SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
19 Temmuz 2020

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

GündemKöşe Yazıları - 19 Temmuz 2020 17:42

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır.

Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından barıştırılacaktır.
Yaz sıcaklarına rastlayan bayramları fırsat bilip tatile çıkanlar da telefonlarla kutlamalarını yapacak. İnancımıza göre hali vakti yerinde olan herkesin kurban kesmesi uygundur.
Öte yandan kurbanlık hayvanlık kesmek, Anadolu’da pek çok adetimizin ve geleneğimizin bir parçasıdır.Geçmiş bayramlarla bu günün bayramını karşılaştırdığımızda bir çok geleneklerimizden uzaklaşmış durumdayız.

Bayramlarımız,artık kaybolan bir gelenek olmakla birlikte bir zamanlar kesilen kurban etinin ufak bir bölümü saklanır,bir kısmı fakir guraba garipler dağıtılırdı.

Sonra eve dönüldüğünde geleneksel ritüeller sonrasında kurban etleri dağıtımı da bitince, ev halkı ve misafirler için yemek pişirme zamanı gelmiş demektir.

Anadolu’nun bir çok bölgesinde tatlılar mutlaka günlerce öncesinden hazırlanır. Mutfaklara, kilerlere tepsi tepsi baklavalar, kadayıflar, yapılırdı.
Dolmalar sarılmış, yoğurtlar mayalanmış, ev ekmekleri, tandır yufkaları hazır edilmiştir.

Taze kesilen etin sert olacağını bilen annelerimiz, önce böbrek, yürek ve ciğerden bir bayram kavurması yapar.
Özellikle ev halkının bu kavurmayı yemesi adettendir. Yapılan bayram kahvaltısının ana yemeği olur.
Ertesi gün gelecek misafirlere ikram etmek üzere bayram kavurması hazırlığı yapılır. Etler doğranır, ayıklanır ve dinlenmeye bırakılır. Günümüz koşullarında artık birçok büyük market, tüketiciye kurban kampanyaları hazırlıyor, kredi kartına taksit yapıyor ve kurban kolileri hazırlıyor.

Mağazadan eve teslim şeklinde.Ya da bazı vatandaşların hayır kurumlarına bağışta bulunuyor.

Diğer taraftan Toplumun bir kesimi Tarikatların eline düşmüş durumdadır.Onlarda Tarikatların yönlendirdiği şekilde kurbanlarını kestirmektedirler.

Bayramlarınızı sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz güzel anılara, mutlu saatlere çevirebilmenizi diler, hepinize saygı sevgi çerçevesinde nice mutlu huzurlu bayramlar geçirmeniz dilegi ile iyi bayramlar.

 

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“ASİMİLE OLMAK NE DEMEKTİR” Asimile olmak kendi benliğini kaybetmek anlamına gelir. Kendi özünü, kendi yaşam biçimine ket vurup başka benlikleri özümsemek ve onlar gibi yaşamaya çalışmak asimile olmaktır. kendi benliğini, değerlerini, özünü ...
         “MEŞE ARDAHAN VEYA DÜZ ARDAHAN” Çarlık Rusya’sı yönetiminde Kars Vilayeti adındaki kitabını yazan, Candan Badem’in anlatımına araştırması ve Türkmen Köyleri istatistik verilerine göre sıralamıştır. 1886 Tarihli bilgi kaynağına göre şöyle sıralanmıştır.Kars ...
Bizlerin Kur’an ı okumaya, anlamaya çalışırken yaptığımız en büyük yanlış, Allah ın Nahl suresi 98. ayetinde yaptığı uyarıyı, hayatımıza geçirmeden Kur’an ı okumaya başlamamızdan kaynaklanıyor. Allah bu ayetinde bizleri uyarıyor ...
“(SASKARA) KOYUNPINARI KÖYÜNDE  İZ BIRAKANLARDAN BİRİ NAZIM KARACA” Ardahan ili  Hanak ilçesi (saskara) Koyun pınarı köyü nüfusuna kayıtlı olan, Nazım Karaca’dan bahis edeceğiz .Namı değer Nazım pehlivanın hayatından yaşamından  kısa bir ...
Allah Kur’an dan bahsederken, Enbiya 10. ayetinde yemin ederek, size öyle bir kitap indirdik ki, bütün şan ve şerefiniz kurtuluşunuz, yol gösterici rehberiniz Kur’an dır diye açıkça bildirir. Kur’an ın ...
Arda-fed'in Kurucu Başkanı  Sayın Güven Doğruyol'un  Ardahanlıların bir arada güçlü lobi olması maksadıyla kurduğu Federasyonda  Başkanlık görevini layıkıyla yaparak , kurucu Başkanımız olarak her zaman gönlümüzde ayrı bir yeri olan  ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.