SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
25 Haziran 2021

“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?”

GündemKöşe Yazıları - 25 Haziran 2021 15:58

“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?”

(Kısaca yapım tarihi)

 Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı nasıl  ne zaman yapılmıştır sorusuna gerçek cevaptır. Cem evinin nasıl ne şekilde nasıl zorluklarla yapılması ve tarihini saptırarak benimsemeyen kişi ve kişiler asla tarihi inkar edemeyeceklerdir.Sizler inkar etseniz de tarih gerçekleri bir gün yüzüne çıkararak yazacaktır.

Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı’nın Tarihi budur aksini söyleyen varsa delilleriyle birlikte yüzleşmeye hazırım..

Tarih (1994)Mart aylarından her hangi bir gün, çevre köylerimizin gurbette yaşayan vatandaşlardan biri vefat ediyor,cenazenin kalkması için mutlak Camiye gidilmesi gerekiyor.Cenazesi olan vatandaşlar Cami’ye, cenazelerini götürüyor. Cami’de bulunan hoca ve cemaat den birileri sağınız gelmiyor Cami’ye neden ölünüzü getiriyorsunuz sözleriyle  bu acılı insanları ikinci kez acıya boğuluyorlar(!).

Cenazelerini alıp başka Cami’ye gidip cenazelerini bir şekilde defin ediyorlar.Ve ondan sonra bu Cami cemaatinin yaptığı insanlık dışı bu davranışları toplumumuz tarafından tartışılmaya başlanıyor(!).Ne  yapmalıyız neler yapmalıyız gibi sorular sorulmaya ve cevap aranmaya başlanıyor.

 Ben Şinasi KARACA,olarak Cami cemaati bu yapmış olduğu taraf ve yanlış ayrımcı tutumu   çok zoruma gitti, ve çok üzüldüm(!).Neler yaparız ne yapmalıyız ki bu yapılan çirkin ve alçakça ayrıma bir daha maruz kalmayalım,kendi kendime bir arayış içine girdim.

Neler yapa biliriz düşüncesiyle,bir arsa alalım üzerine bir baraka yaparak, cenazelerimizi buradan kaldıralım düşüncesiyle bu Cem evini yapma fikri aklıma geldi.Etrafımda bulunan arkadaşlarla bu fikri paylaştım. Onların bazıları bu konuya iyi yaklaştı bazıları ürkek bir vaziyette uzak durmayı yeğlediler.

Esen yurt belediyesinde çalışan iş yapan kişilere Belediyeden Damallılar adına bir arsa tahsis etmiş.Ve o Damal’lı arkadaşları da bulduk düşüncelerimizi söyledik.Onlarda olgunla karşıladılar. Ben bu duyarlı arkadaşlardan bazıları ile sık sık neler yapacağımız düşüncesinde hem fikir olduk.Bu sefer ben Şinasi Karaca olarak,A4 bir dosya kağıdı dolumu insanları çağrı duyarlılık,konusunda bir araya gelmemiz gerektiği yazısını yazarak.Avcılar parseller, son evler, fırın caddesin de ,bir çok tanıdığım iş yerlerinin camlarına dosya kağıdını astım.

Daha sonra yine duyarlı arkadaşlardan Gürsel YILMAZ,Tuncer ERTÜRK ,isimli arkadaşlarla ne yapacağımızı planlayarak bu cem evi yapma işi için mutlak bir dernek, veya bir kuruma ihtiyaç,olacağı kanısına,vardık bizde çanta da gezen hiçbir faaliyeti bulunmayan.(KARS İLİ HANAK İLÇESİ ÇIKIŞLI HEMŞERİLER DERNEGİNE) bir çok arkadaşla üye olup,çantada gezen derneği birden işler duruma getirmek için gerekli çalışmaları yaptık.Bu Derneği olağan üstü kongreye götürüp seçim yaparak  yönetime seçildik.

Yönetim kurulu.Rahmetli Başkan Yücel EKİNCİ Başkan yardımcısı,Güner ANLARGÜN Başkan yardımcısı,Doğan GEYGEL Sekreter Gürsel YILMAZ Sayman  Şinasi KARACA Üyeler Hıdır GÜLER,İsmail GÜYÜK,Bayram BAŞAKCI,Kemal KARATAN.

Ve bu saydığım arkadaşlarla bu yola çıktık.

Tarih(20/05/1995)Türkiye’de ikinci Cem evi temelini atmak için tüm hazırlıklarımızı yaparak bu yola çıktık ama çok zorluklar yaşandık.

Bu inanışta olmayan insanlar hor bakmaya Cami varken Cem evine ihtiyaç mı var?. Diyenler bizlere yan gözle bakmaya başladılar,yani inanın korkarak bu işe kalkıştık.İyide yaptık,kanısındayım.Cem evine ihtiyaç olduğu gözlenmiştir, herkes benimsiyor ama birde Alevi olduğunuz için korku var geçmişte yaşanan bilinç altına yerleşmiş korkular azda olsa yine üzerimizden atamamışız(!).

Cem evi yapımı için bir kuruş, verenden bir lira verene, tuğla, çimento ,çivi,kum,v,s,kim ne şekilde yardım yapmışsa, hepsi, A, dan Z ,ye tek tek yazılmıştır.

Kim ne kadar bağış, yapmıştır hepsi yazılmıştır.Bir örneği yani fotokopisi halen bende saklıdır,isteyene somut delil olarak göstere bilirim.Cem evi temeli atıldı,çalışmalarımız da kullandığımız dernek bu işi yapmaya el verişli olmadığı için, bir çok zorlukla (Anadolu erenler Yar,Day,Derneğini)kurduk.

