SON DAKİKA
Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
10 Nisan 2019

“İNİŞ BAŞLADI”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“İNİŞ BAŞLADI”

GündemSiyaset - 10 Nisan 2019 17:32

“İNİŞ BAŞLADI”

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden bir hafta geçti ama AKP kazanamadığı yerlerde itiraz ederek, kendi adayları seçilene dek oyları tekrar tekrar saydırmakta kararlı gözüküyor. Özellikle İstanbul için varını yoğunu ortaya koyarak, sürekli itirazda bulunuyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’e güvendikleri için, kendi adaylarının yenilenen sayım sonuçlarından sonra kazanacağına inanıyorlar.

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul’da kaybettikleri seçimi “şaibeli” ilan ederek, “daha ilk incelemede gerçekten çok ilginç verilerle karşılaştık. Bu seçim, demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir diyebilirim” ifadelerini kullandı. İstanbul seçimleriyle ilgili “organize bir usulsüzlük var” iddiasında bulunarak, İstanbul’da tüm ilçelerde bütün oyların yeniden sayılması için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracaklarını söyledi.

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle Türkçe’ye demeç veren AKP’nin kurucularından Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış şunları söyledi; “son anda ketenpereye getirip AKP’ye kazandırmak istiyorlar. İstanbul, bir siyasi parti için hayatta kalma mücadelesinin en yüksek olduğu yer ki AKP için de öyle. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynak alan onlarca vakıf olduğunu herkes biliyor. Hepsi, belediyenin parasıyla ayakta duruyor.

O kaynakları kim yönetiyorsa bir avantaj sağlıyor. Eğer İstanbul CHP’nin eline geçerse, AKP’nin kurallara aykırı bir harcama yapıp yapmadığı ortaya çıkacak. Yandaş şirketlerin muslukları kesilecek. İşte bu yüzden İstanbul konusunda büyük kavga koparıyorlar. AKP ve Erdoğan ‘YSK beni kazandırmalı’ çabasına girmemeli. YSK, görevini hukuk kuralları içinde yapmalı. YSK, seçim sonuçlarını dürüst bir şekilde açıklamalı. Eğer YSK, dürüst bir şekilde, olana bitene açıklama getiremezse uluslararası camiada Türkiye’nin prestiji, tamiri mümkün olmayan zarar görür.”

İngiltere’de yayımlanan haftalık The Economist dergisinin son sayısında yaptığı yorum ilginçtir. “Son birkaç yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti muhalefeti susturdu, yargının kontrolünü eline aldı ve basını etkisiz hale getirdi, Türkiye’de demokrasi adına geriye ne kaldıysa sandığa hapsoldu.

31 Mart’taki yerel seçimlerde sandık buna karşılık verdi. Erdoğan’ın partisi AKP ülke genelinde oyların çoğunluğunu alsa da aralarında ülkenin ekonomi lokomotifi İstanbul ve başkent Ankara’nın da bulunduğu Türkiye’nin en büyük altı şehrinin beşinde yenilgiye uğradı. Bu sonuçlar Recep Tayyip Erdoğan’ı zora soktu”

AKP’nin 22 Temmuz 2007 seçimlerinde Seçsis sistemiyle birlikte şaibe ve yolsuzluk başlamıştı. Fethullah Gülen’in 12 Eylül Halkoylaması için “imkân olsa mezardakileri bile kaldırarak ‘evet’ oyu kullandırmak lazım” dediği unutulmadı. 12 Eylül 2010 Halkoylaması’ndan beri de, tüm seçimler siyasi iktidarın etkisine açık hale getirildi. 16 Nisan 2017 Halkoylaması’na ‘mühürsüz oylar” damgasını vurmuş ve şaibeli şekilde rejim değiştirilmişti.

Yıllardır her seçimde yaptıkları yolsuzlukları unutanlara, 31 Mart yerel seçimlerinde hafif de olsa bir tokat atılmıştır. 1 Nisan sabahı tüm olumsuz koşullara karşın, sandıkta iktidar partisinin yenileceği ve seçimde muhalefetin başarılı olabileceği kanıtlanmıştır. Böylece iktidar partisinin tavan yapmış olan özgüveni sarsılmış, buna karşın muhalefetin tazelediği umut ve kazandığı özgüven artmıştır.

Bunun sonucunda iktidarın sandıkta geçilebileceğini gören toplumda, bu karanlık ve adaletsiz gidişe son vermek olanaklıdır algılamasının doğması sağlanmıştır. Yerel seçimlerde ortaya çıkan başarısızlık sadece AKP genel başkanınındır. Şimdilik siyasi iktidar yerindedir ama önce yavaş yavaş, ardından hızlanarak iniş başlamıştır. Muhalefetin doğru politik adımlarla ve tercihlerle bu inişi hızlandırması gerekmektedir.

İlk Kurşun Gazetesi, Suay Karaman.

saskara-sinasi@hotmail.com.Şinasi Karaca

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

AKP'li Cuma İçten partisinden istifa etti: Başkaldırı sürecine giriyoruz Partinin kurucuları arasında yer alan Diyarbakır eski Milletvekili Cuma İçten yaptığı açıklamayla AKP'den istifa ettiğini duyurdu. İçten istifasını, “Başkaldırıyorum ve AKP’den istifa ...
"YENİ PROJE"  Geçtiğimiz günlerin en önemli konularından biri de yeni CHP’nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasıydı. Bu il başkanının neler yaptığını, neler söylediğini, hangi çizgide olduğunu herkes çok ...
"ECEVİT'İN KALEMİNDEN KÖY ENSTİTÜLERİ NEDEN TARİHE KARIŞTI" KAYNAK..31.01.1954 tarihli Halkçı ( Yeni Ulus ) Gazete. Günün Işığında Köşesi Demokrat Parti idaresinin adı, yaptığı değil, yıktığı, tarihe karıştırdığı eserlerle tarihe geçecektir. Bir düşününce hatıra ...
Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çocuğunu FETÖ’ye kaptıran analar da AKP’nin önünde eylem yaparsa ! Çarpılırsın demediniz mi ? Bak bu adli mercileri cemaatleştiriyorsunuz diyenlere… Emniyet paralelleşiyor diyenlere…. Milli eğitim, ...
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 eski milletvekili ile istifa etmesinden sonra AKP’de istifalar hızla gelmeye başladı. Geçmişte milletvekili, il başkanı, belediye başkanı olarak partide görev alan isimler tek tek istifalarını ...
Demirtaş'ın avukatından açıklama: Her an tahliye edilebilir Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Aydın Erdoğan, Demirtaş’ın tahliyesi önünde herhangi bir engel kalmadığını belirterek, “Sayın Demirtaş’ı dışarıda özgür olarak görme şansımız var artık" dedi Edirne Cezaevi’nde ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.