“GAZETECİ KİMDİR?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K

“GAZETECİ KİMDİR?”

Gazeteci kimdir ne iş yapar?.Gazeteci,Gazete de çalışan, haber toplayan, gazetede yayımlanmak üzere yazı yazan ve gazetenin hazırlanmasına çeşitli biçimlerde katılan kişidir.

Görevi nedir?.Halka doğru ve dürüst haber iletmek ve bunları objektif olarak yansıtmak,Gazetecilik bir faaliyettir ve profesyonel olarak yapılınca da bir meslektir. Bunu icra eden kişilere gazeteci denir.

Bilgi, haber, fotoğraf, görüntü, ses, belge elde etmek ve bunları kaleme alıp çalıştığı ,Gazete yayınına vermektir.Gazetecinin görevini ve Gazetecinin kim olduğunu bu satırlardaki bahis ettiğimiz konularla tarifini yapmış olduk.Gazeteci halka yalan söylemez asparagas haber yapmaz,asla somut delilsiz belgesiz kaynaksız haber yapmaz.

Gazetecilik mesleki yani profesyonelce veya amatör şekilde yapılabilir.

Mesleki anlamda gazetecilik bir medya kuruluşu aracılığıyla bu medya kuruluşuna maaşla bağlı veya bağımsız ve haber başına çalışan gazeteciler tarafından yapılır.

İnternet sayesinde bireysel olarak herhangi bir basın yayın kuruluşuna ihtiyaç duymadan kendi kendine veya bir grup halinde gazetecilik yapma olanakları da ortaya çıkmıştır.

İnternet üzerinde birçok kişi bireysel olarak İnternet siteleri  kurarak özgürce ve bağımsızca gazetecilik yapmaya başlamıştır. Ancak bireysel gazetecilerin ulaşabildikleri kitleler medya kuruluşlarına göre halen çok kısıtlıdır.

Açıkçası gazeteci olmak topluma bir yön  vermek aydınlatmak yani bir çocuğa bir kişi nasıl babalık yapıyorsa gerçek gazetecilikte topluma bir nevi babalık yapıyor dene bilir.

Basının, Demokrasinin yaşaması içinde bulunulan iletişim çağında yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşlarının, Dünyadaki tüm gelişmeler hakkında toplumu bilgilendirmenin bir vazife olduğunu bilinci altında davranmaktadır.

Öte yandan,hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basınımız, haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, kültürel değerleri aktarma, denetleme, kamuoyu oluşturma gibi birçok işleve sahiptir.

Basında sansür, basını bu temel işlevlerinden uzaklaştırır ve basının objektifliğini gölgeler. Bu çerçevede basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihinin gazetecilik açısından bir milat, bir dönüm noktası olduğu bilinmektedir.

Bizde amatör (alaylı) Gazeteciler olarak,Basın şehidi olanlara Tanrıdan rahmet dilerken,Adalet’ten Hukuk’tan yana olan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayram’ını kutlarız.

Not; Ceza evinde olan her ne şekilde düşmüş ise hepsinin özgürlüğünü isteriz ve 24 Temmuz basın bayramlarını kutlarız..

Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.