SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Ağustos 2019

“Helalihoş mu, afiyet mi?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Helalihoş mu, afiyet mi?”

GündemUlusal - 4 Ağustos 2019 13:10

“Helalihoş mu, afiyet mi?”

Afiyet arapçadır ve kelime manası; Sağlık, sıhhat, bedende hastalık bulunmaması (Işin doğrusu afiyet isminin bir anlamı yoktur. Bu manalar zaman içerisinde yüklenmiştir)

„Afiyet“ Yezid’in kızının adıdır. Yezid’in bir kız çocuğu doğar ve bu kızını çok severmiş, malına ve mülküne değer verip sürekli bazı nedenlerle anımsanmasını sağladığı gibi kendi kızının da hep anılması için yemeklerin başında, sonunda ve kadehler kaldırılınca her zaman “afiyet” olsun ibaresini, kelimesini kullanmıştır. Afiyet’in kelime anlamı yoktur. Zaman içerisinde şimdiki haliyle(Sağlık, sıhhat, bedende hastalık bulunmaması) sözlük anlamı oluşmuştur, yüklenmiştir.

Dolayısiyle bu nedenle „afiyet olsun“ deyimi pek itibar görmüyor. Bu sadece alevilerde değil, sünnilerin çoğunda da böyledir. Aleviler „helelihoş olsun“ derler ve kimi yerlerde ise yarasın, şifa olsun, bereketli olsun gibi hitaplar kullanırlar.

Aleviler açısından diğer önemli bir husus ise: Kerbela olayında, Imam Hüseyin’in katli ve mübarek başını kendisine getirene büyük bir mükafaat sözü veren Yezid’in vaadi üzerine; Komutan Sinan, orada bulunan Havle bin Yezid’e Imam Hüseyin’in mübarek başını kesmesini emretmiş; Havle de, elleri titrediği için, bu işi yapmadan geri çekilmişti. Sinan’ın emriyle, başka birisi hancerini Imam Hüseyin’in üzerine kaldırmış, Imam Hüseyin gülümseyerek: “Benim katilim sen değilsin….” demesiyle o da geri çekilmişti. Bunun üzerine Şimr, hançerini Imam Hüseyin’in mübarek gıtlağına dayamıştı. Ve Imam Hüseyin: ”Işte benim katilim… işte ceddim Muhammed’in söylediği ebres adam, demiş ve Şimr’e: haydi, ne duruyorsun kes! Tam, ceddim Muhammed’in öptüğü yerden kesiyorsun,” demişti.

Şimr’in de maneviyetı sarsılmıştı. Lakin oradan ayrılmayı da gururuna yediremiyordu. Imam Hüseyin’in gözlerini görmemek için O’nu yüzükoyun çevirmiş ve başını arkadan kesmişti.

Sonuç itibariyle yaptıkları korkunç cinayetler, mükafat almak için, Kufe’den oraya kadar gelmiş olan Kerbela katillerinin kalbine bir ürküntü vermişti. Ehl-i Beyt’i Kufe’den getiren askere komuta eden Şimr, ne olur ne olmaz endişesiyle; adamlarından Beşir bin Malik’i çağırarak: Hüseyin’in başını, Emir-ül müminine sen takdim et… demişti.

Altın bir tepsi üzerine konulmuş olan Imam Hüseyin’in mübarek başı, sarayda bulunanların huzurunda Beşir tarafından Yezid’ takdim edilmişti.

Imam Hüseyin’den kurtulduğuna dair, ziyafet çeken Yezid, Bu ziyafette bulunanlara olağanüstü sevincini dile getirerek çok sevdiği kızının ismini anarak “Afiyet” olsun yiyin hitabesiyle insanlar o sevinç içinde yemeye başlamışlardır.

Asıl mana ise “rızalık” olayıdır; Kendi rıskımızla, kazancımızla aldığımız, yedirdiğimiz içirdiğimiz, soframıza koyup insanlara sunduğumuz, boğazından geçen bu lokmalar size helalihoş olsun deyip ordaki hüsnü rızalığımızı ve severek ikram ettiğimizi göstermek olayıdır.

Bir kişi bir diğerinin karnını doyurduğunda, dolayısiyle doyuranın hakkı doyana geçer. Ben bunu sana gönül rızamla yediriyorum, bu sofrada ki hakkımı da helal ediyorum diyebilmek çok önemlidir.

Dolayısiyle Aleviler olarak „Afiyet olsun“ demiyeceğiz. Kendi açtığımız sofrada veya dışarıda birine yemek yedirdiğimizde veya çay kahve ısmarladığımızda bize teşekkür edildiğinde biz o kişiye „helalihoş olsun“ deriz. Çünkü kendi kesemizden yedirdiğimiz, içirdiğimiz nimmetleri helal etmektir, rızalığımızla yaptığımızı söylemektir. Hayatın her alanında, yemek yerken bir yakınını, arkadaşını gördüğünde „afiyet“ olsun yerine „helalihoş“ olsun veya „bereketli“ olsun demek en doğrusudur.
=Seyyid Hakkı=

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Bu adamların PKK'dan, IŞİD'den, FETÖ'den farkı var mı?" Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit eden terör örgütlerinin en önemlilerini herkes biliyor: PKK, IŞİD,FETÖ. Bunlar neyin peşindeler onu da biliyoruz: PKK, Türkiye’yi parçalayıp Kürdistan’ı kurmak peşinde ...
"HAYATIMIZLA OYNUYORLAR!" Baktım markette zencefilli gazoz da var, ithal etmiş büyüklerimiz,sağ olsunlar. İçinde zencefil var mı? Yok. Aroması da, rengi de yapay. Ama kendisi doğala özdeş. Bizim bir çiçekçi var, serada karanfil ve ...
"KADIN YOKTU ÖYLEMİ!?" 1919'du. İzmir işgal edildi. Ertesi gün, İstanbul'da Asri Kadınlar Cemiyeti kuruldu. Bu topraklarda kurulan ilk kadın örgütüydü. Daha ortada Tbmm filan yoktu. Cumhuriyet'in hayali bile yoktu. Türk kadını cemiyet kurdu. Halide Edip, Meliha, Sabahat, Naciye, ...
"Din, siyaset ve laiklik ilişkisi -4" Toplumsal çeşitliğimiz arasında düşmanlık yaratan, din sömürüsüne dayalı siyaset, tehlikeli olduğu gibi, demokratikleşme ve laikliğin kazanılmasının önündeki en büyük engeldir. Din istismarı ve sömürüsü sadece ...
Kaftancıoğlu'na Ağır Sözler. ''Böylelerine ceza gerekmez, çünkü içinde bulunduğu çürümüşlük ceza ile tedavi edilemez.'' Nedim Şener, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun geçmiş yıllarda attığı tweet'ler nedeniyle aldığı 9 yıl 8 aylık ...
"YAŞI 50/70 ARASI OLANLAR MUTLAKA OKUYUN" Bir solukta okuyacağınız çok güzel bir yazı. Hepsi şahsına münhasır özel üretilmiş, yokluklar içinde yetişmiş yaralı bir nesil…....KİM BUNLAR? 1950 ile 1970 yılları arasında bu dünyaya merhaba ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.