Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Ağustos 2019

“HANGİ ETİK?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“HANGİ ETİK?”

GündemUlusal - 10 Ağustos 2019 12:00

“HANGİ ETİK?” 

12 Eylül 1980 darbesinden sonra özellikle Turgut Özal’ın Anavatan Partisi (ANAP) ile başlayan yolsuzluklar zinciri, günümüzde de sürmektedir. Ancak bu konuda 17 yıllık AKP iktidarı ile hiçbir parti yarışamaz. Yıllardır AKP’li siyasetçilerin ve yerel yönetimlerde görevli bulunanların yolsuzluğu, talanı, eş, dost kayırması gibi olaylar, toplumun bir kesiminde büyük nefret yaratırken, bir kesiminde de ‘bize de rant düşer’ düşüncesiyle görülmek istenmedi.

 

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bu durumdan bıkan toplum, özellikle anakentlerde CHP’li yerel yöneticilerin seçilmesine yeşil ışık yakmıştır. Ancak CHP’den seçilen belediye başkanlarının bazıları eş, oğul, kardeş, akraba torpilleri ile gündeme oturmaya başladılar. Kimi de çift maaş ile gündeme geldi. Bu olay, toplumumuzdaki genel çürümenin bir yansımasıdır. Ne ilktir, ne de son olacaktır; toplumdaki çürüme devam ettiği sürece bu olaylar sık sık yaşanacaktır.

 

Önseçim yapmadan, bazı ilişkiler sonucu atanan ideolojisiz, yetkin olmayan, devşirme yerel yöneticilerle güzel ve olumlu işlere imza atmak bir düştür. CHP’ye oy veren seçmenler, bu olayları CHP’ye yakıştıramıyorlar. Bu olaylara tepki verirken bazı aymazlar “şimdi sırası değil” demektedirler. Ne acı ki aymazlar, bu işlere ortak olduklarının farkında bile değiller. Söz konusu olaylara özgürce tepkimizi koymalıyız ki tekrarlanmasınlar, yoksa çoğalırlar. Bunların çok daha fazlası diğer partilerde de yapılıyor ama biat kültüründen gelenler hiç tepki veremiyor. İşte özgür düşünen CHP’lilerin farkı buradadır.

 

Toplumdaki çürümeye son vermenin yolu eğitimle birlikte, gelişmiş demokrasilerde kabul görmüş, çağdaş ‘Siyasi Etik’ kuralları hayata geçirmekle başlayacaktır. Böylece siyasette, yerel yönetimlerde ve kamu yönetiminde dürüstlük, yetkinlik, şeffaflık temel ilke haline getirilecektir. Siyasette ve kamu yönetiminde, her türlü yozlaşma ve kirliliğe, etik dışı ilişkilere son verilecektir. Siyaset, medya ve ticaret arasındaki ilişkilerde şeffaflık sağlanacaktır. Siyasi partilerin ve adayların seçim harcamaları etkin denetim altına alınarak, siyasetin finansmanına şeffaflık getirilecektir. Siyasetin bir zenginleşme aracı olmasına son verilecektir.

 

Kuralsızlık ve yolsuzluklarla etkin ve kalıcı mücadelede, siyasetin ve siyasetçilerin kalitesini, verimliliğini arttırmak ve saygınlığını yükseltmek için ‘Siyasi Etik’ kurallarının olumlu katkılar sağlayacağı tartışmasız bir gerçektir.

 

Yukarıda sözü edilen ‘Siyasi Etik’ kuralları ile benzerliği olmayan CHP’nin hazırladığı ‘Siyasi Etik Yasası’ teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yerel yöneticileri tek başına atayanların hazırladığı bu teklif yaşanan etik dışı davranışları çözebilir mi? Eğitim olmadan, yalnızca içeriği boş siyasi söylemler ve yasalarla, bu sorunları çözmek mümkün değildir. Üstelik toplumun her kesiminde çürümüşlük varken, parlamentonun bu sorunun üstesinden gelmesi çok zordur. Dürüstlüğünden kuşku duyulanların ‘Siyasi Etik Yasası’ çıkarmaları gülünçtür.

 

CHP’nin Afyonkarahisar’da düzenlediği Belediye Başkanları toplantısına genel başkanın söylemi damga vurmuştur: “Bu dönem yeni bir uygulama başlatacağız, il kongrelerine tek isimle gideceğiz.” Bu demokratik olmayan uygulamayı başlatan genel başkanın ‘Siyasi Etik Yasası’ teklifi vermesi, kandırmacadan başka bir şey değildir. Partide gizli olarak tüzük ve program çalışması yapanların, CHP’yi ve ülkemizi nereye sürükleyecekleri bellidir. Bu duruma son vermek için, Altı Ok’a sahip çıkan kadrolara gereksinim vardır.

 

Artık CHP’de yetkinlik, etik, mantık ve erdem egemen olmalıdır. Yaptıkları görevin bilincine varmalıdırlar. Özellikle CHP’li yerel yöneticilerin bundan sonra kendilerinin ve yakınlarının geleceğini değil, ilçelerinin, kentlerinin ve ülkemizin geleceğini düşünmek zorunda olduklarını anımsamaları gerekir.

 İlk Kurşun Gazetesi, Suay Karaman.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Kızılay'da dudak uçaklatan maaşların altından AKP'liler çıktı Kızılay Yönetim Kurulu, AKP adayları ile akrabalar tarafından dolduruldu. Deniz Feneri davasında ‘Güveni kötüye kullanma’ suçundan hüküm giyen Kızılay Genel Müdürü Altan, AKP Milletvekili ...
Kadınları aşağıladığı için açığa alınan okul müdürü ‘öğretmen’ olarak göreve döndü! İzmir’in Karaburun İlçesinde sosyal medya hesabında Necip Fazıl Kısakürek’e ait olduğu iddia edilen, “Örtüsüz kadın perdesiz eve benzer. Perdesiz ev ya ...
ÇOCUKLARIMIZIN BEYNİNE TECAVÜZ EDİYORLAR! Yargı, yasama, yürütme… Ve demokrasinin olmazsa olmazı, özgür basın… Tümünü tasfiye ettiler… Ülke tek adamın yap-boz tahtası oldu… “Filtre zorunluluğunu erteleyin” diyor, alkışlıyorlar, veto ediyor yine alkışlıyorlar… Tek adamın zavallı vekilleri! Ve zavallı ...
"Alevi evlerine çarpı için verilen Meclis araştırması AKP-MHP oylarıyla reddedildi" Meclis Genel Kurulunda, Alevilerin sorunları hakkında konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ve MHP ...
“ALEVİYİZ, SAHİPSİZİZ” Turan ESER Biz doğuştan fişliyiz ve çarplıyız. ❌ Çünkü Bektaşiyiz. Kızılbaşız, Aleyiz. ❌ Maraş, Adıyaman, Çorum, Malatya ve İzmir’de Alevi evlerine “çarpı” işaretleri konulup, korkutulan, küfredilen ve tehditlerin adresinde ikamet eden biziz. ❌ Acılarla örülmüş, kadim ...
"ALEVİ HANELERİNİ İŞARETLEYENİ BULDUM!" Yetkililer “İzmir Emniyetinin harekete geçtiğini, sorumluların en kısa sürede bulunup, yargı önüne çıkarılacağını” söylüyor. Zahmet etmesinler, ben sorumluyu-suçluyu, kışkırtıcıyı buldum. Kim mi? “Ben Alevilerin neden başbakanı olayım ki; bunun için ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.