SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
25 Ağustos 2019

    “HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
    “HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

GündemKöşe Yazıları - 25 Ağustos 2019 15:33

“HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Kadın hakları madde,(3)”Kadınların, hiçbir ayrım gözetilmeksizin, erkeklerle eşit koşullar altında ulusal yasalar uyarınca kurulmuş bütün, kamu görevlerinde yer alma ve kamu görevlerini yerine getirme hakları vardır”.

 

Kadınlarımıza sahip çıkalım,Cennet anaların ayağının altında ki cümlede anlatıldığı gibi analarımız da  bir kadın olduğuna göre,bizler analarımıza sahip çıktığımız kadar kadınlarımıza da sahip çıkalım,bakın bir araştırmaya göre 2008’den bu yana öldürülen kadın sayısı,2.064.üzücü bir durum(!)

sadece (7)ayda (150)civarında kadın bir şekilde öldürülmüş veya ölüme itilmiştir,bu rakam çok acı ve gerçek bir rakam daha dün eski kocası tarafından boğazı kesilerek katledilmiştir. Ve bu yetmez gibi kadına, hiç kimse sahip çıkmamış,bir çok duyarlı kadın bu cenazeye sahip çıkıp cenazeyi omuzlayarak defin etmişler.

Evet bu görüntü bir ilk ama acı bir gerçek olduğunda bilinmektedir,kadınlarımızın başına gelen bu çirkin akıl almaz canice yaklaşım belki bizde daha çok yaşanıyor çünkü nedense ne kadar ileri Demokrasiyi benim sekte,ülkemizde yaşanan bir çok insanın kabul etmediği (töre)isimli eski çağlardan kalan sistem var bu sistem yıkılmalıdır ve Din adamları fetvalarında kadına sahip çıkılması için gereke adımları atmalıdır.Kadınlarımız kızlarımız bu çağın gerisinde kalan bu kültürü bir şekilde yıkılıp yeni dünya düzeni ve özgürlükler getirilmelidir bu akıl almaz töre yerine.

Diğer bir taraftan siyasi partiler ve kendini Din adamı gören hocalar bu kadın katliamına dur demelidir.Ayrıca  bu örf adet denilen (töre)geleneğini bir taraf ederek kadınlarımızı daha çok özgürleştirme adına siyasi partilerde yer vermeli bu baskıcı rejim bir an önce değiştirilmelidir.Kadınlara daha çok özgürlük verilmelidir.

Ama yine diğer taraftan siyasi partiler içerisinde bir çok kadın  millet vekili ve bakan kadınlarımız var neden? Bunlar kadınlar için bir şeyler yapmazlar bu tutumlarını anlamakta zorlanıyorum.

Öncelikle kadınlar kadınlara sahip çıkmalı,Ülke,mahalle,inanç,ve diğer baskılardan kendi kendilerine yardım ederek kurtulmalıdır. Sen sana size sahip çıkmazsanız size karşı cinsten kimse sahip çıkmaz. Bu nedenle tüm siyasi partilerden,sivil toplum kuruluşlarından,kadınlara sahip çıkılması,ve onlara özgürlük babında gereken adımın atılması için gereken çalışmaların yapılmasını arzuluyoruz.

Tekrar başa dönmek,istiyorum,5 Aralık 1934, tarihin de,Mustafa Kemal ATATÜRK’ ÜN,kadınlara özgürlük ve yaşamın her dalında kadınların yeri olması gerektiğini kanunla belirterek kadınlara özgürlüğü vermiştir.

Bunlardan en önemlisi kadını aile hukuku alanın da da erkeklerle eşit hale getiren Medeni Kanun’dur.

Evet böyle bir liderin kadınlarımız için vermiş olduğu kanunlar çerçevesinde kadınlarımıza sahip çıkılması gerektiğini,o kanunların uygulanması gerekir ve o lider yıllar önce söylemişti, neticede buğun o kanunlar çerçevesinde uygulama yapılmasını ve yine kadınlarımızın kadınlarımıza sahip çıkması için gerçek adımlar atması gereklidir diye düşünüyorum.

 

Tekrar tekrar ediyorum bir birinize sahip çıkın,ve yine geçmişte ve dün  yaşanan olayı kınıyor o kadın cenazesine sahip çıkan ve o  cenazeyi omuzlarında taşıyan,kadınlarımızı kutluyorum,ve tebrik ediyorum işte böyle gerekirse cenazelerinize sahip çıkın.

Atatürk’ün kadına ve kadın haklarına verdiği önemi su satırlar daha iyi anlatmaktadır:

“Bizce, Türkiye Cumhuriyeti anlamında kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi buğun de en muhterem yerde her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir.”

” Erkeklere ilk öğüdü, ilk eğitimi veren ve onun üzerinde ilk analık nüfuz ve tesirini kuran kadındır.”

“Suna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

“Herhalde kadınlarımızı da erkekler gibi ayni öğrenim derecesinden geçirmelidir. Onlara, erkeklere öğrettiğimiz şeylerden başka kadınlık vazifelerini de öğretmeye mecburuz.”

Bizi analarımızın adam etmesi lazımdır. Onlar edebildikleri kadar etmişlerdir. Bundan sonra başka zihniyette, başka kemal atta adamlara muhtacız. Bunları yetiştirecek olanlar bundan sonraki analardır.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Adeta toplumsal baskı haline dönüşmüş!   İyi Bayram'lar;    Güncel hayatımız'da , Nasılsın? Denildiğinde , hiç iyi olmasanız da iyiyim demek misali olmuş iyi Bayramlar...      Bir güruh cenahın! ''mana , anlam , ...
                        CEHALET:      Cehaleti; Bir çoğumuz bilgisizlik olarak  algılasak da, cehalet'in bir çok türünün olduğunu bilinmektedir. En büyük cehalet ;Bilgisiz ...
“BİZİM ANADOLU’DA KURBAN BAYRAMI KISACA” Anadolu’da sadece bayramda kurban kesilmez. Kurbanlık hayvan kesmek, pek çok adetimiz ve geleneğimizin parçasıdır. Büyükler, dost ve akrabalar ziyaret edilecek, eller öpülecek, gönüller hoş edilecek. Küskünler büyükler tarafından ...
Ülke Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle yönetilmeye başlamadan önce,  henüz Gladyocu Siyasal İslamcı Fettulah Gülen darbe kalkışmasına teşebbüs etmemişti. Şimdi İktidarın fikirsel ortağından Devlet Bahçeli ; Teke’den Süt çıkmaz ,Erdoğan’dan Cumhurbaşkanı  olmaz ...
"GEÇMİŞİNE SAHİP ÇIKMAYAN BİR TOPLUM MU OLDUK?" 2013.29 Haziran Bir toplumun aslı asaleti ırkı geni, kısaca bir toplumun geçmişi olan atalarından dedelerinden gelmiştir.Öyleyse bir toplum önce atasını dedesini aslını hatırlamalı korumalı ve ...
Bugün sizlere Kur’an dan, Allah ın öyle bir uyarısını, ikazını hatırlatmak istiyorum ki, ne yazık ki bizler bu uyarılara gözlerimizi yumarak, adeta birbirimizi günahkar, kafir hatta sapık kişiler ilan ediyoruz. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.