Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

GündemUlusal - 10 Ağustos 2019 13:05

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır.

Yarın Kurban Bayramı!

Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından barıştırılacaktır.
Yaz sıcaklarına rastlayan bayramları fırsat bilip tatile çıkanlar da telefonlarla kutlamalarını yapacak. İnancımıza göre hali vakti yerinde olan herkesin kurban kesmesi uygundur.
Öte yandan kurbanlık hayvanlık kesmek, Anadolu’da pek çok adetimizin ve geleneğimizin bir parçasıdır.Geçmiş bayramlarla bu günün bayramını karşılaştırdığımızda bir çok geleneklerimizden uzaklaşmış durumdayız.

Bayramlarımız,artık kaybolan bir gelenek olmakla birlikte bir zamanlar kesilen kurban etinin ufak bir bölümü saklanır,bir kısmı fakir guraba garipler dağıtılırdı.

Sonra eve dönüldüğünde geleneksel ritüeller sonrasında kurban etleri dağıtımı da bitince, ev halkı ve misafirler için yemek pişirme zamanı gelmiş demektir.

Anadolu’nun bir çok bölgesinde tatlılar mutlaka günlerce öncesinden hazırlanır. Mutfaklara, kilerlere tepsi tepsi baklavalar, kadayıflar, yapılırdı.
Dolmalar sarılmış, yoğurtlar mayalanmış, ev ekmekleri, tandır yufkaları hazır edilmiştir.

Taze kesilen etin sert olacağını bilen annelerimiz, önce böbrek, yürek ve ciğerden bir bayram kavurması yapar.
Özellikle ev halkının bu kavurmayı yemesi adettendir. Yapılan bayram kahvaltısının ana yemeği olur.
Ertesi gün gelecek misafirlere ikram etmek üzere bayram kavurması hazırlığı yapılır. Etler doğranır, ayıklanır ve dinlenmeye bırakılır. Günümüz koşullarında artık birçok büyük market, tüketiciye kurban kampanyaları hazırlıyor, kredi kartına taksit yapıyor ve kurban kolileri hazırlıyor.

Mağazadan eve teslim şeklinde.Ya da bazı vatandaşların hayır kurumlarına bağışta bulunuyor.

Diğer taraftan Toplumun bir kesimi Tarikatların eline düşmüş durumdadır.Onlarda Tarikatların yönlendirdiği şekilde kurbanlarını kestirmektedirler.

Bayramlarınızı sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz güzel anılara, mutlu saatlere çevirebilmenizi diler, hepinize saygı sevgi çerçevesinde nice mutlu huzurlu bayramlar geçirmeniz dilegi ile iyi bayramlar.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kızılay'da dudak uçaklatan maaşların altından AKP'liler çıktı Kızılay Yönetim Kurulu, AKP adayları ile akrabalar tarafından dolduruldu. Deniz Feneri davasında ‘Güveni kötüye kullanma’ suçundan hüküm giyen Kızılay Genel Müdürü Altan, AKP Milletvekili ...
Kadınları aşağıladığı için açığa alınan okul müdürü ‘öğretmen’ olarak göreve döndü! İzmir’in Karaburun İlçesinde sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddia edilen, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya ...
ÇOCUKLARIMIZIN BEYNİNE TECAVÜZ EDİYORLAR! Yargı, yasama, yürütme… Ve demokrasinin olmazsa olmazı, özgür basın… Tümünü tasfiye ettiler… Ülke tek adamın yap-boz tahtası oldu… “Filtre zorunluluğunu erteleyin” diyor, alkışlıyorlar, veto ediyor yine alkışlıyorlar… Tek adamın zavallı vekilleri! Ve zavallı ...
"Alevi evlerine çarpı için verilen Meclis araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi" Meclis Genel Kurulunda, Alevilerin sorunları hakkında konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve MHP ...
“ALEVİYİZ, SAHİPSİZİZ” Turan ESER Biz doğuştan fişliyiz ve çarplıyız. ❌ Çünkü Bektaşiyiz. Kızılbaşız, Aleyiz. ❌ Maraş, Adıyaman, Çorum, Malatya ve İzmir’de Alevi evlerine “çarpı” işaretleri konulup, korkutulan, küfredilen ve tehditlerin adresinde ikamet eden biziz. ❌ Acılarla örülmüş, kadim ...
"ALEVİ HANELERİNİ İŞARETLEYENİ BULDUM!" Yetkililer “İzmir Emniyetinin harekete geçtiğini, sorumluların en kısa sürede bulunup, yargı önüne çıkarılacağını” söylüyor. Zahmet etmesinler, ben sorumluyu-suçluyu, kışkırtıcıyı buldum. Kim mi? “Ben Alevilerin neden başbakanı olayım ki; bunun için ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.