Menü
Kategoriler
Ardahan’da Ilgar Dağı Tüneli’nin atıkları ineklerin buzağılarını atmasına neden”
12 Ağustos 2018 Bölgesel

Ardahan’da Ilgar Dağı Tüneli’nin atıkları ineklerin buzağılarını atmasına neden oldu-VİDEO

PİRHA-Ardahan’ın Damal ve Posof ilçeleri arasında yer alan Ilgar Dağı mevkiinde yapımına başlanan tünel inşaatı durduruldu. Daha önce koruma altındaki alabalıkların ölümüne yol açan tünel inşaatının atıklarının bu kez de ineklerin buzağılarını atmasına neden olduğu söyleniyor.  

Ardahan’ın Damal ve Posof ilçeleri arasında yer alan Ilgar Dağı Tüneli’nin yapımına 2017 yılının Eylül ayında başlanmıştı. 29 Ekim 2019 tarihinde bitirilmesi planlanan tünel inşaatının bütçe yetersizliği nedeniyle durdurulduğu belirtiliyor.

Damal’a bağlı Alevi köyü olan Seyitören köyü mezrasında yer alan tünelden çıkarılan atıkların dereye atılması koruma altındaki alabalıkların ölümüne yol açmıştı. Şimdi ise atıkların ineklerin buzağılarını atmasına neden olduğu söyleniyor.

Konuya ilişkin PİRHA’ya bilgi veren Seyitören Köyü azası Binali Gülmez, atıkların dereye atılması sonucu suların bulandığını ve hayvanların da bu suyu içmek zorunda kaldığını kaydetti.

“ATIKLAR YER ALTI SULARINA KARIŞIYOR”

Önlem alınması için köylülerin gidip şirket yetkilileriyle görüştüklerini belirten Gülmez, “Biz kendileriyle konuştuktan sonra kuyu açmışlar. Arabaları yıkayıp suyunu ve atıklarını kuyuya döküyorlarmış. Kuyudan da yer altı su kaynaklarına gidiyor. Hayvanların içtiği suya karışıyor. Hayvanlarımız da bu suyu içince ya buzağısını atıyor, ya ölüyor. Yani çevreye her türlü zarar veriyor” dedi.

KÖYLÜLER TEPKİLİ

Hayvanlarının ölümüne yol açtığı için köylülerin de tepkili olduğunu söyleyen Gülmez, “Hayvanların pis suyu içip de buzağı atmasına köylü de karşı çıkıyor. Yollar toz oluyor, o tozlar da hayvanların otlak yerine konuyor. Biz gidip konuştuk birkaç defa suladılar yolları, sonra bıraktılar. Şu anda bilmiyorum sulama yapıyorlar mı yapmıyorlar mı” diye ifade etti.

Gülmez, son olarak yaklaşık bir ay önce tünel inşaatının durdurulduğunu kaydetti.

Suay ABAK/ARDAHAN

Ardahan valisi ve Damal Kaymakamı bu doğa felaketine bir çözüm bulması için gerekli çalışmaları yapmaları gerekir.

Kaynak;PirHaber..

Yorumlar kapalı
*