı Erdem UĞUR’UN kazanması için Türkmenlerin ve sosyal demokrat olan tüm Ardahanlının oy vermesi gerektiği inancındayız deseler de maalesef Erdem Uğur seçilememiştir.

Şimdi ise daha önce Ardahan’dan CHP,Millet vekili adayı olup 200 oyla seçimi kayıp etse de, İstanbul üç bölgeden Millet vekili aday adayı olan Dr;Volkan Sinan Ardahan’da Millet vekilliğini kayıp etmiş olsa da bu dönem tekrar şansını denemesi için CHP’ye müracaat yapmıştır.Umarız Ardahan’da yaşamış olduğu ihaneti İstanbul’da da yaşamaz ve Meclise girer.İlk olarak Ardahan Türkmenlerinden bir Milletvekili seçilmiş olur..

NOT:Asla ayrım,hakaret,küçümseme,görmüyor yapmıyoruz.Var olan dramatik sayılacak bir toplumun yapısını yaşamını  irdelemeye yol göstermeye çalışıyoruz.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Sizleri bu makalemde üzerinde düşünmeye davet etmek istediğim ayetler, Bakara suresi 41 ve 42. ayetler olacaktır. Allah gönderdiği ayetlerini üzerinde düşünmemizi, akıl yürütmemizi ve hayata geçirmemizi ister bizlerden. Gelin bizde ...
İslam ı yaşarken, her zaman bizlere öğretilenleri, ya da söylenenleri Kur’an ile sorgulamalıyız deriz. Bazı kardeşlerimiz ise sorgulamak insanı dinden çıkartır, din sorgulanır mı diye itiraz eder. Hâlbuki sorgulamak, kesin ...
    Şinasi KARACA           “BİZİM SASKARA SEVDAMIZ BİTMEZ!” Yaşam sürdükçe bu hasret, bu özlem, bu sevdamız devam edecek... Sadece ben Şinasi değil benim gibi memleket sevdalılarının sevdaları çoğaldıkça çoğalacak… Biz memleketimizin sevda yüklü emek ...
Bizlerin günümüzde yaşadığımız İslam anlayışının, ne yazık ki cahiliye toplumunun yaşadığı İslam anlayışından hiçbir farkı yok. Allah ın uyarıcı kitaplar göndermesinin nedenini, daha önce gönderdiğim uyarıları göz ardı edip batıla, ...
MUHARREM İNCE FOX TV BAŞARILIYDI. * Sorulara soğuk kanlı,gayet güzel cevap verdi. Eğitimle ilgili: Özgür bir ortam olmadan ,özgür eğitim olamaz. Özgür eğitimin olmadığı yerde,bilim adamı yetişemez. Eşit fırsat eşitliği eğitimini savundu. Ekonomi: Hukukun üstünlüğü olmayan ülkeye Yabancı yatırımcı gelmez.. Yerli ...
“ARDAHAN TÜRKMENLERİNDEN MİLLET VEKİLİ ÇIKARILIR MI?” Cumhuriyetin kuruluşundan yani tek partili döneminden bu zamana kadar.Ardahan Türkmenlerinden bir tane dahi olsa da bir Millet vekili çıkmış mı?.Ardahan Türkmenleri ,Millet vekili adayı mı ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.