SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

GündemUlusal - 10 Ağustos 2019 13:05

“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA”

Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır.

Yarın Kurban Bayramı!

Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından barıştırılacaktır.
Yaz sıcaklarına rastlayan bayramları fırsat bilip tatile çıkanlar da telefonlarla kutlamalarını yapacak. İnancımıza göre hali vakti yerinde olan herkesin kurban kesmesi uygundur.
Öte yandan kurbanlık hayvanlık kesmek, Anadolu’da pek çok adetimizin ve geleneğimizin bir parçasıdır.Geçmiş bayramlarla bu günün bayramını karşılaştırdığımızda bir çok geleneklerimizden uzaklaşmış durumdayız.

Bayramlarımız,artık kaybolan bir gelenek olmakla birlikte bir zamanlar kesilen kurban etinin ufak bir bölümü saklanır,bir kısmı fakir guraba garipler dağıtılırdı.

Sonra eve dönüldüğünde geleneksel ritüeller sonrasında kurban etleri dağıtımı da bitince, ev halkı ve misafirler için yemek pişirme zamanı gelmiş demektir.

Anadolu’nun bir çok bölgesinde tatlılar mutlaka günlerce öncesinden hazırlanır. Mutfaklara, kilerlere tepsi tepsi baklavalar, kadayıflar, yapılırdı.
Dolmalar sarılmış, yoğurtlar mayalanmış, ev ekmekleri, tandır yufkaları hazır edilmiştir.

Taze kesilen etin sert olacağını bilen annelerimiz, önce böbrek, yürek ve ciğerden bir bayram kavurması yapar.
Özellikle ev halkının bu kavurmayı yemesi adettendir. Yapılan bayram kahvaltısının ana yemeği olur.
Ertesi gün gelecek misafirlere ikram etmek üzere bayram kavurması hazırlığı yapılır. Etler doğranır, ayıklanır ve dinlenmeye bırakılır. Günümüz koşullarında artık birçok büyük market, tüketiciye kurban kampanyaları hazırlıyor, kredi kartına taksit yapıyor ve kurban kolileri hazırlıyor.

Mağazadan eve teslim şeklinde.Ya da bazı vatandaşların hayır kurumlarına bağışta bulunuyor.

Diğer taraftan Toplumun bir kesimi Tarikatların eline düşmüş durumdadır.Onlarda Tarikatların yönlendirdiği şekilde kurbanlarını kestirmektedirler.

Bayramlarınızı sevdiklerinizle paylaşabileceğiniz güzel anılara, mutlu saatlere çevirebilmenizi diler, hepinize saygı sevgi çerçevesinde nice mutlu huzurlu bayramlar geçirmeniz dilegi ile iyi bayramlar.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan: ''İsmet İnönü'nün ülkenin başında olduğu dönemde Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerinin iptal edildiğini, araştırma geliştirme ve üretim faaliyetleri durdurulduğunu, fabrikaların kapısına kilit vurulduğunu, eğer o gün ...
"YENI HAVA ALANI SIVIL HAVACILIGI ETKILEYECEK" Ekoloji Uzmanı Kantarcı, İstanbul Havalimanı hakkındaki felaket senaryosunu anlattı: Kara delik gibi sivil havacılığı eritecek14 Ağustos 2019 Çarşamba Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı ...
"ALEVİLİK MEZHEP DEĞİLDİR, KENDİNE ÖZGÜ BİR İNANÇTIR" DEDE TURAN. Dede Turan: Alevilik mezhep değildir, kendine özgü bir inançtır. Edremit’te düzenlenen Pir Sultan Abdal 9. Kültür Etkinlikleri, Mehmet Turan Dede’nin katıldığı muhabbet programı ile ...
"KURBAN VE SÜNNET! ALEVİLERE NE OLUYOR?" Alevilikte kurban bayramı var mı? Konumuz kesmek, kan akıtmak, bakalım acaba halimiz nicedir? Bu iki inanç ve gelenekte tamamen Tevrat kaynaklıdır ve Alevilerle uzaktan yakından bir ilgisi ...
"ALEVİ İMAM HATİP LİSESİ OLARAK BİLİNEN ASİMİLASYON PROJESİNE TEPKİ" KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ​​​​​​​​​ 10.08.2019 İçinde yaşadığımız şu günlere ve tartıştığımız olaylara gelecekten bir gözle baktığımızda; Alevi toplumunun geleneksel Alevilikten modern veya kent Aleviliğine geçme ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Yarın Kurban Bayramı! Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.