SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
23 Nisan 2021

“Devlet son doğal alanı da satışa çıkardı”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Devlet son doğal alanı da satışa çıkardı”

BölgeselGündem - 23 Nisan 2021 19:47

“Devlet son doğal alanı da satışa çıkardı”

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan beldesinde doğal sit alanı niteliğinde olan deniz kıyısındaki 14 parsel arazi Milli Emlak tarafından satılacak…

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm beldesi Kalkan’da bulunan 3. derece sit alanındaki Hazineye ait araziler satışa çıkarıldı. Kaş Milli Emlak Şefliğinden yapılan duyuruda, Kalkan Ortaalan Mevkiinde yer alan deniz kıyısına yakın toplam 14 parselin satışa çıkarıldığı açıklandı. Yaklaşık 15 bin metrekareyi bulan arazilerin her biri 3 ila 4 milyon TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkarılacak. 1992 yılında 1. Derece doğal sit olarak koruma altına alınan bölge, 16 Eylül 2004 tarihinde 3. Derece doğal sit olarak tescil edildi. Satışa çıkarılan parsellerden kıyıda yer alan dört tanesi ‘Günübirlik Kullanım Alanı’, deniz manzaralı olan 9 parsel ise ‘Tercihli Kullanım Alanı’ olarak ayrılmış durumda. Aynı bölgedeki 7 parsel arazi de Aralık 2020’de satışa çıkarılmıştı. Yıllardır betonlaşmadan korunabilen bölgedeki arazilerin de yapılaşması durumunda betonlaşmanın tehdidi altındaki Kalkan’ın özgün kentsel ve doğal dokusu yok olacak.

(Hazineye ait araziler 3. derece doğal sit alanı ve yapılaşmadan korunmuş bir bölgede yer alıyor)

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaş Milli Emlak Şefliğinden yapılan duyuruda, Kalkan’da bulunan hazineye ait 14 taşınmazın satışa çıkarıldığı açıklandı. Kaş Belediyesi Toplantı Salonu’nda 27, 28 ve 29 Nisan tarihlerinde satışa sunulması planlanan ‘arsa’ niteliğindeki araziler, 1000 ila 1300 metrekare arasında değişiyor. Toplam büyüklüğü 15 bin 656 metrekareyi bulan deniz manzaralı arazilerin ilan edilen satış bedelleri 50 milyon TL. Açık artırmaya katılımın olması durumunda bu bedelin yükselebileceği tahmin ediliyor.

(Kalkan satışa çıkarılan arazilerin imar durumu ve niteliği)

DÖRT AY ÖNCE SATILAN PARSELLERİN BİTİŞİĞİNDE

Kaş Milli Emlak Şefliği, 15 Aralık 2020 tarihinde de Kalkan’daki aynı bölgeden 7 adet parseli daha benzer şekilde satışa çıkarmıştı. Nisan sonunda satışa çıkarılan yeni parsellerin, daha önce satılanlara bitişik olması dikkat çekiyor.

(Kalkan’da yeni satışa konulan parseller, Aralık 2020’de satılan arsalara bitişik konumda)

KALKAN’IN YAPILAŞMADAN KORUNABİLEN SON DOĞAL ALANI

Kalkan’da satışa çıkarılan araziler 1992 yılında doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştı. 2004 yılında ise bölgenin korunan alan niteliği 3. Derece doğal sit alanına düşürüldü. Yaklaşık 12 hektarlık Bir kısmı zeytinlik vasfında olan koruna alan niteliğindeki bölge, Kalkan kentsel sit alanının güneybatısı ile Kalamar Koyu arasında yer alıyor. Bugüne kadar yapılaşmadan büyük ölçüde korunabilen araziler, gidere betonlaşan Kalkan’da yeni arazi arayışında olan kesimin iştahını kabartıyordu.

(Kalkan’ın betonlaşmadan korunan son doğal alanı da inşaata açılacak)

İMAR DÜZENLEMELERİ YAPILDI, İNŞAATA HAZIR HALE GETİRİLDİ

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz yerel kaynaklar satışa çıkarılan parsellerin bir kısmının kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını belirterek, “Burası 18 uygulaması da yapılmış bir bölge. Şu anda araziyi satın alanlar istediği zaman inşaata başlayabilecek duruma getirilmiş bir alan. Sit alanıyla ilgili ilke kararları uyarınca yüzde 12,5 taban alanı olan, 2 katlı binalar yapılabilir. Kıyı kenar çizgisinin ilk 50 metresinde yasa gereği yapılaşmaya izin verilmiyor. Ancak ikinci 50 metrede ise günübirlik tesisler yapılabiliyor. Bu bölgedeki kıyıda özel bir plaj işletmesi yapılmak istendiği iddia ediliyor” görüşünü dile getirdi.

