SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
17 Haziran 2021

“ATATÜRK İLKELERİ”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ATATÜRK İLKELERİ”

GündemKöşe YazılarıUlusal - 17 Haziran 2021 18:22

“ATATÜRK İLKELERİ”

Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası’nda da yer olan bu ilkeler şunlardır. Cumhuriyetçilik, milliyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik ve devrimciliktir.

CUMHURİYETÇİLİK: Egemenliğin ulusun elinde bulunduğu, toplumu yöneten­lerin halk tarafından seçildiği bir yönetim biçimidir. Cumhuriyetçilik ilkesi demokra­siyi amaçlayan, ulusal egemenliği ve halk yönetimini gerçekleştiren bir ilkedir. Cum­huriyet, devlet düzeni ve yönetiminde kişisellik ve keyfiliğin olmasını önleyen sağlam güvencedir.

MİLLİYETÇİLİK (Ulusçuluk): Atatürk milliyetçiliğinin özü din ve ırk öğelerini dışlayan bireylerin eşitlik ve özgürlüğünü, ortak değerleri savunmaktır.

Milletini sevmek, halkın, ulusun yücelmesi için çalışmak ulusal çıkarları ön plan­da tutmak anlamına gelmektedir. Başka ulusların varlığına ve bağımsızlığına saygıyı .. ön planda tutar.

Ulusun her alanda ilerlemesi için sürekli çalışmayı öngörür. insancıl, birleştirici, bütünleştirici, akıl, bilimsel ve barışçı bir prensiptir.

HALKÇILIK: Halk arasında her türlü ayırımcılığa karşı çıkarak genelliği, eşitliği, toplumcu anlayışı ön planda tutan ilkedir. Gerçek demokrasinin yerleşmesi amacını taşımaktadır.

Türk toplumunun kültürel, ekonomik ve sosyal kalkınmasını amaçlar. Halk ara­sında kişilerin, zümrelerin ve sınıfların değil halkın çıkarlarını düşünmek temel esas­tır. Kısacası “Halkın halk tarafından halk için idaresi’dir.

DEVLETÇİLİK: Devletin ekonomik, kültürel, sosyal kalkınmasını belirleyen ilke­dir. Devletin ekonomiye yön vermesi, öncü olması gereğini içerir.

LAİKLİK: Temel olarak din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması, devletin di­nin etkisinden kurtulması, toplumsal yaşamın hukuk kurallarına, akla ve bilme da­yanması anlamına gelmektedir. Düşünce ve inanç özgürlüğünü güvenceye alarak di­nin kişisel ve siyasi amaçlar uğruna sömürülmesini önler. Laiklik dine karşı olmayıp din ve inanç özgürlüğünü güvence altına almayı amaçlayan bir ilkedir.

DEVRİMCİLİK (İnkı1apcılık): ” … Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz devrimle­rin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tümden çağdaş ve bütün anlam ve biçimleriy­le uygar bir toplum haline getirmektir.” Atatürk’ün sözünden de anlaşılacağı gibi eski­miş kurumların düzenlenmesini, yıkılmasını halkı çağdaş uygarlığa götürecek yeni kurumların getirilmesi düşüncesini benimsemiştir.

ATATÜRKÇÜLÜK :Atatürkçülük, Türkiye gerçeği demektir. Türkiye demektir. Atatürkçülük, çağdaş ve ulusal değerlerin birleşimi demektir.

Atatürkçülük, yurttaşların insan onuruna yaraşır biçimde yaşaması demektir. Atatürkçülük, bilim dışı her yönteme karşı olmak demektir.

Atatürkçülük,kadın erkek ayrımı yapan her türlü düşünceye karşı olmak demektir. Atatürkçülük, ulusal kültürün ve dil bağımsızlığının, siyasal bağımsızlık kadar önemli olması demektir.

Atatürkçülük, tam bağımsızlık, çağdaşlaşma ve ulusal egemenlik demektir. Atatürkçülük, özgürlük, adalet, namus, onur demokrasi ve barış demektir. Atatürkçülük, yurtta ve dünyada barışı savunmak demektir.

Atatürkçülük, insan hak ve özgürlüklerine saygılı olmak demektir. Atatürkçülük, baskıcı yönetimlere karşı olmak demektir.

ATATÜRK’TEN ÖZDEYİŞLER

“Hürriyet ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük ecdadı­mın en kıymetli mirası olan bağımsızlık aşkıyla yaratılmış bir adamım.”

“Yaptığımız köklü devrimlerle uygar bir ulusal oduğumuzu dünyaya kanıtladık.” 1928

”Ulusal egemenlik öyle bir onurdur ki, onun karşısında, zincirler erir, taç ve taht­lar batar, mahvolur.” 1924

“Ey yükselen yeni nesil! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve devam etti­recek sizlersiniz.”

“Ordumuz Türk birliğinin, Türk güç ve yeteneğinin, Türk yurtseverliğinin çelik­leşmiş bir ifadesidir.”

“Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı bir toplum halinde yaşatır, veya bir milleti esaret ve sefalete sürükler.”

“Efendiler; siz hayatınızda milletvekili, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat hiç bir zaman sanatkar olamazsınız.”

“Biz Türkler bütün tarihimiz boyunca özgürlük ve bağımsızlık sembolü olmuş bir ulusuz.”

”Türk ulusunun yaradılışına ve karakterine en uygun yönetim cumhuriyet yöneti­midir.”

“Beni görmek herhalde yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyor ve duyuyorsanız bu yeterlidir.”

“Özgürlüğünde, eşitliğinde, adaletinde temeli ulusal egemenliktir.”

“Dünyada her şey için, uygarlık için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir.

saskara-sinasi@hotmail.com. Şinasi KARACA

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

TÜİK “ÖLÜM İSTATİSTİKLERİNİ” AÇIKLAMAYI ERTELEDİ TÜİK'i çalışmadığı yerden yakaladık CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat geçtiğimiz haftalarda TÜİK verilerine dayanarak nerede oldukları belli olmayan 218 bin vatandaşın kayıp olduğunu gündeme ...
MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Peker'den operasyon açıklaması: "Diğer üç kişiyi de biliyorum" Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, yeni açıklamalarda bulundu.   Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat ...
"Gazeteci Murat Ağırel: Sezgin Baran Korkmaz 12 gazetecinin kendisi tarafından maaşa bağlandığını söylüyor" Sezgin Baran Korkmaz'ın bir kısmı ortaya çıkan ses kaydının devamında, 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylediği iddiaYeniçağ yazarı Murat ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.