Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
24 Temmuz 2018

“GAZETECİ KİMDİR? GÖREVİ NEDİR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“GAZETECİ KİMDİR? GÖREVİ NEDİR?”

Köşe YazılarıUlusal - 24 Temmuz 2018 15:08

“GAZETECİ KİMDİR? GÖREVİ NEDİR?”

Gazeteci kimdir ne iş yapar?.Gazeteci,Gazete de çalışan, haber toplayan, gazetede yayımlanmak üzere yazı yazan ve gazetenin hazırlanmasına çeşitli biçimlerde katılan kişidir.

Görevi nedir?.Halka doğru ve dürüst haber iletmek ve bunları objektif olarak yansıtmak,Gazetecilik bir faaliyettir ve profesyonel olarak yapılınca da bir meslektir. Bunu icra eden kişilere gazeteci denir.

Bilgi, haber, fotoğraf, görüntü, ses, belge elde etmek ve bunları kaleme alıp çalıştığı ,Gazete yayınına vermektir.Gazetecinin görevini ve Gazetecinin kim olduğunu bu satırlardaki bahis ettiğimiz konularla tarifini yapmış olduk.Gazeteci halka yalan söylemez asparagas haber yapmaz,asla somut delilsiz belgesiz kaynaksız haber yapmaz.

Gazetecilik mesleki yani profesyonelce veya amatör şekilde yapılabilir.

Mesleki anlamda gazetecilik bir medya kuruluşu aracılığıyla bu medya kuruluşuna maaşla bağlı veya bağımsız ve haber başına çalışan gazeteciler tarafından yapılır.

İnternet sayesinde bireysel olarak herhangi bir basın yayın kuruluşuna ihtiyaç duymadan kendi kendine veya bir grup halinde gazetecilik yapma olanakları da ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerinde birçok kişi bireysel olarak İnternet siteleri  kurarak özgürce ve bağımsızca gazetecilik yapmaya başlamıştır. Ancak bireysel gazetecilerin ulaşabildikleri kitleler medya kuruluşlarına göre halen çok kısıtlıdır.

Açıkçası gazeteci olmak topluma bir yön  vermek aydınlatmak yani bir çocuğa bir kişi nasıl babalık yapıyorsa gerçek gazetecilikte topluma bir nevi babalık yapıyor dene bilir.

Basının, Demokrasinin yaşaması içinde bulunulan iletişim çağında yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşlarının, Dünyadaki tüm gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin bir vazife olduğunu bilinci altında davranmaktadır.

Öte yandan,hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basınımız, haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, kültürel değerleri aktarma, denetleme, kamuoyu oluşturma gibi birçok işleve sahiptir.

Basında sansür, basını bu temel işlevlerinden uzaklaştırır ve basının objektifliğini gölgeler. Bu çerçevede basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihinin gazetecilik açısından bir milat, bir dönüm noktası olduğu bilinmektedir.

Bizde amatör (alaylı) Gazeteciler olarak,Basın şehidi olanlara Tanrıdan rahmet dilerken,Adalet’ten Hukuk’tan yana olan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayram’ını kutlarız.

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

    Şinasi KARACA  “ALEVİLİKTE  HUKUK ADALET VE DÜŞKÜNLÜK”      “ALEVİ OLUNMAZ ALEVİ DOĞULUR”     Alevilikte, yol kurallarını koruyan, toplum barışını sağlayan, düzenin bozucularına uygulanan kimi yaptırımlar vardır. Yol kurallarına uymayanlara “düşkün”lükle adlandırılırlar. Düşkünlere uygulanan ...
“İhsan Eliaçık: Boşa kurban kesmeyin” İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Kurban Bayramı ile ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Kurbanın yanlış anlaşıldığını savunan ve hayvanların boşa kesildiğini belirten Eliaçık, bunun İslam ...
“Allah’tan Uzaklaşma Bayramı: Kurban!” İslam’ın dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, pekçok dinsel ritüel gibi amacından sapmış, içeriği boşaltılmış ve bir şirk tapınmasına dönüşmüş durumdadır. Anlamı Allah’a yaklaşmak demek olan Kurban, günümüzde ...
Mesut Özil ve maymun kafesi Dünyanın en büyük yıldız futbolcularından olsa da… Almanya'nın en pahalı transferi olsa da… O “maymun kafesinden” hiç çıkamadı. İki dedesi de Zonguldak maden ocaklarında çalışıyordu. 1960'larda Almanya göç ettiler;  Gelsenkirchen maden ocağında çalışmaya ...
"Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)" Lozan Barışı sekiz aylık çetin ve uzun bir müzakere devresinden sonra, Lozan Üniversitesi'nin tören salonunda imzalanmıştır. Lozan'da imzalanan belgeler, esas Barış Antlaşması, 16 adet sözleşme, ...
"YAPAY KATLİAM" 18 Kasım 2002 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’na getirilen Binali Yıldırım'ın döneminde 22 Temmuz 2004 tarihindeki resmi verilere göre 41 kişinin yaşamını yitirdiği, 89 kişinin yaralandığı Pamukova hızlandırılmış tren faciası yaşanmıştı. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.