SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Ekim 2019

“‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?”

GündemSiyaset - 8 Ekim 2019 19:30

Veri analisti Polimetre.com’un kurucusu M. Günal Ölçer ve ekibi, “Bugün Seçim Olsa: Siyasi Partilerin Oy Oranları” başlıklı son anket çalışmalarını paylaştı

 

‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?

Medyaspot’tan Hülya Karabağlı’nın haberine göre, çalışma, 2019 Ekim veya 2023 Haziran ayında yapılacak Milletvekili Genel Seçiminde, siyasi partilerin alması beklenen oy oranlarını, 2018-Haziran Genel Seçimindeki oy oranları ile karşılaştırmalı her seçim çevresi ve Türkiye Geneli için ayrı ayrı hesaplanarak gerçekleştirildi.

‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?

Buna göre, 2011-Haziran Genel Seçiminde yüzde 62.8, 2018-Haziran’da yüzde 53.5 olan Cumhur ittifakı ortakları AKP+MHP oy oranı 2019-Ekim ayında yüzde 47.2’ye geriledi.

Bugün seçim olması durumunda AKP’nin oy oranı yüzde 37.3, MHP’nin yüzde 9.9 toplam oylar yüzde 47.2 olarak hesaplanan çalışmada, her 2 siyasi partinin de oy kaybetmekte oldukları ifade edildi.

‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?Çalışmaya göre, seçimlerin normal takvimi olan 2023-Haziran ayında yapılması durumunda AKP+MHP oy oranı yüzde 40.7. Polimetre, Cumhur ittifakının yıllar içindeki kan kaybıyla ilgili, “Zaman AKP+MHP aleyhine işlemektedir. “AKP+MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde, sürebileceği anlaşılmaktadır” dedi.

HDP’NİN BİRİNCİ ÇIKTIĞI İLLER

Polimetre’nin çalışmasında, AKP+MHP oy oranının 7 seçim bölgesinde artarken 80 seçim bölgesinde azaldığı dikkat çekti. Cumhur ittifakının oy oranının arttığı, 7 seçim bölgesinden 6’sı HDP’nin birinci çıktığı Hakkari, Siirt, Şırnak, Tunceli, Mardin Ve Van diğeri ise Bartın olarak sıralandı.

“BUGÜN (2019-EKİM) VEYA ZAMANINDA (2023-HAZİRAN) GENEL SEÇİM YAPILDIĞINDA SİYASİ PARTİLERİN BEKLENEN OY ORANLARI” ÇALIŞMA SONUÇLARI ŞÖYLE:

‘Bugün seçim olsa’ anketini yayınladılar! Hangi parti ne kadar oy alacak?Türkiye genelinde 80 seçim bölgesinde AKP+MHP oy oranı azalmakta, 7 seçim bölgesinde artmaktadır.

AKP+MHP oy oranları toplamının artmakta olduğu iller Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Mardin, Bartın ve Tunceli’dir. Bartın hariç bu illerin tümü son genel seçimde HDP’nin birinci olduğu illerdir.

Bu illerin bir başka ortak özelliği de 2017 referandum’unda Türkiye’deki genel trendin dışında hareket etmiş olmalarıdır. Örneğin Van ili için beklenen EVET oranı yüzde 20.6 olmasına karşılık, gerçekleşen yüzde 42.7 olmuştur. Diğer iller için de beklenen ve gerçekleşen EVET oy oranları ilgili grafiklerde gösterilmektedir.

“BUGÜN SEÇİM OLSA AKP’NİN OY ORANI YÜZDE 37.3, MHP’NİN YÜZDE 9.9″

• Bugün (2019-Ekim) için AKP nin oy oranı yüzde 37.3 ve MHP’nin oy oranı yüzde 9.9 olmak üzere toplam yüzde 47.2 olarak hesaplanmaktadır.

• 2023-Haziran için AKP’nin oy oranı yüzde 32.2 ve MHP’nin oy oranı yüzde 8.5 olmak üzere toplam yüzde 40.7 olarak hesaplanmaktadır.

• Siyasi partilerin zamana bağlı olarak hesaplanan oy oranlarından her 2 partinin de oy kaybetmekte oldukları anlaşılmaktadır.

• Zaman AKP+MHP aleyhine işlemektedir,

• Seçimlerin normal zamanında (2023-Haziran) yapılması durumunda AKP+MHP oy oranının (yüzde 32.2+ yüzde 8.5) yüzde 40.7 olacağı hesaplanmaktadır,

• Bugün erken seçim yapılması AKP+MHP, istedikleri sonucu alsalar bile, iktidarlarını sadece 15 ay uzatacaktır,

• AKP+MHP için esas olanın TBMM çoğunluğu değil cumhurbaşkanlığı olduğu dikkate alındığında yapılacak bir erken seçimde cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedilmesi olasılığı az değildir, ve bu olasılık giderek artmaktadır.

• AKP+MHP seçim sistemini değiştirmek yoluna gidebilir, yeni seçim sistemi ancak 1 yıl sonra uygulanabilir,

• AKP başkanlık ve milletvekili seçimleri için Anayasa Değişikliği yoluna gitmeyi düşünebilir, ancak bunun için de TBMM’de yeterli sayıya sahip değildir.

• AKP+MHP iktidarının ancak, olağanüstü durumların gerçekleşmesi halinde, sürebileceği anlaşılmaktadır.

Kaynak; Bildirim..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Veri analisti Polimetre.com’un kurucusu M. Günal Ölçer ve ekibi, “Bugün Seçim Olsa: Siyasi Partilerin Oy Oranları” başlıklı son anket çalışmalarını paylaştı   Medyaspot’tan Hülya Karabağlı’nın haberine göre, çalışma, 2019 Ekim veya 2023 ...
Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Suriye ve Irak tezkeresine destek vereceklerini açıkladı.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ekonomik krizin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Trump bir bağırıyor dolar fırlıyor, susuyor dolar iniyor… ...
"ARAYIŞLAR, ÇIRPINIŞLAR" Geçtiğimiz yüzyılda milyonlarca insanın ölümüne yol açan saldırganlığın başkenti olmuş Berlin’de, 21 - 22 Eylül 2019 tarihlerinde, “Demokratik Türkiye için Toplumsal Sözleşme Arayış Konferansı” adlı bir toplantı düzenlendi. Sözde ...
"Erdoğan'a büyük şok! İşte anketlerden çıkan sonuç" AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim barajının düşürülmesi açıklamasının ardından anket şirketlerinden gelen veriler dikkat çekti. 6 farklı anket şirketinin verilerinin ortalaması ele ...
Eski AKP üyeleri, pek çok partili arkadaşlarının istifa için beklediğini belirterek partide üye kaybının artarak devam edeceği öngörüsünde bulundular. Reuters‘a konuşan eski AKP’liler bir yılda 850 bin üye kaybeden partide pek ...
"ERDOĞAN’I KUŞATIYORLAR" Erdoğan, BM Genel Kurul toplantıları için gittiği New York'ta yaptığı konuşmada “Birileri istemese de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi'nin hakkını aramaya devam edeceğiz” dedi. Güzel. Peki… Hemen ardından Erdoğan'ın ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.