Menü
Kategoriler
 “DERNEKÇİLİK NEDİR? NASIL YAPILIR KISACA”
1 Aralık 2020 Gündem

“DERNEKÇİLİK NEDİR? NASIL YAPILIR KISACA”

Dernekçilik adı altında kumarhane, vatan bölme, ve daha sayılamayacak bir çok işler yaptırılıyor..

Bundan dolayı 2005 ten önce emniyete bağlıydı ve haklı olarak sıkı tutuluyordu.

2005 AB, uyum yasalarından dolayı birazcık daha sivilleşti.
Dernekçilik Avrupa’da Amerika’da en üst seviyede yapılmaktadır ve her bir kişi birden fazla derneğe üyedir gönüllü kuruluşlardır. Görev alanlara ücret verilmez.

Dernekler vergiden muaftır. Sadece kiradan kaynaklanan stopaj vergisi öderler.

Gelir elde edecek şekilde işletme kurmalar vergiye dahil. Derneklere üyeler dışında kimse giremez. Dernekte kumar oynanmaz siyasetle uğraşamaz. Dernek tüzüğünü incelersek orada da görebiliriz.

Avrupa dernekçiliği nereden öğrenmiş olabilir ..Bence Osmanlı dersem abartmış olmam çünkü , Osmanlı da iç işlerin çoğunluğu Vakıf ve birliklerle yönetilmiştir.

Düşünürsek leyleklere varacak kadar vakıflar kurulmuş. Dış işlerini ise Devlet olarak yürütmüştür .Tarihi incelersek orada birlik ve beraberliklerin işleyişine çok şahit oluruz.

(Gelelim köyümüzün derneğinin bu gün ve geçmiş yanlışına)

Geçmişte bir çok defa çanta derneği olarak taşındı yani kimse sahip çıkmadı, sahip çıkanlarda elinden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştılar ama bu yeterli mi?.

Hayır yeterli değil, bir çok okumuş yazmış ,yani halk deyimi ile mürekkep yalamış insanlarımız var bunlar nerede neden ? Bu dernekte görev almazlar birileri onları kullandı ve sonra dışladılar mı ? Bunun bir sebebi olmalı, mutlaka bir sebebi vardır.

Örnek vere bilirsek benim başıma geçen olayı kısa anlatmak isterim.

Köyümüzün Derneğinin şube değil, şube olması gerekirdi ama temsilcilik, bürosu görevini yapacak bir yer ayarlanmış.

Esen yurt, sonevler mevkisine, bazı çok bilmiş aslında hiç bir şey bilmeyen kişiler tarafından ve o zaman  yönetim kurulu ve başkanı sözde açılış yapmaktadır açılışa kimlerin gelmesi gerekir sizce, kendi köyünün ileri geleni, okumuş yazmışı, veya kendi akademisyenlerin olması gerekmez mi?.

Kendi değerlerin varken başkalarının kuyruğuna sarılmaya gerek varmıydı? Yönetim kurulu eski Esenyurt belediye başkanını çağırıp açılış yaptırması sizce uyğunmuydu?, sizin değerleriniz nerde neden ? onlardan birileri yokta başkalarının peşine şahsı çıkarlarınız doğrultusunda gidiyorsunuz.

Ve toplumun , içinde derneğin yerinin kirasını ve içinde bulunan demir başlarını bir başka vatandaş almış dedirttiriyorsunuz.

Bu saskaralılara yakıştı mı?. Ve orda saskaralılar satıldı, kira ve üç beş sandalye masa karşılığı deniyor, bu söz laf siz saskaralıları rahatsız etmedi mi?. Açılış yapıldıktan sonra ben o  yönetimi protesto yaptım. Nedeni kendi insanın varken başkaları niye?

Orda bulunan bir çok saskaralı sesini bile çıkarmadı. Duyduğuma göre

Başkan efendi sözde beni kovmuş tabi o Başkanın haddi olamaz beni kovması, dedi kodu yapmayla dernek yönetilmez, birileri hatta kendisi hata yapmışsa bu hata düzeltilmeye gidilir, oysaki Başkan efendi saskara derneğini ve saskaralıları satmıştır.

