SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“HANGİ ETİK?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“HANGİ ETİK?”

GündemUlusal - 10 Ağustos 2019 12:00

“HANGİ ETİK?” 

12 Eylül 1980 darbesinden sonra özellikle Turgut Özal’ın Anavatan Partisi (ANAP) ile başlayan yolsuzluklar zinciri, günümüzde de sürmektedir. Ancak bu konuda 17 yıllık AKP iktidarı ile hiçbir parti yarışamaz. Yıllardır AKP’li siyasetçilerin ve yerel yönetimlerde görevli bulunanların yolsuzluğu, talanı, eş, dost kayırması gibi olaylar, toplumun bir kesiminde büyük nefret yaratırken, bir kesiminde de ‘bize de rant düşer’ düşüncesiyle görülmek istenmedi.

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bu durumdan bıkan toplum, özellikle anakentlerde CHP’li yerel yöneticilerin seçilmesine yeşil ışık yakmıştır. Ancak CHP’den seçilen belediye başkanlarının bazıları eş, oğul, kardeş, akraba torpilleri ile gündeme oturmaya başladılar. Kimi de çift maaş ile gündeme geldi. Bu olay, toplumumuzdaki genel çürümenin bir yansımasıdır. Ne ilktir, ne de son olacaktır; toplumdaki çürüme devam ettiği sürece bu olaylar sık sık yaşanacaktır.

 

Önseçim yapmadan, bazı ilişkiler sonucu atanan ideolojisiz, yetkin olmayan, devşirme yerel yöneticilerle güzel ve olumlu işlere imza atmak bir düştür. CHP’ye oy veren seçmenler, bu olayları CHP’ye yakıştıramıyorlar. Bu olaylara tepki verirken bazı aymazlar “şimdi sırası değil” demektedirler. Ne acı ki aymazlar, bu işlere ortak olduklarının farkında bile değiller. Söz konusu olaylara özgürce tepkimizi koymalıyız ki tekrarlanmasınlar, yoksa çoğalırlar. Bunların çok daha fazlası diğer partilerde de yapılıyor ama biat kültüründen gelenler hiç tepki veremiyor. İşte özgür düşünen CHP’lilerin farkı buradadır.

 

Toplumdaki çürümeye son vermenin yolu eğitimle birlikte, gelişmiş demokrasilerde kabul görmüş, çağdaş ‘Siyasi Etik’ kuralları hayata geçirmekle başlayacaktır. Böylece siyasette, yerel yönetimlerde ve kamu yönetiminde dürüstlük, yetkinlik, şeffaflık temel ilke haline getirilecektir. Siyasette ve kamu yönetiminde, her türlü yozlaşma ve kirliliğe, etik dışı ilişkilere son verilecektir. Siyaset, medya ve ticaret arasındaki ilişkilerde şeffaflık sağlanacaktır. Siyasi partilerin ve adayların seçim harcamaları etkin denetim altına alınarak, siyasetin finansmanına şeffaflık getirilecektir. Siyasetin bir zenginleşme aracı olmasına son verilecektir.

 

Kuralsızlık ve yolsuzluklarla etkin ve kalıcı mücadelede, siyasetin ve siyasetçilerin kalitesini, verimliliğini arttırmak ve saygınlığını yükseltmek için ‘Siyasi Etik’ kurallarının olumlu katkılar sağlayacağı tartışmasız bir gerçektir.

 

Yukarıda sözü edilen ‘Siyasi Etik’ kuralları ile benzerliği olmayan CHP’nin hazırladığı ‘Siyasi Etik Yasası’ teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yerel yöneticileri tek başına atayanların hazırladığı bu teklif yaşanan etik dışı davranışları çözebilir mi? Eğitim olmadan, yalnızca içeriği boş siyasi söylemler ve yasalarla, bu sorunları çözmek mümkün değildir. Üstelik toplumun her kesiminde çürümüşlük varken, parlamentonun bu sorunun üstesinden gelmesi çok zordur. Dürüstlüğünden kuşku duyulanların ‘Siyasi Etik Yasası’ çıkarmaları gülünçtür.

 

CHP’nin Afyonkarahisar’da düzenlediği Belediye Başkanları toplantısına genel başkanın söylemi damga vurmuştur: “Bu dönem yeni bir uygulama başlatacağız, il kongrelerine tek isimle gideceğiz.” Bu demokratik olmayan uygulamayı başlatan genel başkanın ‘Siyasi Etik Yasası’ teklifi vermesi, kandırmacadan başka bir şey değildir. Partide gizli olarak tüzük ve program çalışması yapanların, CHP’yi ve ülkemizi nereye sürükleyecekleri bellidir. Bu duruma son vermek için, Altı Ok’a sahip çıkan kadrolara gereksinim vardır.

 

Artık CHP’de yetkinlik, etik, mantık ve erdem egemen olmalıdır. Yaptıkları görevin bilincine varmalıdırlar. Özellikle CHP’li yerel yöneticilerin bundan sonra kendilerinin ve yakınlarının geleceğini değil, ilçelerinin, kentlerinin ve ülkemizin geleceğini düşünmek zorunda olduklarını anımsamaları gerekir.

 İlk Kurşun Gazetesi, Suay Karaman.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Erdoğan: ''İsmet İnönü'nün ülkenin başında olduğu dönemde Amerikan yardımları bahane edilerek tüm stratejik savunma sanayi projelerinin iptal edildiğini, araştırma geliştirme ve üretim faaliyetleri durdurulduğunu, fabrikaların kapısına kilit vurulduğunu, eğer o gün ...
"YENI HAVA ALANI SIVIL HAVACILIGI ETKILEYECEK" Ekoloji Uzmanı Kantarcı, İstanbul Havalimanı hakkındaki felaket senaryosunu anlattı: Kara delik gibi sivil havacılığı eritecek14 Ağustos 2019 Çarşamba Ekoloji uzmanı Prof. Dr. Doğan Kantarcı, İstanbul Havalimanı ...
"ALEVİLİK MEZHEP DEĞİLDİR, KENDİNE ÖZGÜ BİR İNANÇTIR" DEDE TURAN. Dede Turan: Alevilik mezhep değildir, kendine özgü bir inançtır. Edremit’te düzenlenen Pir Sultan Abdal 9. Kültür Etkinlikleri, Mehmet Turan Dede’nin katıldığı muhabbet programı ile ...
"KURBAN VE SÜNNET! ALEVİLERE NE OLUYOR?" Alevilikte kurban bayramı var mı? Konumuz kesmek, kan akıtmak, bakalım acaba halimiz nicedir? Bu iki inanç ve gelenekte tamamen Tevrat kaynaklıdır ve Alevilerle uzaktan yakından bir ilgisi ...
"ALEVİ İMAM HATİP LİSESİ OLARAK BİLİNEN ASİMİLASYON PROJESİNE TEPKİ" KAMUOYUNUN BİLGİSİNE ​​​​​​​​​ 10.08.2019 İçinde yaşadığımız şu günlere ve tartıştığımız olaylara gelecekten bir gözle baktığımızda; Alevi toplumunun geleneksel Alevilikten modern veya kent Aleviliğine geçme ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Yarın Kurban Bayramı! Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.