SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
30 Eylül 2017

“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Gündem - 30 Eylül 2017 19:08

“CHP’li Erdem: ENSAR’a ve TEGEV’e var, YURT-KUR’a yok”

Hükümet tarafından TBMM ‘ne sunulan yeni vergi paketi ile Vakıf Yurtlarına yeni olanaklar sağlandığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “bu taslakta yapılan düzenleme ile Devlet Yurtlarında kalan Öğrencilerin beslenme ve barınma yardımları tehlikeye girmiştir” dedi.

YURTLARI ENSAR’A , TEGEV’E DEVİR ETMEK İSTİYORLAR

Hükümet tarafından TBMM ‘ne sunulan yeni vergi paketi ile Vakıf Yurtlarına yeni olanaklar sağlandığını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “bu taslakta  yapılan düzenleme ile Devlet Yurtlarında kalan Öğrencilerin beslenme ve barınma yardımları tehlikeye girmiştir. Çünkü açıkça ifade edilen yardımlar, yasa maddesinden çıkarılarak, Yardımlar Muğlak hale gelmiştir.  Bunun yerine Vakıf ve derneklere yapılacak yardımlar daha önce yasa maddesinde var olmasına rağmen bir kez daha konulmuştur. Öyle anlaşılıyor ki, Hükûmet Yurt meselesini Ensar’a, TEGEV’e ve benzeri vakıflara devir etmek istiyor. TBMM’ ne getirilen her yasa tasarısına dolaylı olarak bu vakıflarla ilgili bir madde konuluyor. Bunlar bilinçli olarak konulan maddelerdir. Hükümet yaşananlardan ders çıkarma yerine aynı hatalara devam ediyor, umarız bir gün ENSAR da bizi kandırdı demezler”  dedi,.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Erdem ,Maliye Bakanının cevaplaması istemi ile verdiği soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

DEVLET YURTLARINA BESLENME YARDIMI MUĞLAK HALE GELİYOR.

“Bakanlığınızca hazırlanan, “Bazı vergi kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Hükümet tarafından 27.09.2017 günü , TBMM ‘ne sunulmuştur. Esasen Vergi toplama adıyla Vatandaşın cebine göz dikme yasası olan bu taslakta , Cemaat tarikat yurtları da unutulmamıştır. Bu taslağın 24. Maddesinde 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi Ve Yurtlar Kurumu Kanunu 23. Maddesinde değişiklik ön görülmüştür. 23. Maddenin Mevcut hali, “Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere Bakanlık ve Maliye Bakanlığınca müştereken belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde beslenme ve barınma yardımı yapılabilir.” Şeklindedir. Buradan Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte ibaresi çıkarılarak, aynı maddenin 2.Fıkrası “Beslenme ve barınma yardımı, BAKANLAR KURULUNCA VERGİ MUAFİYETİ TANINAN VAKIFLAR VE KAMU YARARINA ÇALIŞAN DERNEKLERE AİT  YÜKSEK ÖĞRENİM YURTLARINDA BARINAN ÖĞRENCİLERE, Kurum yurtlarında kalan öğrencinin Devlete bir aylık maliyetini geçmemek ve yükseköğretim kurumlarının öğrenim sürelerini aşmamak kaydıyla bir öğretim yılında dokuz ayı geçemez.” Şeklinde düzenlenmektedir

Bu bilgiler Işığında;

                YASA MADDESİ İLE GEREKÇE UYUŞMUYOR

  • Bu düzenleme yapılırken, “Kurum yurtlarında barınan öğrenciler ile birlikte”, ibaresi hangi gerekçelerle yasadan çıkarılmıştır.
  • Madde Gerekçesinde Kuruma ait yurtlarda süre kısıtlamasının kaldırılarak öğrencilerin eğitimlerinin   tamamlanması amaçlanması sağlanmıştır demesine karşın, Süre ile ilgili bir değişiklik ön görülmemiştir. Bu çelişki değil midir?
  • Bu yeni düzenleme ile Yurt – Kur ,  Yurtlarında kalan öğrencilere beslenme yardımı yapacak mısınız? Yapacaksanız bu maddeyi neden muğlak hale getirdiniz?
  • Türkiye’de kamu yararına çalışan ve vergi muafiyeti olan , aynı zamanda Yurt İşletmeciliği yapan Dernek ve Vakıf sayısı ne kadardır. Bunların isimleri nedir? TEGEV, ENSAR, BİRLİK gibi kamuoyunca bilinen Vakıf veya derneklerde muafiyet kapsamında mıdır? Bunlara ait toplam yurt sayısı ne kadardır? Kaç öğrenci barınmaktadır.
  • 2016-2017 öğretim yılında bütçeden  Vakıf ve dernek Yurtlarına barınma ve beslenme yapılmış mıdır? Bunlar hangileridir, toplam yardım miktarı ne kadardır?
  • Maliye bakanı  yeni  vergilerin Savunmaya kaynak yaratmak, amacıyla konulduğunu açıkladı.  Bu  vergilerden YURT yapımına kaynak ayırmayı düşünüyor musunuz?  Vakıf yurtlarına verilen destek neden Yurt yapımına ayrılmıyor? Yardımlar konusunda ,  Gençlik ve Spor Bakanlığının bu konuda görüşüşü  alınmış mıdır? Yardımı destekliyor mu?
  • Beslenme ve Barınma yardımı yaptığınız  Vakıf ve dernekleri hangi kriterlere göre belirleyecekseniz? Bu kriterler nelerdir?”
  • Kaynak;Gerçek muhabir..
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

11 Nisan 1980’de öldürülen TRT İstanbul Radyosu Prodüktörü, Gazeteci Yazar Ümit Kaftancıoğlu adına Yalın Ses Yayınları tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen öykü yarışması sonuçlandı. Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Enver Aysever, ...
"Yeni Torba Yasa" TBMM'de kabul edildi Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. TBMM Genel ...
“100 SORUDA ALEVİLİK”Bölüm(20)  SORU 81: Alisiz Alevilik Olur mu? CEVAP: Toplumsal yapılanmalarda bazı kişilikler bazı oluşumlarla özdeşleşmiştir. Bunlardan birisi de İslam tarihindeki Hz. Ali ve Alevilik arasındaki ilişkidir. Birisinden söz edince otomatik olarak ...
Yandaş rektör Hacısalihoğlu bakın kim çıktı?Haberayyildiz.com'un haberine göre;  Kanal kanal dolaşıp AKP'nin politikalarının savunuculuğunu yapan Yaşar Hacısalihoğlu'nun maskesi düştü. Hacısalihoğlu'nun arkadaşı olduğunu belirten gazeteci Yücel Tanay, sosyal medyada rektörün gerçek yüzünü ...
"KUTSAL İTTİFAK" 7102 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" 13 Mart 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi, 15 Mart 2018 ...
Şinasi KARACA "İSLAMDA İÇKİ YASAĞI VAR MI?" Diğer İslam ülkelerini bilmem ama “Türk tipi bir Müslümanlık” var. Nedir bu: Örneğin, kimileri perşembe gecesi içki içmez; çünkü yarın cuma namazına gidecektir! Örneğin, kimileri oruç bile tutmasa ramazan ayı boyunca ağzına içki koymaz. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.
Son Yorumlar

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.