SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
3 Mayıs 2021

“Havacılık Hakkında Konuşma”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Havacılık Hakkında Konuşma”

GündemUlusal - 3 Mayıs 2021 17:59

“Havacılık Hakkında Konuşma”
3 Mayıs 1935
Türkkuşu çalışmalarına başlarken Etimesgut hava alanında söylenmiştir:
Bayanlar, Baylar!
Bizim dünyamız -bilirsiniz- topraktan, sudan ve havadan oluşmuştur. Hayatın da, temel ögeleri, bunlar değil midir? Bu ögelerden birinin eksikliği, yalnız eksikliği değil, sadece, bozukluğu, hayatı imkânsız kılar.
Hayatı, hele ulusal hayatı seven, onu korumak isteyen, yurdunun topraklarına, denizlerine olduğu gibi, havasına da ilginliği her gün biraz daha çoğaltmalıdır. Bu ilginlik, saydığım hayat örgenlerine egemenlikle olur. Natür insanları türetti, onları kendine taptırdı da. Ancak, insanların dünyada, yaşayabilmeleri için, onların tabiata egemenliğini de şart kıldı. Tabiata egemen olmasını bilemeyen yaratıklar, varlıklarını koruyamamışlardır. Tabiat onları, kendi unsurları içinde ezmekten, boğmaktan, yok etmekten ve ettirmekten çekinmemiştir.
Türk, bu büyük gerçeği, üzelden tanmak kapasitesini göstererek kapsal bir dölende, toprağı ve onun türlü ürünlerini insanlığa verimli kılmış, geniş denizlerde göğüslemedik dalgalar bırakmayarak, insanlığa genlik veren kültür yolları açmıştır.
Lâkin yaşadığımız bu çağda, artık, insanlar, yalnız karada ve denizde kalmadılar. Tabiatın hava varlığının da içine daldılar.
Hayat için havayı, yalnız nefeslenmenin yetersizliği anlaşıldı. Gerekli ve gerçek olan hava egemenliği olduğu yalın olarak ortaya çıktı.
Bütün ulusların, büyük dölenle, üzerinde çalıştıkları bu yöneyde, Türk ulusu da şüphesiz, yerini almalıydı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümet’i, kara ordumuzun yanında, donanmamızı kurarken, hava filolarımızı da, en son hava şartlarıyla düzenlemekten geri kalmadı.
Şahıslarıyla onur duyduğumuz, hava subaylarımız ve komutanlarımız da yetişmiş bulunuyorlar. Pilotlarımız her zaman ve her durumda, ulusun yüzünü ağartacak yüksek değerdedirler.
Lâkin arkadaşlar, bu kadarını yeterli görmek doğru olamazdı. Hava işine, onun bütün dünyada, aldığı önem derecesine göre yer vermek gerekliydi.
Bunu göz önünde tutan Cumhuriyet Hükümeti, havacılığı, bütün ulusun işlevi yapmak kararındaydı. Türk, yurdun dağlarında, ormanlarında, ovalarında, denizlerinde, her bucağında, nasıl bir bilgi ve kendine güvenle yürüyor, dolaşıyorsa, yurdun göklerinde de, aynı şekilde dolaşabilmelidir.
Bu ise, Türk’ü, çocukluğundan vatan kuşlarıyla, vatan havası içinde yarışa alıştırmakla başlar.
İşte, bugün burada bizi toplayan sebep, o kutsal işe başlama törenidir. Havacılık kınavına gerçek sarılmalarından dolayı, hükümete, Genelkurmay Başkanı Sayın Mareşal’e ve Türkiye Hava Kurumu Başkanı değerli arkadaşım Fuat’a, burada, özel teşekkürlerimi sunarım.
Bu ödevimizi başarmada, bizden değerli yardımlarını esirgemeyen, dostumuz Rus Sovyet Cumhuriyeti’ne ve onun, Sayın Büyük Elçisi Bay Karahan’a önünüzde teşekkür etmekten kıvanç duyarım.
Türk çocuğu!
Her işte olduğu gibi, havacılıkta da, en yüksek düzeyde seni bekleyen yerini, az zamanda, dolduracaksın. Bundan, gerçek dostlarımız sevinecek, Türk ulusu mutlu olacaktır.
Şinasi KARACA..saskara-sinasi@hotmail.com.
Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

TÜİK “ÖLÜM İSTATİSTİKLERİNİ” AÇIKLAMAYI ERTELEDİ TÜİK'i çalışmadığı yerden yakaladık CHP İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Özgür Karabat geçtiğimiz haftalarda TÜİK verilerine dayanarak nerede oldukları belli olmayan 218 bin vatandaşın kayıp olduğunu gündeme ...
MHP'yi CIA kurdu, CHP'de ise... MHP ve Alparslan Türkeş'in CIA ile ilişkisi, askeri müdahalelerde ABD'nin rolu... 68 kuşağı hareketinin iki atkif ismi Sarp Kuray ve Ömer Gürcan'dan şok açıklamalar. GİRİŞ 26.04.2008 16:35GÜNCELLEME 26.04.2008 16:35 1960’lı ...
"ALEVİLER ASLA MILLIYETCILIK KELLECILIK YAPMAZ!" ÇÜNKÜ 72 MILLETI AYNI GÖZDE GÖRÜR. Yesevi Bektaşi Oğuz Ocakları diye Faşist bir Alevi örgütlenmesi oluşmuş. Hacı Bektaş Veli Dergâhına da gitmişler. Bir koldan da Turizm ve ...
"ATATÜRK İLKELERİ" Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti'ni belirlediği çağdaş değer ölçülerine eriş­tirmek, Türk halkını uygar dünyada ki layık olduğu yere ulaştırmak için koyduğu te­mel ilkelerdir. 1924 Anayasası'nda da yer olan bu ilkeler ...
Peker'den operasyon açıklaması: "Diğer üç kişiyi de biliyorum" Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, yeni açıklamalarda bulundu.   Organize suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat ...
"Gazeteci Murat Ağırel: Sezgin Baran Korkmaz 12 gazetecinin kendisi tarafından maaşa bağlandığını söylüyor" Sezgin Baran Korkmaz'ın bir kısmı ortaya çıkan ses kaydının devamında, 12 gazeteciyi maaşa bağladığını söylediği iddiaYeniçağ yazarı Murat ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.