SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
2 Mayıs 2019

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

GündemSiyaset - 2 Mayıs 2019 19:18

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 25 yıl aradan sonra CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni kazanması ile kentin nefes alacağını söyledi.

AKP’nin seçimlere yönelik itirazlarına ilişkin olarak herkesin çıkan sonuca saygı duyması gerektiğini kaydeden Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından, “masa başı oyunları” yapıldığını belirterek “İstanbul’u masa başında kaybetmeyeceğiz” vurgusunu yaptı.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Kaftancıoğlu şunları söyledi:

– 25 yıl sonra İstanbul’u CHP aldı. Bu sonucu nasıl okumak gerekir?

İstanbul’un alınmasındaki en belirleyici unsurlardan birisi, 16 milyon yurttaşın yerel yönetimlerden 25 yıl boyunca hizmet alamamasından duyduğu rahatsızlıktı. İstanbul özelinde yine vatandaş yaşadığı yerelde kavga, kutuplaşma istemeyip huzur içinde bir yaşama talebi var. Bunların tamamının seçimleri etkilediğini düşünüyorum. Halk oyunu bu şekilde kullandı.

Ülkedeki ekonomik sıkıntıların seçimi alınmasında da etkili olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yine İstanbul özelinde İstanbul’da yaşayan insanların taleplerini, nasıl bir belediye başkanı ve nasıl bir anlayışla yönetileceğini, taleplerini biz adayımız belirlenmeden çok uzun sürelerden önce, kamuoyu araştırmalarıyla, sahadaki bildirimlerle bir çalışma yaptık.

Ekrem İmamoğlu da tam İstanbul halkının beklentilerine denk düşen bir aday oldu. Bunların sonucunda 25 yıl sonra CHP, Büyükşehir’i kazandı. İstanbul’un sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışına ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. İstanbul’daki 16 milyon seçmen mevcut iktidarın yarattığı iklim nedeniyle daha özgür nefes alıp daha özgür yaşamak istediğini bize hissetirdi.

– Seçimlerde 2 ilçeyi kaybederken yeni iki ilçe kazandınız. Silivri’de DSP adayının aldığı oy ile kaybedildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kişiler ve partiler değiştirilebilirler. Ama bir partide siyaset yaparken sırf aday olmadı diye parti değiştirmeyi ilkesel olarak doğru bulmuyorum. DSP’nin geçmiş seçimlerde seçime giremeyip de bu yerel seçimlerde bizim partimizde adaylaşamayan kişileri alıp aday yapmasını Saray’ın operasyonuna aracı kurum olarak nitelendiriyorum. DSP’nin bu seçimdeki rolünü anlatan cümlenin ‘Demokratik Saray Partisi’ olduğunu düşünüyorum. Bu Şişli’de tutmadı. Ancak Silivri’yi kaybetmemize neden oldu. Bu anlamda kabul edilebilir bir şey değil ama sonuç böyle ortaya çıktı.

– Devletin kurumu Anadolu Ajansı’ndan saatlerce veri akışı sağlamadı. Bu konuya ilişkin düşünceniz?

Her seçimde gerçek veriler yerine seçim sonuçlarını yukarından başlatarak algı operasyonları yaptıklarını görüyoruz. Bu şekilde seçimi kazanmaya dönük halkın oyunu etkiliyorlar. Bu seçimlerin özelinde de biz bütün sistemlerimizde hızlı veri akışlarıyla, ıslak imzalı tutanaklarla dahil olmak üzere seçim sonuçlarını takip ettik. Bu seçimde de algı operasyonu yaptılar. Yine yüksek oydan başladılar. Bir süre sonra bizlerde elimizdeki verileri paylaştığımızda verilerin tutmadığını görünce ne yapacaklarını şaşırarak panik oldular. Bizim verileri yakından takip etmemiz ve açıklamamız algı operasyonlarını engelledi.

– AKP’nin masa başında seçimleri almaya çalıştığı görülüyor. CHP olarak ne tür önlem aldınız? 

Bu sandıktan çıkacak sonuca herkes saygı göstermeli. Tıpkı bütün seçimlerde olduğu gibi. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu seçildi. Biz sandık güvenliğini öyle bir sağladık ki sandığa olan güveni yeniden hissettirdik. Sadece kendi oyumuzun bir tanesinin bile başka partiye geçmesine izin vermiyoruz. Seçimden 27 bin 500 oyla Ekrem İmamoğlu çıktı. AKP’nin bütün ıslak imzalı tutanakları elimizdeyken masa başında seçimi almaları mümkün değil. Bizim sandıktan aldığımız ve halkın iradesini temsil eden oyu İstanbul’da hiç kimse masa başında alamaz. Bunu net bir şekilde ifade edelim.

1 Nisan, İstanbul’da yeni bir başlangıcın günü oldu. Artık İstanbul’da yaşayan 16 milyon vatandaşımız huzurlu bir şehirde yaşayacak.

kaynak: Gerçekgündem

www.saskarahaber.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Mansur Yavaş, Ankara'yı Yağmayı Anlattı!" Başkan Mansur Yavaş, görevinden istifa ettirilen eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e üç adet cip tahsis edildiğini, bunlardan ikisinin iade edildiğini ancak zırhlı olan bir ...
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, AKP'lilerin İmamoğlu'ya gönderme yaparak Karadenizlilere yaptıkları 'pontus' ithamlarına tepki gösterdi. Fatih Altaylı, bugünkü "Bütün Karadenizlilere Pontus demek mi istediniz!" başlıklı yazısında, "İmamoğlu’nun ne dediği değil, ne olduğu ...
Erdoğan yargıya seslendi: Kılıçdaroğlu'na dava açın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünya 5'ten büyüktür çağrımız aslında bir adalet arayışının gereğidir. Adalet dağıttığını söyleyenler insanları aldatıyorlar" dedi. Erdoğan'ın konuşmasından öne ...
İmamoğlu'nun vaatlerini ve sloganını kendisine uyarladığı için eleştirilen AKP'den yeni bir hamle İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın seçim propagandalarında rakibi Ekrem İmamoğlu'na benzer hamleler yapması tepkilere neden olurken, Yıldırım'ı reklam ekibinden yeni ...
"SEÇİM TEKRARI" Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy çokluğuyla verdiği İstanbul Anakent Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve yenilenmesine ilişkin kararından kamu vicdanı son derece rahatsızdır. Ama bu YSK’den, hak ve hukuka uygun, ...
"AKP iktidarının sonu mu?" Hiç kuşku yok ki, Erdoğan-AKP iktidarı 31 Mart seçimlerinde ağır bir yenilgiye uğradı. Kendisine yönelik toplumsal tepkinin büyüklüğünü ve oy kaybının derinliğini göremeyen AKP iktidarı, bu kez ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.