SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Haziran 2020

“Coronavirus: İsveçli Tegnell çok fazla kişinin öldüğünü itiraf etti”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Coronavirus: İsveçli Tegnell çok fazla kişinin öldüğünü itiraf etti”

Dünyadan haberlerGündem - 4 Haziran 2020 15:18

İsveç’in Covid-19 salgına tepki olarak katı bir kilitlenme getirmemesi konusundaki tartışmalı kararı, politikanın arkasındaki adam Anders Tegnell’in çok sayıda ölüme yol açtığını kabul etti.

İsveç, en yakın komşularından çok daha yüksek bir ölüm oranı gördü ve vatandaşlarının sınırlarını aşmaları yasaklanıyor.

Dr Tegnell İsveç radyosunun daha erken yapılması gerektiğini söyledi.

Diyerek şöyle devam etti: “Yaptığımız işte oldukça gelişme potansiyeli var.”

İsveç, 10 milyonluk bir nüfusta 4,542 ölüm ve 40,803 enfeksiyon saymış, Danimarka, Norveç ve Finlandiya ise kilitlenme ve çok daha düşük oranlar görmüştür.

Danimarka 580 ölüm gördü, Norveç 237 ölüm ve Finlandiya 321. İsveç Çarşamba günü 74 ölüm daha bildirdi.

Tegnell’in görüşleri nasıl değişti?

İsveç’in devlet epidemiyoloğu olan ve ülkenin Covid-19’a verdiği yanıttan sorumlu olan Dr. Tegnell, BBC News’e Nisan ayında yaptığı yüksek ölüm oranının esas olarak yaşlıların evlerinin hastalığı uzak tutamamasından kaynaklandığını söyledi. “stratejimizi bir bütün olarak diskalifiye etmiyor”.

Medya başlığıİsveç devlet epidemiyoloğu Anders Tegnell Nisan ayında İsveç’in stratejisinin büyük ölçüde işe yaradığını savundu

Şimdi İsveç halk radyosuna şöyle demişti: “Aynı hastalıkla tekrar karşılaşacak olsaydık, bugün hakkında tam olarak ne bildiğimizi bilebilirsek, sanırım İsveç’in yaptığı ve dünyanın geri kalanı arasında bir şeyler yapmaya karar vereceğiz. .”

Medya başlığıCoronavirus: İsveç bar ve barlarını nasıl açık tutuyor?

Çok fazla insanın çok erken ölüp ölmediği sorulduğunda, Dr. Tegnell “Evet, kesinlikle” dedi.

Ancak, İsveç’in farklı bir şekilde ne yapması gerektiği konusunda net değildi ve daha sonra Çarşamba günü yapılacak bir basın toplantısında “temelde bunun İsveç için doğru strateji olduğunu düşünüyoruz” diye vurguladı.

Tepkiyi yönlendirmeye çalışmak, bir okyanus gemisini yönlendirmek gibiydi, çünkü her önlemin geçmesi üç veya dört hafta sürdü.

Yetkili, İsveç’in yaklaşımının cevabını adım adım artırmak olsa da, diğer ülkeler acil kilitlenmeler uyguladığını ve yavaş yavaş yeniden açıldığını söyledi.

Kilitlenmelerin işe yarayıp yaramadığını söylemek için henüz çok erken olduğu konusunda uyardı. “Son üç ya da dört ay boyunca tarihten bu hastalığın tekrar yayılmaya çok yüksek bir kapasiteye sahip olduğunu biliyoruz.”

İsveç’in tepkisi neydi?

Kilitlenme olmamasına rağmen, İsveç gönüllü sosyal mesafeye dayanarak 50’den fazla insanın toplantılarını yasakladı ve yaşlı bakım evlerine ziyaretleri durdurdu.

Ulusal yönergeler altında zorunlu olmayan seyahatler hala önerilmemektedir, ancak yerel mağazalara ziyaretleri ve diğer sakinlerle karıştırmayı içermediği sürece iki saate kadar olan yolculukların akrabalarını veya yakın arkadaşlarını görmesine izin verilir.

Danimarka'nın Superliga futbol şampiyonası kapalı kapılar ardında yeniden başladıTelif hakkıREUTERS
Resim yazısıDanimarka’nın kilitleme kısıtlamaları Avrupa’da ilk kaldırılanlar arasındaydı

Danimarka ve Norveç yeniden açılmaya başladıkça, hem ülke içinde hem de komşuları arasında İsveç’in tepkisine yönelik artan bir eleştiri var.

Norveç halk sağlığı şefi Frode Forland, İsveç’in tarihi virüs modellerine çok fazla odaklandığını, komşularının da kilitleme önlemlerini tercih ettiğini söyledi.

İsveç’in eski eyalet epidemiyoloğu Annika Linde, İsveç’in yanıtını yanlış bulduğuna ve üç şeye odaklanması gerektiğine inanıyor:

  • Erken kilitlenme
  • Bakım evlerinin daha fazla korunması
  • Salgın alanlarında yoğun test ve temas takibi

İsveç basınına göre, Dr. Tegnell ve ailesi geçen ay e-posta yoluyla tehditlere maruz kaldı.

Kaynak; BBC NEWS.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale'deki TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini Devreye Alma Töreni'nde yaptığı açıklamada "Tasarımından üretimine her aşamada yerli olacak savaş uçağımızı 2023'te hangardan çıkaracağız" dedi. Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yerli ...
CHP, esnaf için “borç ertelemesi, nakit desteği ve sicil affı” istedi CHP'li Tekin, geliri olmamasına rağmen kira, stopaj gideri süren, faturası eksik olmayan esnafın devlet tarafından destek görmek istediğini belirtti. Esnafın ...
Çelebi’den 'orduda siyasallaşma' uyarısı ve yetki sorunları çözülmeli çağrısı! CHP’li Çelebi, TSK’da yapılan düzenlemelerin orduyu siyasallaştırmaya götüreceği uyarısında bulundu ve TSK’da yaşanan mağduriyetlere dikkat çekti. Cengiz Aldemir/ANKARA - Meclis genel kurulunda konuşan CHP’nin ...
Cumhuriyeti hedef aldı: Ya kahraman olacağız, ya hain AKP’li Yunusemre Belediye Başkanı Danışmanı Mehmet Emin Sofuoğlu, yazdığı bir köşe yazısında Cumhuriyet rejimini hedef alarak, “Çünkü bu sürecin sonunda yüz yıllık bir ...
İzmit Kuruçeşme Merkez Camii’nde skandal olay yaşandı Kocaeli İzmit Kuruçeşme Merkez Camii İmamı Ahmet T. hakkında bomba iddialar ortaya atıldı. İmam Ahmet T.’nin, merhumenin ve cemaatin CHP’li olduğu iddiasıyla cenaze namazını ...
Ülke Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetilmeye başlamadan önce,  henüz Gladyocu Siyasal İslamcı Fettulah Gülen darbe kalkışmasına teşebbüs etmemişti. Şimdi İktidarın fikirsel ortağından Devlet Bahçeli ; Teke’den Süt çıkmaz ,Erdoğan’dan Cumhurbaşkanı  olmaz ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.