SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Mayıs 2019

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

GündemSiyaset - 2 Mayıs 2019 19:18

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 25 yıl aradan sonra CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

AKP’nin seçimlere yönelik itirazlarına ilişkin olarak herkesin çıkan sonuca saygı duyması gerektiğini kaydeden Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından, “masa başı oyunları” yapıldığını belirterek “İstanbul’u masa başında kaybetmeyeceğiz” vurgusunu yaptı.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

– 25 yıl sonra İstanbul’u CHP aldı. Bu sonucu nasıl okumak gerekir?

İstanbul’un alınmasındaki en belirleyici unsurlardan birisi, 16 milyon yurttaşın yerel yönetimlerden 25 yıl boyunca hizmet alamamasından duyduğu rahatsızlıktı. İstanbul özelinde yine vatandaş yaşadığı yerelde kavga, kutuplaşma istemeyip huzur içinde bir yaşama talebi var. Bunların tamamının seçimleri etkilediğini düşünüyorum. Halk oyunu bu şekilde kullandı.

Ülkedeki ekonomik sıkıntıların seçimi alınmasında da etkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yine İstanbul özelinde İstanbul’da yaşayan insanların taleplerini, nasıl bir belediye başkanı ve nasıl bir anlayışla yönetileceğini, taleplerini biz adayımız belirlenmeden çok uzun sürelerden önce, kamuoyu araştırmalarıyla, sahadaki bildirimlerle bir çalışma yaptık.

Ekrem İmamoğlu da tam İstanbul halkının beklentilerine denk düşen bir aday oldu. Bunların sonucunda 25 yıl sonra CHP, Büyükşehir’i kazandı. İstanbul’un sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. İstanbul’daki 16 milyon seçmen mevcut iktidarın yarattığı iklim nedeniyle daha özgür nefes alıp daha özgür yaşamak istediğini bize hissetirdi.

– Seçimlerde 2 ilçeyi kaybederken yeni iki ilçe kazandınız. Silivri’de DSP adayının aldığı oy ile kaybedildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kişiler ve partiler değiştirilebilirler. Ama bir partide siyaset yaparken sırf aday olmadı diye parti değiştirmeyi ilkesel olarak doğru bulmuyorum. DSP’nin geçmiş seçimlerde seçime giremeyip de bu yerel seçimlerde bizim partimizde adaylaşamayan kişileri alıp aday yapmasını Saray’ın operasyonuna aracı kurum olarak nitelendiriyorum. DSP’nin bu seçimdeki rolünü anlatan cümlenin ‘Demokratik Saray Partisi’ olduğunu düşünüyorum. Bu Şişli’de tutmadı. Ancak Silivri’yi kaybetmemize neden oldu. Bu anlamda kabul edilebilir bir şey değil ama sonuç böyle ortaya çıktı.

– Devletin kurumu Anadolu Ajansı’ndan saatlerce veri akışı sağlamadı. Bu konuya ilişkin düşünceniz?

Her seçimde gerçek veriler yerine seçim sonuçlarını yukarından başlatarak algı operasyonları yaptıklarını görüyoruz. Bu şekilde seçimi kazanmaya dönük halkın oyunu etkiliyorlar. Bu seçimlerin özelinde de biz bütün sistemlerimizde hızlı veri akışlarıyla, ıslak imzalı tutanaklarla dahil olmak üzere seçim sonuçlarını takip ettik. Bu seçimde de algı operasyonu yaptılar. Yine yüksek oydan başladılar. Bir süre sonra bizlerde elimizdeki verileri paylaştığımızda verilerin tutmadığını görünce ne yapacaklarını şaşırarak panik oldular. Bizim verileri yakından takip etmemiz ve açıklamamız algı operasyonlarını engelledi.

– AKP’nin masa başında seçimleri almaya çalıştığı görülüyor. CHP olarak ne tür önlem aldınız? 

Bu sandıktan çıkacak sonuca herkes saygı göstermeli. Tıpkı bütün seçimlerde olduğu gibi. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu seçildi. Biz sandık güvenliğini öyle bir sağladık ki sandığa olan güveni yeniden hissettirdik. Sadece kendi oyumuzun bir tanesinin bile başka partiye geçmesine izin vermiyoruz. Seçimden 27 bin 500 oyla Ekrem İmamoğlu çıktı. AKP’nin bütün ıslak imzalı tutanakları elimizdeyken masa başında seçimi almaları mümkün değil. Bizim sandıktan aldığımız ve halkın iradesini temsil eden oyu İstanbul’da hiç kimse masa başında alamaz. Bunu net bir şekilde ifade edelim.

1 Nisan, İstanbul’da yeni bir başlangıcın günü oldu. Artık İstanbul’da yaşayan 16 milyon vatandaşımız huzurlu bir şehirde yaşayacak.

kaynak: Gerçekgündem

www.saskarahaber.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Dayanışma buluşması: Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Demirtaş bir arada" CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş ve kardeşi ...
"EYLEMSIZ SUÇ!" İLHAN CİHANER Otoriter ve faşizan rejimlerin genel olarak halkla, özel olarak da otoriterlik ve faşizme direnenlerle kurduğu ilişki oldukça benzerdir. Benzerliğin kökeninde, modern devletin şiddet tekelini elinde bulundurması kabul edilebilir. ...
"ZAFERDEN İHANETE"  İhanet, yıllardır türlü biçimlerde karşımıza çıkmaktadır. 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresine ev sahipliği yapan, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ve Cumhuriyetimizin kuruluşunun temellerinin atıldığı Sivas’ta, AKP’li Belediye, İstiklal Caddesi'nin adını ...
"Canan Kaftancıoğlu'ndan açıklama" Kadın siyasetçiler, hangi partide olursa olsun yan yana durmalı Yedi yıl önce attığı tweetler nedeniyle hakkında dava açılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, “Seçim döneminde akla geldi bu ...
"S-400 KRİZİ"  Ekonomik krizin iyice hissedilmeye başlandığı ve terörün yine azdırıldığı ülkemizde gündem sürekli değişmektedir. S-400 füze savunma sisteminin alınması ve ülkemize getirilmesi kimilerini sevindirirken, kimilerini de üzmüştür.   S-400 füze savunma sistemi, ...
"TARİKAT-TİCARET-SİYASET " Gelin bir de bu adamın ne mal olduğunu Uğur Mumcu'nun kaleminden anlayalım... İslamcı gençlik, acaba, Necip Fazıl’ın Demokrat Parti döneminde Başbakan Adnan Menderes’in emri ile örtülü ödenekten para aldığını bilir ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.