 

(Satışa çıkarılan hazine arazilerinin bulunduğu bölge)

TURİSTİK TESİS, VİLLA VE DÜKKÂN YAPILABİLİR

Satışa çıkarılan ve bir kısmı daha önce satılan söz konusu Hazine arazilerinin imar durumuna göre yapılaşma koşulları ise şöyle sıralanabilir:

Tercihli Kullanım Alanları: Turizm ve konut yapılaşmaları ile bunların tamamlayıcısı olan ticari faaliyetler ile sosyal ve teknik alt yapının bir arada yapılmasının olanaklı kılındığı kullanım alanları.

(Kalkan’da yerel dokuyu yansıtan bir sokak)

GÜNÜBİRLİK ALANLARDA YEME İÇME VE EĞLENCE TESİSİ YAPILABİLİR

Günübirlik Tesis Alanları: Turizm potansiyeli bulunan alanlarda kamping ve konaklama ünitelerini içermeyen, duş, gölgelik, soyunma kabini, WC gibi altyapı tesislerinin yanı sıra yeme içme, eğlence ve spor tesisleri ile yerel özellik taşıyan el sanatları ürünlerinin sergi ve satış ünitelerini içeren yapı ve tesislerin yer alabileceği alanlar.

(Kalkan’ın kentsel sit alanı olan geleneksel mimari dokusu giderek yapılaşma baskısının arasında kayboluyor)

İLKE KARARINA GÖRE SİT ALANINDA YAPILAŞMA İZNİ VERİLİYOR

728 Nolu İlke Kararına göre 3. Derece doğal sit alanı: “Doğal yapının korunması ve geliştirilmesi yolunda, yörenin potansiyeli ve kullanım özelliği de göz önünde tutularak konut kullanımına da açılabilecek alanlar.”

(Sit alanı haritası (ÇŞB))

MİLLİ EMLAK KAMPANYALI SATIŞ YAPIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü, hazineye ait taşınmazların satışına yönelik hazırladığı afişlerde, “fırsatları kaçırmayın” çağrısında bulunuyor. Hazine arazilerinin satışında iki yıla yayılan taksit olanağı sunulurken, satış işleminde KDV ücreti ve tapu harcı alınmıyor, ayrıca satılan taşınmazlar 5 yıl da emlak vergisinden muaf tutuluyor.

(Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün hazine taşınmazlarının satışına yönelik hazırlattığı bir afiş)

Kaynak; Yusuf Yavuz..Odatv.com.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“DENİZ GEZMİŞ HAYATI  YAŞADIKLARI VE HİKAYESİ” Doğumu : 1965'ten sonra Türkiye'de gelisen gençlik hareketinin en önemli önderlerinden ve Türkiye Halk Kurtulus Ordusu(THKO)'nun kurucu ve yöneticilerinden Deniz Gezmis, 24 Subat 1947'de Ankara'nin ...
“DENİZ GEZMİŞİN İDAMI” Bir dönemim tanığı avukat halit çelenk in ''bir türlü gözümün önünden gitmiyor'' dediği saatler şöyledir. ulucanlar cezaevi'nin avlusunda kurulan darağacı, başgardiyanın odasının penceresinden net bir şekilde görülüyordu. biz cezaevine ...
”HIDRELLEZ BAHARIN GELİŞİ” Hıdrellez, Ortaasya, Ortadoğu, Balkanlar gibi geniş bir coğrafyada, öz olarak aynı fakat biçim olarak farklı şekillerde kutlanan bir bayramdır. 5 mayısı 6 mayısa bağlayan akşamdan başlayarak 2 gün süren ...
AKP’NİN BOŞ VAATLERİ BİR KÖYÜ SULAR ALTINDA BIRAKTI! Kars'ın Sarıkamış ilçesinin Karakurt köyünün olduğu bölgede AKP döneminde patlak veren HES barajları bir köyü sular altında bıraktı. Çek menşeli bir şirketin yaptığı ...
"Havacılık Hakkında Konuşma" 3 Mayıs 1935 Türkkuşu çalışmalarına başlarken Etimesgut hava alanında söylenmiştir: Bayanlar, Baylar! Bizim dünyamız -bilirsiniz- topraktan, sudan ve havadan oluşmuştur. Hayatın da, temel ögeleri, bunlar değil midir? Bu ögelerden birinin eksikliği, ...
İBB, AKP döneminde 2 milyar 200 milyon lira ödeyerek Saray'a ve Irak Devlet Başkanlığı'na araç tahsis etti. AKP yönetimindeki İBB'nin 2 milyar 200 milyon lira ödeyerek AKP Genel Merkezi, Irak Devlet ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.