Neticede birinci kat yapıldı,bu inanışa sahip olan insanların ekonomi durumları iyi olmadığı için, yardım bağışlar azalmaya başlandı.Kurduğumuz dernek de yeterli gelmeyince başka bir yol izlenmesi gerekiyordu.

“SIRA VAKIF KURULMASINA GELİNDİ”

Yıl 1998 gelindi, önceki faaliyet gösteren dernek,kendi vazifesini tamamladı.

Sıra Vakıf kurulmasına gelindi, bir çok arkadaşla Vakıf kurulması için on altı kişi bir araya gelip Vakıf’ın kurulmasında, paraya ihtiyaç vardı, kişi başı o zamanın parasıyla onar milyon lira,toplandı.Ve ben kendi özel sıkıntılarım dolaysıyla, bir kaç yıl Cem evinden işlerim gereği uzak kaldım.

Ve sonra döndüğümde vakıf kurulmuş.

 “SIRA ÜYE YAPILMASINA GELİNDİĞİNDE”

Üye yapan kişiler,üyeleri sokaktan toplanarak yazılmışlar.

Bir çok benim gibi emek veren insanları üye olarak yazmamışlar.

Herkes kendi akrabasını tanıdığını köylüsünü üye olarak yazmış.Yani üye yazılımı oldu bittiye getirilmiştir.Üye listesini araştırdığında incelediğiniz de göreceksiniz .Köylerde yaşayan arada bir İstanbul’a gelen insanlar veya hiç İstanbul’da yaşamayan insanlar üye olarak yazılmış.

 Üye listesine baktığımda adımın yazılmadığını üye kayıt edilmediğimi gördüm  Ben Şinasi Karaca olarak çok üzüldüm(!).Cem evi fikrini ışığını yakan insanım ve gecemi gündüzümü Cem evi için geçirdim. Aşımdan işimden eşimden fedakarlık ederek ve eden kişi olarak, beni üye yapmadıkları için zoruma gittiğini belirtmek isterim(!).İnanın benim ismimin üye listesinde yazılması benim düşüncemde çok önemli değil. Cem evine hiç bir menfaati dokunmayan insanları üye yapıyorlar,beni üye yapmıyorlar,benimle beraber yönetimde olan kişilerin hepisi üye olmuş yazmışlar beni yazmamışlar.

Acaba gibi düşünceler içinde olduğumu belirtmek isterim.Neden? Niçin? Niye? Dernekte kayıtlı üyeleri kurulan Vakıf üyeliğine geçiriyor ve yazıyorsunuz da beni es geçip yazmıyor ve siliyorsunuz?.

Üye yazılmadığı mı üye yazan kişilere sorduğumda siz burada yoktunuz cevabını aldım fakat bu işte bir bit yeniği olduğunu bilmesem de taraflı ve bilinçli yanlış yaptıkları için bu kişileri kınıyorum.

Bu güne gelindiğinde bundan önceki ve diğer Vakıf yönetimine üç tane dilekçe vererek Vakıf tüzüğünde de yazdığı gibi(12)Maddesi (H)Fıkrasına göre “Vakfa önemli hizmetleri geçen kişilere.Mütevelli heyet teklifi bulunulur” uygulanmamıştır. Maalesef ne dilekçelerime cevap nede üye baş vurum için cevap verdiler..

Sevgili erenler işte kısa ve yalın, sade ,katıksız, olarak nasıl başlandıysa öyle doğal haliyle anlatmaya çalıştım.Anlatamadığım,unuttuğum, yerler varsa o zaman beraber çalıştığımız kişiler ve bu olayların içinde olanlar bana hatırlatsın.

Not: Bu yazıyı yazmamın sebebi, Erenler Cem evinin tarihini yanlış yazmalarıdır.

Gerçeği budur, bundan başka yazılan tarih bilgisi yanlı ve yanlıştır.

Her olayın vakanın yapılmışın yapılanın bir tarihi vardır.

Daha bir çok belge bilgi var, gerekirse gösterebilirim

Erenler Cem evinin de tarihi budur!..

Bu yazıya benzer bir yazımız daha öncede yayınlanmış olup bilgi sahibi olmayan insanlarımıza duyurulur.

 

 

 

 

 

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bugünkü makalemin konusu, Kur’an da çok fazla geçtiği ve Allah bu konuda bizleri uyardığı halde, üzerinde hiç konuşulmayan, hatta bu yanlışı çok fazla yaptığımız “ZAN” konusu üzerine olacak. Önce bu kelimenin anlamını ...
              “KAMUOYUNA VE SASKARAHABER OKUYUCULARINA” Sosyal medyaya da bir çok öğretici yazı ve şiir paylaştığımda beğeninin ve yorumların çok olması sebebiyle bu işi daha fazla ilerletmem gerektiğini gördüm. Yıl 2009. Köylümüz olan ...
“ERENLER EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI CEM EVİ NE ZAMAN NASIL YAPILMIŞTIR?” (Kısaca yapım tarihi)  Erenler Eğitim ve Kültür Vakfı nasıl  ne zaman yapılmıştır sorusuna gerçek cevaptır. Cem evinin nasıl ne şekilde nasıl ...
Bizler öyle bir din yarattık ki kendimize, Kur’an dan nasibimizi almadığımız için, Allah Kur’an da ne emrediyorsa onun tersini yapmaya ve kitap Ehlinin yaptığı yanlışları tekrar etmeye devam ediyoruz. Tüm ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Bu makalemde sizleri, çok önemli bir konuda düşünmeye davet etmek istiyorum. Bir an şöyle düşünelim. Biz günümüzde değil de, Peygamberimizin döneminde yaşadığımızı farz edelim. Hemen Kur’an dan aldığımız bilgileri hatırlayalım ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.