SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
17 Ağustos 2019

“EYLEMSIZ SUÇ!”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“EYLEMSIZ SUÇ!”

GündemSiyaset - 17 Ağustos 2019 16:42

“EYLEMSIZ SUÇ!”

İLHAN CİHANER
Otoriter ve faşizan rejimlerin genel olarak halkla, özel olarak da otoriterlik ve faşizme direnenlerle kurduğu ilişki oldukça benzerdir. Benzerliğin kökeninde, modern devletin şiddet tekelini elinde bulundurması kabul edilebilir. Ancak iş otoriter ve faşizan rejimlere gelince bu rejimlerin temel ekonomik ve siyasi tercihin aynı olması temel nedendir. Bu ekonomik ve siyasi tercihin sonucu olarak ortaya çıkan; sermayenin uluslararasılaşması/küreselleşmesi, paranoyaklaşmış güvenlik anlayışı, düşman hukukuna dayalı terörle mücadele stratejileri “devletlerin” baskı uygulamalarını benzeştirmektedir.

Bunun yanında ticaretten göçmen politikalarına, silahlanmadan küresel ısınmaya, şeffaflaşmadan kadın haklarına hayatın her alanında imzalanan uluslararası sözleşmeler ve uluslararası örgütler de bu benzeşme pratiğini süreklileştirmektedir.

Durum böyle iken baskıya uğrayanların verdikleri tepki ve direnişin de benzerlik gösterecektir. İşte baskıcı rejim ya da uygulamalara karşı gösterilen tepki katalogunda “sivil itaatsizlik” yabana atılmayacak bir yer tutmakta. Dolayısı ile bu eylemlerde de benzerlik kaçınılmaz. Örneğin: Baskıya karşı tiyatro ve komediden faydalanacaksanız daha önce yaşananlardan hareketle, hayali bir diktatör figürü kurgulamak, Hitler’den eleştirmek istediğiniz otoriter figüre bir bağ kurmanız nerede ise kaçınılmaz. Ya da polis şiddetine karşı oturma eylemi, uzun yürüyüşler ilk akla gelebilecek tepkidir. Başarıya da ulaşmıştır yer yer; Rosa Parks beyazlara ayrılan koltuğundan kalksaydı, Martin Luther King otobüs boykotlarını başlatmasaydı belki Kara Panterler’in namlularına kalacaktı iş!

Tabiî ki bu süreçlerde direnişleri kendi ajandalarına doğru bükmek isteyecek aktörler, boğmak isteyecek devletler, yaşanan baskıların asıl sorumluları oldukları halde şu ya da bu nedenle eklemlenmek isteyenler olacaktır, olmuştur. Bu çerçevede Çalınan devrimler, her ata oynayan kapitalistler olacaktır!

Bağlamak istediğim yer şurası; Baskı mekanizmaları ve direniş mekanizmalarının bu zorunlu benzeşme dinamikleri iktidar ve yargımıza, Fetullahçı yargı ile yarışır bir hukuksuzluk alanı açmış görünüyor. Son gözaltılar ve Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklanması, bu “sivil itaatsizlik” alanınbile kapatılmak istendiğinin çok ötesinde bir baskı sürecinin açık delillerinden birisi oldu. Üstelik Fetullahçı savcı ve polislerin en karakteristik yöntemleri uygulanarak başlatılmış bir soruşturmada!

Yiğit Aksakoğlu’nun tutuklanma gerekçesindeki; “Her ne kadar toplantıların içeriğine ulaşılamamış ve karanlıkta kalan yönleri olsa da iletişimin tespiti tutanaklarında bu toplantıların Gezi’den sonra tekrar sivil itaatsizlik ve şiddetsiz eylem adı altında yeniden çeşitli gösteri ve eylemlerin yapılmasına yönelik birtakım eğitimler ve konuşmalar düzenlendiği kanaatine ulaşıldığı (…)” ibaresi basitçe kanunda olmayan bir gerekçenin “uydurulması” gibi anlaşılmamalı.

Her şeyden önce faşizm karşısında sivil toplumcu, liberal, foncu pratiklerin de tüm iddia ve çözüm setlerinin yetersiz kaldığının ıspatı bu durum.

Ama daha önemlisi, Fetullahçı yargının ceza hukuku paratiğine veriğdi en büyük zarar olan “suçun fiilden koparılmasının” ötesine geçilerek, “suç için artık eylemin bile aranmaması” anlamına gelir. Hem de Fetullahçı savcı ve polislerin hazırladığı dosya ile yapıyorlar bunu! Cangızbay’ın daha önce de başvurduğum anlatımıyla:
“Ortada suç teşkil eden bir davranış/fiil olmadığı halde birileri yine de suçlanıyorsa, suç da suçluluk da fiilden kopartılmış; dolayısıyla aynı bir fiilin şunlar tarafından yapılırsa suç, ötekiler tarafından yapılırsa masum addedilmesi söz konusuysa; aynı anda hem bir insanlık suçu, hem de engizisyona geri dönülmüş oluyor…Bu durumda insan, ya söz konusu belirsizliğin kaynağındaki/kaynağında bulunduğunu sandığı güce biat/secde/kulluk edecek ya da bu gücün uygulama kudretine sahip olduğu/olduğunu sandığı yaptırımlara hedef olmamak için, sanki kendisi hiç yokmuş/hiç bir zaman var olmamış, ya da ölüymüş gibi yapacaktır: duymayacak, görmeyecek, söylemeyecek, eylemeyecek, kısacası olmayacaktır.”

İşte bizi dökmek istedikleri kalıp bu!

Tüm baskılara rağmen duyacak, görecek, konuşacak ve var olacağız!..

Kaynak..Birgun..
saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

AKP'li Cuma İçten partisinden istifa etti: Başkaldırı sürecine giriyoruz Partinin kurucuları arasında yer alan Diyarbakır eski Milletvekili Cuma İçten yaptığı açıklamayla AKP'den istifa ettiğini duyurdu. İçten istifasını, “Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ...
"YENİ PROJE"  Geçtiğimiz günlerin en önemli konularından biri de yeni CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıydı. Bu il başkanının neler yaptığını, neler söylediğini, hangi çizgide olduğunu herkes çok ...
"ECEVİT'İN KALEMİNDEN KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN TARİHE KARIŞTI" KAYNAK..31.01.1954 tarihli Halkçı ( Yeni Ulus ) Gazete. Günün Işığında Köşesi Demokrat Parti idaresinin adı, yaptığı değil, yıktığı, tarihe karıştırdığı eserlerle tarihe geçecektir. Bir düşününce hatıra ...
Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çarpılırsın demediniz mi ? Bak bu adli mercileri cemaatleştiriyorsunuz diyenlere… Emniyet paralelleşiyor diyenlere…. Milli eğitim, ...
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını ...
Demirtaş'ın avukatından açıklama: Her an tahliye edilebilir Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, Demirtaş’ın tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını belirterek, “Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık" dedi Edirne Cezaevi’nde ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.