SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
4 Ağustos 2019

“Helalihoş mu, afiyet mi?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“Helalihoş mu, afiyet mi?”

GündemUlusal - 4 Ağustos 2019 13:10

“Helalihoş mu, afiyet mi?”

Afiyet arapçadır ve kelime manası; Sağlık, sıhhat, bedende hastalık bulunmaması (Işin doğrusu afiyet isminin bir anlamı yoktur. Bu manalar zaman içerisinde yüklenmiştir)

„Afiyet“ Yezid’in kızının adıdır. Yezid’in bir kız çocuğu doğar ve bu kızını çok severmiş, malına ve mülküne değer verip sürekli bazı nedenlerle anımsanmasını sağladığı gibi kendi kızının da hep anılması için yemeklerin başında, sonunda ve kadehler kaldırılınca her zaman “afiyet” olsun ibaresini, kelimesini kullanmıştır. Afiyet’in kelime anlamı yoktur. Zaman içerisinde şimdiki haliyle(Sağlık, sıhhat, bedende hastalık bulunmaması) sözlük anlamı oluşmuştur, yüklenmiştir.

Dolayısiyle bu nedenle „afiyet olsun“ deyimi pek itibar görmüyor. Bu sadece alevilerde değil, sünnilerin çoğunda da böyledir. Aleviler „helelihoş olsun“ derler ve kimi yerlerde ise yarasın, şifa olsun, bereketli olsun gibi hitaplar kullanırlar.

Aleviler açısından diğer önemli bir husus ise: Kerbela olayında, Imam Hüseyin’in katli ve mübarek başını kendisine getirene büyük bir mükafaat sözü veren Yezid’in vaadi üzerine; Komutan Sinan, orada bulunan Havle bin Yezid’e Imam Hüseyin’in mübarek başını kesmesini emretmiş; Havle de, elleri titrediği için, bu işi yapmadan geri çekilmişti. Sinan’ın emriyle, başka birisi hancerini Imam Hüseyin’in üzerine kaldırmış, Imam Hüseyin gülümseyerek: “Benim katilim sen değilsin….” demesiyle o da geri çekilmişti. Bunun üzerine Şimr, hançerini Imam Hüseyin’in mübarek gıtlağına dayamıştı. Ve Imam Hüseyin: ”Işte benim katilim… işte ceddim Muhammed’in söylediği ebres adam, demiş ve Şimr’e: haydi, ne duruyorsun kes! Tam, ceddim Muhammed’in öptüğü yerden kesiyorsun,” demişti.

Şimr’in de maneviyetı sarsılmıştı. Lakin oradan ayrılmayı da gururuna yediremiyordu. Imam Hüseyin’in gözlerini görmemek için O’nu yüzükoyun çevirmiş ve başını arkadan kesmişti.

Sonuç itibariyle yaptıkları korkunç cinayetler, mükafat almak için, Kufe’den oraya kadar gelmiş olan Kerbela katillerinin kalbine bir ürküntü vermişti. Ehl-i Beyt’i Kufe’den getiren askere komuta eden Şimr, ne olur ne olmaz endişesiyle; adamlarından Beşir bin Malik’i çağırarak: Hüseyin’in başını, Emir-ül müminine sen takdim et… demişti.

Altın bir tepsi üzerine konulmuş olan Imam Hüseyin’in mübarek başı, sarayda bulunanların huzurunda Beşir tarafından Yezid’ takdim edilmişti.

Imam Hüseyin’den kurtulduğuna dair, ziyafet çeken Yezid, Bu ziyafette bulunanlara olağanüstü sevincini dile getirerek çok sevdiği kızının ismini anarak “Afiyet” olsun yiyin hitabesiyle insanlar o sevinç içinde yemeye başlamışlardır.

Asıl mana ise “rızalık” olayıdır; Kendi rıskımızla, kazancımızla aldığımız, yedirdiğimiz içirdiğimiz, soframıza koyup insanlara sunduğumuz, boğazından geçen bu lokmalar size helalihoş olsun deyip ordaki hüsnü rızalığımızı ve severek ikram ettiğimizi göstermek olayıdır.

Bir kişi bir diğerinin karnını doyurduğunda, dolayısiyle doyuranın hakkı doyana geçer. Ben bunu sana gönül rızamla yediriyorum, bu sofrada ki hakkımı da helal ediyorum diyebilmek çok önemlidir.

Dolayısiyle Aleviler olarak „Afiyet olsun“ demiyeceğiz. Kendi açtığımız sofrada veya dışarıda birine yemek yedirdiğimizde veya çay kahve ısmarladığımızda bize teşekkür edildiğinde biz o kişiye „helalihoş olsun“ deriz. Çünkü kendi kesemizden yedirdiğimiz, içirdiğimiz nimmetleri helal etmektir, rızalığımızla yaptığımızı söylemektir. Hayatın her alanında, yemek yerken bir yakınını, arkadaşını gördüğünde „afiyet“ olsun yerine „helalihoş“ olsun veya „bereketli“ olsun demek en doğrusudur.
=Seyyid Hakkı=

saskara-sinasi@hotmail.com Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

İnancımıza hukuksal statü, Cemevlerimizin ibadethane olarak tanımlanması, inşası, işleyişi için kamusal düzeyde isteklerimiz bir kez daha ret edilmiştir, Yeryüzünde sahip oldukları topraklarda inancı,yaşamı özgürlüğü oylamaya gidilen tek halk Alevi halkıdır. Biz Aleviler ...
"GENÇ NESİLLER BU YAZIYI  OKUSUNLAR" Hepsi şahsına münhasır özel üretilmiş, yokluklar içinde yetişmiş yaralı bir nesil…....KİM BUNLAR? 1950 ile 1970 yılları arasında bu dünyaya merhaba demiş en genci 50, en delikanlısı 70 yaşında ...
" BIR SÜNNİ VATANDAŞIN ISTEGI" Ölürsem Bir Alevi Gibi Cemevinden Uğurlanmak Istiyorum’. ‘Ölürsem bir Alevi gibi cemevinden uğurlanmak istiyorum’-VİDEO aleviCemevierdal aksoypirhaSebahattin Uçarsultanbeyli cemevi PİRHA- Emekli polis Sebahattin Uçar, Rizeli ve Sünni bir aileden geliyor. ...
ALEVİLİK; IRKLARIN DEĞİL, KIRKLARIN YOLUDUR! - Hasan Subaşı - Milliyetçi propagandanın etkisinde kalan bir kısım Alevi canımızın sanki Alevi olduklarını unutmuşlar gibi bir ruh halleri var. Olaylara ve olgulara Alevi perspekfiyle bakmayan ...
"SEDEF HASTALIĞI İÇİN MUCİZE" Ben Ankara'nın bir ilçesinde bir okulda müdür yardımcılığı görevini yapıyorum. Bundan 12 yıl kadar önce, Anadolu'da bir köyde öğretmenlik yaparken, 11 yaşlarında bir öğrencim sedef hastalığına yakalanmıştı. ...
"ALEVİLİKTE MUHAFAZAKARLIK MİLLİYETÇİLİK OLMAZ” ..Bizden bize fayda var başkasından bize fayda yoktur.Derken biz Aleviler almış olduğu inanç eğitimi ile dünyada eşi benzeri bulunmayan bir inanç yaşıyor. Bu inanç öyle bir inanç ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.