SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
11 Temmuz 2020

“GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM MU OLDUK?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM MU OLDUK?”

BölgeselKöşe Yazıları - 11 Temmuz 2020 15:48

“GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM MU OLDUK?”

2013.29 Haziran

Bir toplumun aslı asaleti ırkı geni, kısaca bir toplumun geçmişi olan atalarından dedelerinden gelmiştir.Öyleyse bir toplum önce atasını dedesini aslını hatırlamalı korumalı ve geçmiş nesline sayğı duymalı ne olursa olsun önce insan olması çok önemli değil mi? ne dersiniz.Kurallar kavramlar içerisinde o toplumun önce kültürü tartışılmalı.

Kişiden kisiye degisen kavram ki özellikle ikili ilişkiler için oldukca önemlidir. Saygıda bir yerde göreceli bir kavramdir.
bir zaman görgü kurallari, aile kurallari ve torelerle belirlenen saygı şimdi daha kişiselleşmiş sadece cok belirgin toplum kurallari, kişilik ve de niteliklere gösterilen bir olgu seklini almiştir. Bireyler arasında kopuş aile geçmişi arasında kopuşu hızlandırmıştır,bu sebepten ötürü toplum kendine ailesine ve geçmişine saygıyı hatırlamayı kayıp etmiştir bu çok acı verici bir durum olmuştur.

“GERÇEK KONUMUZ”

Bizler bir toplumun vaz geçilmez birer parçalarıyız,kim ne derse desin Atamızı dedelerimizi ölmüş olsalarda asla ve asla onlara karşı saygıda kusur etmeyiz.

Köyümüz içerisinde bulunan eski mezarlık dediğimiz yerde tüm saskaralıların ataları dedeleri yani geçmiş nesli ırkı yatmaktadır,hepimizin bu mezarlarda yatan ölülere sayğı duymamız gerekmez mi?.

Tabiki asla ve asla hiç kimse kimsenin Atasına dedesine hiç bir şekilde hakaret edemez.o mezarlara çöp pislik atamaz,hiç bir şekilde mezarlık denilen yer ,başka bir amaçla kullanılamaz,bu mezarlığa hepimizin sahip çıkması gerekmez mi?.

Öyleyse mezara yakın olan insanların önce mezarların taşlarını söküp kendi çıkarları doğrultusunda önce yol sonra(merek)yani saman konan dam, yapması,bu yetmez gibi ata ve dedelerimizin ölülerinin üzerine (tuvalet) WC.yapılması,harman yeri yapılması,kendi babasının çifitliği,çayırı harmanı gibi eşegini mezarlığın ortasına çakması yani orda otlatması, hangi vicdana sığar ,hangi ahlaka,sığar dememiz ve yapan kişilere karşı bir yaptırım yapmamız gerekmiyor mu?.

Bizler ne kadar ğurbette yaşasak da, biliyoruz ki bizimde Atamız Dedemiz o eski mezarlıkta yatıyor,dolaysıyla tüm saskaralıları bu vurdum duymaz insanların çirkinligini görmeye bu kişileri kınamaya davet ediyoruz.

Buradan öncelikle köy muhtarını ve yanında bulunan üyeleri,daha sonra köydeki yaşayan duyarlı insanları göreve çağırıyor ilgisiz davrananları mezarı kötü amaçla kullananları kınıyorum.
Bu mezarlığa yapılanları görerek bu çirkin davranışlarda bulunan insanları uyarmaları ve o insan denilen kişilere gereken kınama ve buna benzer çıkışlarda bulunmalarını beklerdik.

Saskara halkı doğumu saskara olan kişiler,hepinizin Atası Dedesi o mezarlıkta yatıyor.Bu kadar vurdum duymaz olmayınız.

Bizler hiç bir kişiyi kisileri asla ve asla töhmet altında bırakmadan bu konuyu somut delil olarak tüm saskaralıların dikkatine sunuyoruz.

Saskarahabe. Şinasi KARACA, saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Adeta toplumsal baskı haline dönüşmüş!   İyi Bayram'lar;    Güncel hayatımız'da , Nasılsın? Denildiğinde , hiç iyi olmasanız da iyiyim demek misali olmuş iyi Bayramlar...      Bir güruh cenahın! ''mana , anlam , ...
                        CEHALET:      Cehaleti; Bir çoğumuz bilgisizlik olarak  algılasak da, cehalet'in bir çok türünün olduğunu bilinmektedir. En büyük cehalet ;Bilgisiz ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından ...
Ülke Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetilmeye başlamadan önce,  henüz Gladyocu Siyasal İslamcı Fettulah Gülen darbe kalkışmasına teşebbüs etmemişti. Şimdi İktidarın fikirsel ortağından Devlet Bahçeli ; Teke’den Süt çıkmaz ,Erdoğan’dan Cumhurbaşkanı  olmaz ...
"GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM MU OLDUK?" 2013.29 Haziran Bir toplumun aslı asaleti ırkı geni, kısaca bir toplumun geçmişi olan atalarından dedelerinden gelmiştir.Öyleyse bir toplum önce atasını dedesini aslını hatırlamalı korumalı ve ...
Bugün sizlere Kur’an dan, Allah ın öyle bir uyarısını, ikazını hatırlatmak istiyorum ki, ne yazık ki bizler bu uyarılara gözlerimizi yumarak, adeta birbirimizi günahkar, kafir hatta sapık kişiler ilan ediyoruz. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.