Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
3 Ekim 2020

“Doktorlarla hükümet yine karşı karşıya”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Doktorlarla hükümet yine karşı karşıya”

GündemSiyaset - 3 Ekim 2020 18:43

Doktorlarla hükümet yine karşı karşıya

Sağlıkçılara Covid nedeniyle tavandan ek ödeme yapılmamasıyla ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Sağlıkçılara Covid nedeniyle tavandan ek ödeme yapılmamasıyla ilgili tartışmalar yeni bir boyut kazandı.

Mardin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu’nun, tavan ek ödemesiyle ilgili olarak ildeki kamu hastanelerine gönderdiği resmi yazıda, “sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesini” istediği, aksi takdirde 8,5 yıldır yürürlükte olmayan bir yasaya atıf yaparak idari ve cezai yaptırım uyarısında bulunduğu öğrenildi.

ANKA’nın haberine göre; Sağlık Bakanlığı’nın da söz konusu uygulamayı onaylaması nedeniyle birçok ilde bu yazının doktorlara imza karşılığı teslim edilmeye başlandığı kaydedildi.

SADECE SAHADA FİİLEN MÜCADELE EDEN PERSONELE

Mardin Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu imzasıyla gönderilen 30.9.2020 tarihli “Ek Ödeme Hak.” konulu yazıda, Sağlık Bakanlığı’nın 25 Eylül’de Covid-19 salgını nedeniyle bazı birim ve personellere tavandan ödeme yapılacağını bildirdiği anımsatıldı.

Söz konusu yazıda; sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemeler için kurum amirlerinin listeleri hazırlarken gerekli hassasiyetleri göstermeleri istenerek, “Sadece fiilen Covid-19 salgınıyla sahada mücadele eden isimlerin bildirilmesi gerekmektedir” denilmesi dikkat çekti.

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME BENZETMESİ

Mardin Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Murat Sinanoğlu’nun yazılı talimatında, tavan ek ödeme listelerini hazırlayan personele yönelik idari ve cezai yaptırım uyarısı yapılırken şu ifadelere yer verildi:

“Aksi halde oluşacak her türlü yanlış beyandan, 818 sayılı Borçlar Kanunu hükümlerine göre sebepsiz zenginleşme nedeni sayılmaktadır. Devletin malvarlığında azalmaya neden olan bu uygulamaları bilerek yapanlar, ilgili kanun hükümlerine göre idari ve cezai açıdan sorumludurlar.”

RESMİ YAZIDAKİ GARİPLİKLER

Mardin Sağlık Müdürlüğü’nün Covid-19 servisinde aktif olarak çalışan sağlık personeline tavandan yapılacak ek ödemelerle ilgili göndermede bulunduğu 818 sayılı Borçlar Kanunu 1 Temmuz 2012’de yürürlükten kaldırıldı.

1 Temmuz 2012’den bu yana 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu yürürlükte bulunuyor ve “Sebepsiz Zenginleşme” düzenlemesi iki kişi arasındaki hukuki ilişkiyi düzenliyor. “Sebepsiz Zenginleşmeden Doğan Borç İlişkileri”, 6098 sayılı Borçlar Kanunu’nun 77 ila 82’nci maddeleri arasında düzenleniyor ve “Haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının malvarlığından veya emeğinden zenginleşen kişinin bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlü” olmasını içeriyor.

Bu yasa hükümleri genel olarak kişiler arasında açılan veya vatandaşın kamu kurumlarına karşı açtığı maddi-manevi tazminat davalarında hakimin belirleyeceği tazminat miktarı için takdir unsuru olarak kullanılıyor. Ayrıca hukuk terminolojisinde “malvarlığı” ifadesi de kişiler için kullanılırken, devlet/kamu kurumları içinse “kamu zararı” veya “Hazine’yi zarara uğratma” tanımı yapılırken bu şekilde davranan kamu görevlisi hakkında Cumhuriyet savcılarınca Türk Ceza Kanunu’nun “Görevi Kötüye kullanma” suçunu düzenleyen 257’nci maddesi uyarınca 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açılmaktadır.

DİĞER DOKTORLAR NE YAPACAK

Ayrıca doktorlar bu yazıya farklı bir gerekçeyle de tepki gösteriyorlar. Resmi yazıda sadece Covid servisinde aktif olarak çalışanlara tavandan ek ödeme yapılması talimatı verilmesi nedeniyle bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan doktorlar ile filyasyon ekipleri bu kapsamdaki hastaya baktıkları günlerle sınırlı olarak ek ödeme alabilecek. Oysa bugüne kadar “fiilen sahada Covid-19 ile mücadele etme” tanımına girmese de Covid’li hastalarla temasları nedeniyle Nöroloji, Psikiyatri, KBB, İç Hastalıkları gibi farklı branşta birçok uzman doktor ve aile hekimi yaşamını yitirdi.

Odatv.com

Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Aslında üzülerek söylüyorum! Siyaseti anlam içeriği gibi ;Söylediği  yalanları kitlelere inandırma sanatı olarak görenlerin bir ''Yalan'' yeteneğinden bahsedeceğim... Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan;  iktidara geldiğimizde öğrenci bursları kırk beş liracıktı , kır beş liracık diye keskin bir ...
İzmir Çeşme’de Ege Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) 35. Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt verdi. Abone Ol CHP ...
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisine yakın olmayan kesimlerin kanaat önderleri ile CHP’den beklentilerini öğrenmek için bir görüşme maratonu başlattı.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, politik olarak CHP'ye yakın olmayan kesimlerin kanaat önderleri ...
   Afganistan'ın büyük bölümünün Taliban'ın hakimiyetine geçmesinin ardından Türkiye’ye akın akın düzensiz göçmenin girmesi ülke gündeminde ilk sıralarda yer alırken MetroPOLL Araştırma, vatandaşlara, “AKP hükümeti Afgan sığınmacılara sınır kapılarını açar ...
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Afgan göçü için "Gerekirse Taliban'la bizzat ben görüşürüm" diyen Cumhurbaşkan Erdoğan'a tepki gösterdi: Bir kez daha söylüyorum, yeni sığınmacılar getirecek hiçbir anlaşmaya imza atamayacaksın Erdoğan! Cumhurbaşkanı ...
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, birden fazla maaş alan AKP’li bürokratlar hakkında CHP Ekonomi Masası TV’de konuştu. CHP Ekonomi Masası TV’de ekonomist Devrim Zelyut’un konuğu CHP Zonguldak MV Deniz Yavuzyılmaz oldu. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.