SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
20 Şubat 2020

“Dedenin feryadı ve müşküllerimiz”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Dedenin feryadı ve müşküllerimiz”

GündemUlusal - 20 Şubat 2020 18:59

“Dedenin feryadı ve müşküllerimiz”

Geçen hafta katıldığım muhabbet ceminde, bir dedemizin feryadına tanık oldum. Yol sapkınlarını öyle Alevice eleştiriyor, hicranını öyle edepli dile getiriyordu ki… Çok etkilendim ve nasıl derinlikli-insani bir Yol’a mensup olduğumu yeniden fark ederek şükrettim!

“Biz, can için yalvarmadık, eğilmedik, saklanmadık, zalime yaltaklanmadık” derken, sanki isyan ediyordu. Sakalını sıvazlıyor, gözleri nemleniyor, yine de beddua etmiyordu. Ancak sesinin tınısındaki kırgınlık, dinleyen canların yüreğini dağlıyordu!

Neden bu hale geldik?
Hiç kuşkusuz birinci müşkülümüz, talipten- mürşide ulaşan Yol silsilesinin kaybından kaynaklı olarak, ocağı-bucağı meçhul olan, erkân görüp-görmediği bilinmeyen ve Yol’dan habersiz olan kimselerin, kent yaşam pratiğimizde; “önder”, “pir”, “dede” olarak adeta “zuhur” etmeleridir. Yol ve hal ehli olmayan, edeb bilmeyen, ceme girmeyen, inanç ve itikaddan habersiz nadanların* elinde kalması, küçümsenip-aşağılanması ise bir başka çıkmazımızdır.

Hal böyle olunca, kimliği-kişiliği, mensubiyeti, “bağlantısı” belirsiz olan kimi şahıslar, “görevlerini” ya da aldatılmışlıklarını, “Alevilik” diyerek kaleme alıyor, “kitap” diyerek önümüze koyuyor.

Bilmediğini dahi bilmeyen ve de bu uydurmaları ezberleyip, sahiymiş gibi nutuk atan gafiller, “lider” olarak ortaya çıkınca da, olanlar, kadim Yol’umuza oluyor.

Oysa Yol, inancı nedeniyle zulüm gören, kent meydanında aşağılanan, sakalları yolunan, darağacına çekilen, derisi yüzülen, yanan-yakılan, yine de “Hak, Muhammed, Ali” demekten vazgeçmeyenlerin yüzü-gözü hürmetine yaşadı-yaşatıldı.

“Sizde Şah diyeni öldürürlerse, ben de bu yayladan Şah’a giderim” diyecek kadar pervasız davranan Yol oğullarına sahip olduğumuz halde, yeni yetme (kimi) gençlerin ve kimi Alevi kurum yöneticilerinin ecdadımızı kastederek; “onlar Alevi olduklarını saklamış, takiyye yapmış” demesi, kemikleri sızlıyor.

Alevi-Bektaşi tarihine aşina olan, meşakkatini çeken, kadrini bilenler, bu nadanlık karşısında çok üzülüyor; elem duyuyor, göğnüyor!

Şah Hatayi üzüntüsünü şu dizelere döküyor:

“Usul erkân bilmez nadan elinden
Usul ağlar erkân ağlar yol ağlar
Bülbülün figanı gonca gülünden
Bülbül ağlar diken ağlar gül ağlar…”

Pir Sultan Abdal da yakınıyor:

“Benden selam söyle o güzel Şah’a
Kurduğu yollara gitmiyor talip
Herkes kendisine bir yol sürüyor
Mürşit buyruğunu tutmuyor talip…”

Dede, sapkınlığı gözleri nemlenerek anlatırken, doruklardaki iki Alevi “nadan” diyor…

20.02.2020
Murtaza DEMİR
saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Ne yapacağız? Adalet için açlık grevi yapanlar varken, el uzatmak yerine görmezden gelmek... 2 gün önce yaşamını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek aylardır özgürce sanatını icra edebilmek için ölüm orucuna yatmışken onu duymazdan ...
Örtülü af yasası, AKP-MHP iktidarı af için Anayasa’da gerekli görülen beşte üç çoğunluğa, yani 360 sandalyeye sahip olmadığı için, “İnfaz Düzenlemesi” adı altında Meclis’e sunuldu ve Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Kamuoyu, “Adalet Reformu” ...
Açlık grevindeki avukatlar ölüm orucuna başladı Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal, 5 Şubat'ta başladıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirdiler. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) tarafından ...
Türkiye'de koronavirüse bağlı 60 yaş altı ölümlerin oranı korkutuyor Dünyaya kâbusu yaşatan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili Türkiye'de 60 yaş altı ölümlerin oranı dikkat çekti. Türkiye'de 60 yaş altı ölümlerin, ...
Öğretmen ve müdürlere ‘bağış yap, dekont gönder’ baskısı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı 'Milli Dayanışma Kampanyası' için öğretmenlere 'bağış' talimatı verildiği ortaya çıktı. İdareci ve öğretmenlerden makbuzları da il ve ...
Anadolu Aleviliği'nde Doğa Kutsallığı Hacı Bektaş Veli (HBV) anma törenlerini izleyebildiniz mi? Bu törenlerde veya HBV sempozyumlarında Aleviliğin doğa konusuna yaklaşımı da ele alınıp tartışılsada 2001'de Hakka yürümüş olan Nejat Birdoğan (NB) ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.