Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
19 Eylül 2020

“ASİMİLE OLMAK NE DEMEKTİR”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ASİMİLE OLMAK NE DEMEKTİR”

Köşe Yazıları - 19 Eylül 2020 17:59

“ASİMİLE OLMAK NE DEMEKTİR”

Asimile olmak kendi benliğini kaybetmek anlamına gelir. Kendi özünü, kendi yaşam biçimine ket vurup başka benlikleri özümsemek ve onlar gibi yaşamaya çalışmak asimile olmaktır. kendi benliğini, değerlerini, özünü kaybetmektir.

Benliğini kaybetmek değil, benliğini kaybetmeye zorlanmaktır. çünkü asimilasyon yani asimilasyonun gerçekleştiği bir yerde “işgal” ve “zorba”lık durumu hakimdir.

Ancak ve ancak kişilik zaafı yaşayan, karakterini yerine oturtamamış bireylerde görülür. İster Hıristiyan, ister Türk, ister alevi, ister Kürt, olun eğer bu kimliğinizi kendi aklınızın verdiği mantıksallıkla değil de asimile olarak kaybediyorsanız yaşamayın zaten, bırakın insanlar sizin adınıza düşünsün.

Bir başka  yaklaşım ise entegre olmak topluma ayak uydurmak ve toplum kurallarına uymakla bitmiyor. Yerli ve yabancı yaşamlar arasındaki uçurumları anlamak için yaşamak gerek.

Özellikle gençler çok dikkatli olmalı, çünkü bir tarafta aileleri diğer tarafta arkadaşları ,yaşamak istedikleri duruyor ve bilmeleri gereken kendi toplumuna yabancılaşanın başka halkları ve kültürleri yaşayamayacağıdır.

Bir çok kaynaktan alınan bilgilere göre asimilasyon’un ne demek olduğunu kısaca anlatmış bulunmaktayız.

“Gelelim bizim asimle olmuş veya olacak olmaya meyilli kişilere!”

 

Sizin yaşam ve kültür olarak ayrıca Alevi olarak diğer toplumdan farklılığınız olduğunu unutmayınız.Alevilik inanç olarak yer yüzünde bulunmayan bir inanç ve kültür biçimidir.

Gerçek Alevilikte inançsal olarak diğer inançlara göre çok ağır inanç ve ,Tanrıya çağrı yaşanmakta ve sürdürülmektedir.İstenirse Aleviliği uzun uzun  anlatabiliriz.

Konumuza gelirsek, asimle olan kişilere sormak isterim?.Diğer inançta olan insanların Aleviliğe nasıl baktığını ve Aleviler hakkında neler düşündüklerini biliyor musunuz?.

Ayrıca siz bir alevi olarak diğer inançta olan insanların gözünde size yakıştırılan ve size çamur atılan çirkin ifadeler yok mu sayacaksınız?.

Yani aynı çirkin ifadeleri kullanmayacaklarını mı sanıyorsunuz?.Asimle olanlar siz bir Alevisiniz!.

Geçmişte ve halen bugünde atılan çirkin iftiraları nasıl olurda duymazdan gelirsiniz?.Bugün birkaç din adamı yani ilahiyatçı

dahi söylemlerinde geçmişte atılan çirkin çamuru bu gün söylemektedir.Konuşulan  çirkin ifadelerden biri!.Alevilerin kestiği kurban ve yaptığı yemek yenmez!. Buna benzer daha çok çirkin ifadeler var.Belki duydunuz beklide duyup duymazlıktan gelmiş tirsiniz.

Şimdi diyelim ki siz size atılan çirkin ifadeleri unutulup ha siz bizim inancımıza yaşamaya geldiniz size atılan çamurları size atmayacağız mı diyecekler?.

Neticede yukarıda bahis ettiğimiz asimle ve asimle olan Aleviler bugün iktidarda olan hükümetin de zorlamasıyla ve fakir olan köydeki çocukları yatılı okula götürüp inançlarını değiştirmeye  ve yine mahalledeki Alevilerin ekonomik zaafından yararlanarak asimilasyona zorlamaktır.

Köylere mahallelere baskı ile cami yapılmaktadır. Bunun adına zorla asimilasyon denir.

Kendiniz için değil gelecek bırakacağınız çocuklarınız torunlarınız için onları utandıracak bir miras bırakmayınız.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bu makalemde, sizlerin üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim ayet Rad suresi 23. ayet olacaktır. Lütfen bu ayeti ve bizlere anlatmak istediği konuyu, bizlere öğretilen rivayet bilgiler ışığında değil, Kur’an ın ...
“BİZİM KUZEY ANADOLU’DA KISACA YAŞAM” Bu kullanılan klasik kelimeyi bende kullanmak istedim.  Bizim köyümüz demek bile insanın içinde bir hoşluk oluşturuyor. Yaradılışımızda bir yere ait olma duygusu var ve bunu en çok ...
Zulme sessiz kaldık tarihler boyu! Güç kimdeyse onu ''haklı sandık hep beraber'' güç zehirlenmesi yaşayanların liyakatsiz erkliğine boyun eğdik... Tarih o yüzden bizleri asla affetmedi, affetmeyecekte. Zulme uğrayanların feryatlarının çığlığında sağır ...
İslam toplumunda bölünmenin, parçalanmanın ve birbirine düşman olmanın en büyük nedeni, Allah ın DİNDE SAKIN BÖLÜNENLER GİBİ OLMAYIN öğüdüne, diğer konularda yaptığımız gibi görmezden gelerek mezheplere, tarikatlara ve cemaatlere bölünmemiz ...
“ASİMİLE OLMAK NE DEMEKTİR” Asimile olmak kendi benliğini kaybetmek anlamına gelir. Kendi özünü, kendi yaşam biçimine ket vurup başka benlikleri özümsemek ve onlar gibi yaşamaya çalışmak asimile olmaktır. kendi benliğini, değerlerini, özünü ...
         “MEŞE ARDAHAN VEYA DÜZ ARDAHAN” Çarlık Rusya’sı yönetiminde Kars Vilayeti adındaki kitabını yazan, Candan Badem’in anlatımına araştırması ve Türkmen Köyleri istatistik verilerine göre sıralamıştır. 1886 Tarihli bilgi kaynağına göre şöyle sıralanmıştır.Kars ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.