SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
12 Haziran 2020

“Emekli corona virüsü tazminatı istiyor”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Emekli corona virüsü tazminatı istiyor”

EkonomiGündem - 12 Haziran 2020 19:14

“Emekli corona virüsü tazminatı istiyor”

Birleşik Emekliler Derneği ile Emekliler Sendikası corona virüsü döneminde artan hayat pahalılığı karşısında ezilen emekliler için en az bin lira corona virüsü tazminatı talep etti.

Erdoğan SÜZER

06:00 – 
Corona virüsü salgını nedeniyle yoksulluğu daha da artan kesimler arasında yer alan emeklilerden ‘corona virüsü tazminatı’ talebi geldi. Emekli dernekleri ve emekli sendikaları, emeklilere pandemi sürecinde her ay bin lira ile 2 bin lira arasında virüs tazminatı ödenmesini istedi.

Emeklinin içinde bulunduğu sorunları SÖZCÜ’ye anlatan DİSK Emekli Sen Başkanı Cengiz Yavuz, virüsün başladığı günden bu yana en büyük sıkıntıyı yaşayan kesimlerden birinin de emekliler olduğunu, hem sağlık hem de ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Virüs döneminde en düşük emekli aylığının bin 500 liraya yükseltildiğini, ancak hem açlık hem de yoksulluk sınırının çok altında kalan bu parayla geçinilemediğini belirten Yavuz, “Virüsün yol açtığı sıkıntıların aşılması için virüs tamamen sona erene kadar her emekli hanesine aylık 2 bin lira para ödenmesini istiyoruz.

Ayrıca, virüs dönemi boyunca elektrik, su ve doğalgazın emekliye ücretsiz verilmesini talep ediyoruz” dedi. Bu talepleri için haklı gerekçeleri olduğunu belirten Yavuz, “Mevcut emekli aylıklarıyla ev geçindirmeye imkan yok.

Yaklaşık 6-7 milyon emeklimiz ikinci bir işte çalışıyordu. Virüs sürecinde bu emeklilerimiz evlerinden çıkamadıkları için işsiz kaldı” dedi.

PARA YERİNE KREDİ DEDİLER

Başkan Cengiz Yavuz, hükümetin emeklilerin durumunu anlayıp destek vermek yerine, zaten zor durumdaki insanları banka kredilerine yönlendirdiğini de belirtirken, virüs döneminde gelirleri düştüğü için borçlarını ödeyemeyen çok sayıda emeklinin de önümüzdeki dönemde ciddi sıkıntı içine düşeceğini söyledi.

Yavuz, gelecek ay açıklanacak emekli zammının da yüzde 5 ile yüzde 5.5 civarında göründüğünü, bu zamların gerçek hayat pahalılığı ile hiçbir alakası olmadığını da ifade etti.

Cengiz Yavuz

En az 1000 lira olmalı

Birleşik Emekliler Derneği Başkanı ve Türkiye Kamu Emeklileri Sendikası (Türk Emekli Sen) Başkanı Osman Özdemir, ekonomik sıkıntıya düşen emeklilere mutlaka takviye ödemesi yapılması gerektiğini söyledi.

Özdemir, “Ciddi geçim sıkıntısı yaşayan emeklilerimizin virüs döneminde kısmen rahatlatılabilmesi için en az biner lira para ödenmeli. Bin 500 liraya mahkum edilen emeklilerimiz, hâlâ bin liranın altındaki paralarla geçinmeye çalışan dul ve yetimlerimiz açlık ve yoksullukla karşı karşıya bırakılmamalı” dedi.

Vicdansızlık olur para isteyemem

Türkiye Emekli Derneği Başkanı Kazım Ergün ise salgın döneminde işini kaybeden, aç kalan milyonlarca insan dururken emeklilere ilave ödeme talep etmeyi doğru bulmadıklarını söyledi.

Ergün, “Ülkem zor durumdayken, milyonlarca gencimiz boşta gezerken ben nalıncı keseri gibi kendime yontamam. Virüs nedeniyle milyonlarca insan işinden olmuş, işinden atılmış, çalıştığı mekan kapanmış.

Ben emekliler için şunu istiyorum dediğimde vicdansızlık etmiş olurum. Dinimizin emri var sen tok komşun aç yatıyorsa ümmetten değilsin. Bugün milyonlarca insan işsiz kalmış evine ekmek götüremiyor. Emekliler olarak işini kaybedeni bırakın bize para verin demek bize yakışmaz” dedi.

Kaynak; Sözcü..

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“YÜZSÜZ VE NAMETRLER  BENDEN UZAK DURSUN!” Yaptıklarıyla yetinmeyip yaptıklarının üstüne tekrar tekrar eklemek,gurursuzluk,onursuzluktur. İki yüzlü ve yüzsüzlük,insanların yüzüne nasıl bakarım düşüncesini aklından geçirmeyen insanların yaptıkları sanırlar ki yanlarına kar kalacaktır. Yüzsüz insanlar utanma ...
SON ANKET: CUMHUR İTTİFAKI YEREL SEÇİMLERDE 6 ÖNEMLİ İLİ KAYBEDİYOR! Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, AKP ve MHP'nin 5 büyükşehir ve 1 il belediyesini daha kaybedeceğini açıkladı. 31 Mart Yerel Seçimleri'nde ...
YILLAR SONRA GELEN İTİRAF: FETÖ'NÜN TÜRKEŞ İLE NE İŞİ VARDI? MHP’nin eski lideri Alparslan Türkeş’in cenaze namazını kıldırmak için Gülen’in büyük çaba gösterdiği oğlunun buna izin vermediği ortaya çıktı. Dönemin Diyanet ...
MENEMEN BELEDİYESİ'NDE SON DURUM: BAŞKAN AKSOY HAKKINDA MAHKEME KARARINI VERDİ! Belediye Başkanı Serdar Aksoy ile yardımcılarının da bulunduğu toplam 26 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Serdar Aksoy'un, suçlamaları reddettiği ...
İMAMOĞLU İSTANBUL’DA KORONADAN ÖLENLERİN GERÇEK SAYISINI AÇIKLADI: SUSAYIM MI, YUTKUNAYIM MI? İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs nedeniyle dün İstanbul'da vefat eden kişi sayısının 186 olduğunu açıkladı. 23 Kasım 2020 Pazartesi 13:05 İstanbul Büyükşehir ...
BAKAN KOCA GERÇEK VAKA SAYISINI AĞZINDAN KAÇIRDI: 1.2 MİLYON! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Fatih Altaylı’ya yaptığı açıklamadaki satır arası olarak verdiği bir oran gerçek vaka sayısını ortaya çıkarttı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.