“Bir toplum hak ettiği şekilde yönetilmeye mecburdur” demek ki bazı saskaralılar bu şekilde yönetilmeyi hak ediyor.

İstanbul’da binlerce saskaralı var hani nerde? Siz vurdumduymaz olursanız, siz insanları küçük görürseniz, siz köy “milliyetçiliği sülaleciliği “ yaparsanız, siz büyüklerinize saygı duymazsanız, siz okur yazarlarınıza sahip çıkmazsanız, siz akademisyenlerinize sahip çıkmazsanız, siz değerlerinize sahip çıkmazsanız, toplumun kültürünü korumaz, toplumun ön yargılarına sırt çevirirseniz, akraba ilişkilerini ön plana çıkarır toplumun çıkarlarını arka plana iterseniz, vs. bunun adına ne derler biliyor musunuz?.

Beceriksiz, aptallık, kendi egosunu tatmin eden, ufku yok olmuş kişiler dersiniz.

Bırakın bu aymazlığı gidin, yeri dolmayacak hiç kimse olamaz sizde yol yakındayken derneğe fazla zarar vermeden gidin dedik.

Bu dernek sahipsiz kalmaz mutlaka birileri sahip çıkar, sizin kendi çıkarlarınız yüzünden saskara adı lekelenmesin, bari bundan sonra gidin saskaraya saskaralılara saskara derneğine ancak iyilik yapmış olursunuz..

Sevgili saskaralılar, samimi söylüyorum bilen bilir.

Dernekçiliğin gücü inanınki çok fazla, yanlış dernekçilik yapanlar bize neden örnek olsun ki..

Çünkü yanlış örnek alınmaz dernekçiliği yanlış algılayıp küçümsemeyelim.

Çünkü güç bizde fazlasıyla var, ama beceren yok, insanlar neden gelmiyor? nedenini bulmak gerekmiyor mu?.

Uzatmadan bu güne gelelim, tüm Dünyada Corana19 bulaşıcı hastalık var. Türkiye’de biraz daha fazla, çünkü vurdumduymaz bana bir şey olmaz umursamaz bir toplumuz.

Diğer taraftan, Dernek ne amaçla kurulur? Yardımlaşma dayanışma ve buna benzer bir çok şeyi içinde barındıran faaliyetle hareket eder. Kişilerle hiçbir zaman kişisel tartışmaya girmem fakat amaç toplumsallık olursa o zaman tartışmaya girerim.

Hiç bir kişi ile şahsı problemim yoktur.

Bu gün  Şubat sonu ile Kasım sonu itibarı ile yani dokuz ay olmuş.

(saskara) Koyunpınarı İstanbul derneği hangi üyesine kısıtlamalarda  yani sokağa çıkma yasağında sağmışın, ölümüsün, hastamısın?, yaşlımısın?, açmısın?, susuzmusun?, yaşlımısın? kimin kimsen var mı?, diye soruldu mu acaba?. Kendiniz yapmıyorsanız toplumu yönlendirin Dernek aracılığı ile bir çok konunun eksikliğin üstesinden gelinir.

Hiç bir saskaralı zor durumda kalmaz.

Dernek bu yukarıda saydıklarım için vardır. Dernek yönetimi Dernek tüzüğünde bulunan maddelere uyma zorundadır ki Dernekçilik yapmış olunsun.

Yukarıda anlattığım ve daha öncede Dernek yönetimini eleştirdiğim bir çok konu olmuştur. Gördüğüm o kadar çok eksiklik var ki bunları dile getirme sorumluluğunu kendimde görüyorum çünkü bende saskaralıyım.

Amacım Derneğin gücünün farkında olmayan arkadaşlara bir uyarı niteliğinde serzeniştir başka bir amacım olmadığını buradan beyan edeyim. Yazılacak eleştirilecek bir çok konu var şimdilik kimseyi fazla üzmeden noktalamak istiyorum.

Corona19 da ve başka hastalıkta hasta hanede evinde hasta olanlara acil şifa dilerken Ölen tüm dostlara akraba köylülere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır başsağlığı dilerim..

Şinasi Karaca.  saskara-sinasi@hotmail.com..

Yorumlar kapalı
*