SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
25 Ağustos 2019

    “HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
    “HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

GündemKöşe Yazıları - 25 Ağustos 2019 15:33

“HEPİMİZ KADINLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

Kadın hakları madde,(3)”Kadınların, hiçbir ayrım gözetilmeksizin, erkeklerle eşit koşullar altında ulusal yasalar uyarınca kurulmuş bütün, kamu görevlerinde yer alma ve kamu görevlerini yerine getirme hakları vardır”.

 

Kadınlarımıza sahip çıkalım,Cennet anaların ayağının altında ki cümlede anlatıldığı gibi analarımız da  bir kadın olduğuna göre,bizler analarımıza sahip çıktığımız kadar kadınlarımıza da sahip çıkalım,bakın bir araştırmaya göre 2008’den bu yana öldürülen kadın sayısı,2.064.üzücü bir durum(!)

sadece (7)ayda (150)civarında kadın bir şekilde öldürülmüş veya ölüme itilmiştir,bu rakam çok acı ve gerçek bir rakam daha dün eski kocası tarafından boğazı kesilerek katledilmiştir. Ve bu yetmez gibi kadına, hiç kimse sahip çıkmamış,bir çok duyarlı kadın bu cenazeye sahip çıkıp cenazeyi omuzlayarak defin etmişler.

Evet bu görüntü bir ilk ama acı bir gerçek olduğunda bilinmektedir,kadınlarımızın başına gelen bu çirkin akıl almaz canice yaklaşım belki bizde daha çok yaşanıyor çünkü nedense ne kadar ileri Demokrasiyi benim sekte,ülkemizde yaşanan bir çok insanın kabul etmediği (töre)isimli eski çağlardan kalan sistem var bu sistem yıkılmalıdır ve Din adamları fetvalarında kadına sahip çıkılması için gereke adımları atmalıdır.Kadınlarımız kızlarımız bu çağın gerisinde kalan bu kültürü bir şekilde yıkılıp yeni dünya düzeni ve özgürlükler getirilmelidir bu akıl almaz töre yerine.

Diğer bir taraftan siyasi partiler ve kendini Din adamı gören hocalar bu kadın katliamına dur demelidir.Ayrıca  bu örf adet denilen (töre)geleneğini bir taraf ederek kadınlarımızı daha çok özgürleştirme adına siyasi partilerde yer vermeli bu baskıcı rejim bir an önce değiştirilmelidir.Kadınlara daha çok özgürlük verilmelidir.

Ama yine diğer taraftan siyasi partiler içerisinde bir çok kadın  millet vekili ve bakan kadınlarımız var neden? Bunlar kadınlar için bir şeyler yapmazlar bu tutumlarını anlamakta zorlanıyorum.

Öncelikle kadınlar kadınlara sahip çıkmalı,Ülke,mahalle,inanç,ve diğer baskılardan kendi kendilerine yardım ederek kurtulmalıdır. Sen sana size sahip çıkmazsanız size karşı cinsten kimse sahip çıkmaz. Bu nedenle tüm siyasi partilerden,sivil toplum kuruluşlarından,kadınlara sahip çıkılması,ve onlara özgürlük babında gereken adımın atılması için gereken çalışmaların yapılmasını arzuluyoruz.

Tekrar başa dönmek,istiyorum,5 Aralık 1934, tarihin de,Mustafa Kemal ATATÜRK’ ÜN,kadınlara özgürlük ve yaşamın her dalında kadınların yeri olması gerektiğini kanunla belirterek kadınlara özgürlüğü vermiştir.

Bunlardan en önemlisi kadını aile hukuku alanın da da erkeklerle eşit hale getiren Medeni Kanun’dur.

Evet böyle bir liderin kadınlarımız için vermiş olduğu kanunlar çerçevesinde kadınlarımıza sahip çıkılması gerektiğini,o kanunların uygulanması gerekir ve o lider yıllar önce söylemişti, neticede buğun o kanunlar çerçevesinde uygulama yapılmasını ve yine kadınlarımızın kadınlarımıza sahip çıkması için gerçek adımlar atması gereklidir diye düşünüyorum.

 

Tekrar tekrar ediyorum bir birinize sahip çıkın,ve yine geçmişte ve dün  yaşanan olayı kınıyor o kadın cenazesine sahip çıkan ve o  cenazeyi omuzlarında taşıyan,kadınlarımızı kutluyorum,ve tebrik ediyorum işte böyle gerekirse cenazelerinize sahip çıkın.

Atatürk’ün kadına ve kadın haklarına verdiği önemi su satırlar daha iyi anlatmaktadır:

“Bizce, Türkiye Cumhuriyeti anlamında kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi buğun de en muhterem yerde her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir.”

” Erkeklere ilk öğüdü, ilk eğitimi veren ve onun üzerinde ilk analık nüfuz ve tesirini kuran kadındır.”

“Suna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

“Herhalde kadınlarımızı da erkekler gibi ayni öğrenim derecesinden geçirmelidir. Onlara, erkeklere öğrettiğimiz şeylerden başka kadınlık vazifelerini de öğretmeye mecburuz.”

Bizi analarımızın adam etmesi lazımdır. Onlar edebildikleri kadar etmişlerdir. Bundan sonra başka zihniyette, başka kemal atta adamlara muhtacız. Bunları yetiştirecek olanlar bundan sonraki analardır.

Şinasi KARACA. saskara-sinasi@hotmail.com

 

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Bir sitede zekât ile ilgili bir yazı okumuştum. Doğrusu bu yazıyı Kur’an ile karşılaştırdığımda, bizlerin hadis adı altında her şeye hemen inanmayıp, söylenenlere dikkatle yaklaşıp, Kur’an ile karşılaştırmamız ve onun ...
"ALEVİLİKTE MUHAFAZAKARLIK MİLLİYETÇİLİK OLMAZ” ..Bizden bize fayda var başkasından bize fayda yoktur.Derken biz Aleviler almış olduğu inanç eğitimi ile dünyada eşi benzeri bulunmayan bir inanç yaşıyor. Bu inanç öyle bir inanç ...
“KANAL İSTANBUL ŞİMDİ ÇOK MU GEREKLİ?” Son zamanlarda gündemden düşmeyen Kanal İstanbul Projesi hakkında vatandaşlar, bilgi arayışına devam ediyor. Kanal İstanbul hakkında bilgilenmek isteyenler, Kanal İstanbul nedir? Kanal İstanbul projesi ne oluyor? Kanal İstanbul maliyeti ne kadar? Kanal ...
Bizler inancımızı düşünmeden asılsız, delilsiz sözler ve rivayetlerle öyle yaşıyoruz ki, gerçek olup olmadığını sorgulama gereği bile duymuyoruz. ÇÜNKÜ KUR’AN DAN HABERİMİZ YOK VE KUR’AN NE DİYOR BİLMİYORUZ. Kur’an ı ...
Geçmiş dönem yani Akp iktidarı öncesindeki  eğitim müfredatına göre okuyan öğrenciler bilir(!) Yerli Malı yurdun malı, Herkes Onu kullanmalı diye bir cümle vardı. Şimdi yasak!  Nemi yasak? Yerli üretim tohumlarını; Hem  üretmek  ...
Günümüzde biz Müslümanlar, geçmişte kitap ehlinin yaptığı yanlışları öyle tekrarlıyoruz ki, bazen biz mi yoksa onlar mı Allah ın yolundan daha fazla sapmış, doğrusu karar veremiyorum. Bu makalemde sizlerin düşünmenize ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.