SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
7 Kasım 2020

”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM”

Köşe YazılarıSaskara - 7 Kasım 2020 13:00

”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM”

02/10/2011.saskara Haber Haber merkezi..

Saskara’lı olmak bir ayrıcalıktır. Kim ne derse desin benim yaşadığım çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim yani yaşadığım saskara, benim için farklı bir yer .

Baharın gelişi,cılga sürenlerin hodakların bağırması. Ekinlerin ekilmesi, daha sonra yaylaya çıkılması, koyunların, ineklerin, kuşluğa gelmesi. Danaların buzağıların ,kuzuların, bağırması.

Gelini kızı kadını, yaşlısı koyunları, tuzlamaya gitmesi. Ev işlerini bitirip kaftancıya yemlik kuzu kulağı pancar toplamaları.Gidişi ve dönüşleri koro şeklinde türkü söylemeleri.

Akşamdan sağılan inek ve koyunların sütlerini yoğurt peynir, çökelek yapıp köye gitmeleri.

Köyde (kartobu)patates çapalamaları tekrar öğleden sonra yaylaya dönmeleri .Bir iki ay geçirip baharın ekilen ekinlerin biçim olgunlaşmış zamanı geldiğinde bir kısım insanların tekrar köye göç etmeleri.

Köyde tarla haros, çayır, biçmeleri yayladan dönüş başlama zamanının geldiği havaların azda olsa soğuduğu zamanı geldiğini. Köydeki hasadın toplanması için tarlalara çayırlara gidip kimilerinin biçmeleri kiminin purul ot yığını yapmaları. Kiminin, öküz arabaları ile sapları otları yükleyip harmana getirmeleri.

Otları otluk yapmaları, sapları harmana serip harmanda gemle döverle dövmeleri. Kimi atla kimi öküzle harman dövmeleri sürmeleri, akşam rüzgârın da tığ savurmaları tabi rüzgar olduğunda, sonra samanı mereğe samanlığa koymaları merekte öküz camışlarla çiğnetip daha fazla saman alsın diye çiğnetmeleri.

Harman zamanı bitiminde, biçilen tarlaları bir kısım insanların (herk)nadas yapmaları, sonbaharın gelişi ile koç katımı başlar. Bir çoğu bu işlerle meşgul olur bir kısmı gurbet yolunu tutar. Kışı gurbette evine çoluna çocuğuna nafaka için ,inşaatlarda çimento kağıdının üstünde yatarak hamallık yaparak, para kazanmanın zorluklarını çekerek evlat yetiştirmek için iyi geçim için kimseye dosta düşmana muhtaç olmamak için çabalar dururlar.

Baharın tekrar gelmesiyle yine köydeki yaşam aynı şekilde başlar sürer gider, bunlar geçmişteki çalışkan köylü saskara, şimdiki saskara farklı yaşamları dünya değiştikçe insanlarda teknolojiye ayak uydurmaya başlamışlardır.

Ne koyun kaldı ne ne öküz ne kani arabası nede camış herkes motor Traktör sahibi oldu yaşam biraz iyileşti insanlar modernleşti, artık yufka ekmek pağaç somun pişiren sac altı pişiren kalmadı denecek kadar azaldı. Herkes artık şeer ekmeği hazır fırın ekmeği yemeye başlamış yani her şey köyde dışardan alınmaya başlanmış.

Eski gurbetçiler artık şehirli olmuş, çocukları bir çoğunun üniversiteli olmuş okur yazar biraz daha çoğalmış bir çoğu akademisyen olmuş, köydeki yaşam eski yeni çok değişmiş, ama iyide olmuş,

“ESKİ SASKARALILAR MI DUYARLIYDI? YOKSA YENİ SASKARALILAR MI DUYARLI”

Gelelim yorumlara yaşamlara.Eskiden Saskaralılar bir birini dinler ,saygı duyar ,hürmette kusur etmezlerdi, büyüklerin yanında sığara kız sevme gelin, kaynata, kayın ,yanında çocuk emzirmezdi, ayrı ayrı odalar yoktu .

Ev ve oda, vardı sık sık yüz yüze bakarlardı, hiç kimse bir birini kırmazdı, aynı tasa segene badıyaya tepsiye siniye kaşık sallardı.Herkes kendi saygınlığını korurdu, büyüklere saygı küçüklere sevgi gösterirdi, düğünler haftalar sürerdi.

Herkes düğüne giderdi, cenaze olduğunda duyan duymayana haber eder cenazeye giderlerdi, herkes cenaze sahibine baş sağlığı dilerdi.Kimse menfaat beklemeden bir birilerine ekonomik olsun veya yardımlaşma olsun ,öz veriyle yerine getirmek için ne gerekiyorsa onu yaparlardı.

Bir kere büyükler köyün ileri gelenleri ne olursa olsun konuşmaları, dinlenirdi, nasihatleri, dinlenirdi, büyük büyüklüğünü ,küçük küçüklüğünü bilirdi saygınlık ön safhada idi.Dışarıya karşı çok tutarlıydılar, başka köylerin koruyuculuğunu yaparlardı yani bir birilerini kollayıp korurlardı.

Yardımlaşmayı dayanışmayı ,çok iyi yaparlardı bir çok köy veya köylü örnek alırdı kimden,?saskaradan. saskaralıdan,namussuzluk,hasiyetsizlik,onursuzluk,şerefsizlik,yapmazlardı,işte benim Saskaram Saskaralım,buydu.

Neden eski saskaralı dan onur duymayım,gurur duymayım,benden ziyade köydeki yakın köylülerden cevap alın, saskara nasıl bir saskara olduğunu, onlardan öğrenebilirsiniz.

O zaman saskarada okur yazar vardı ama ilk okul veya orta öğrenim olanlar vardı çok az olsa da akademisyen vardı.

Ama yinede çok duyarlılardı, çok hürmetlilerdi, gurbette ,koyun koyuna yatarlardı, herkes bir birinin eksikliğini tamamlardı, ne şekilde olursa olsun, birlik beraberliklerini, perçinleştirmiş.

Dışarıya karşı dik duruşları ,etrafındaki Vilayetin den Kazasına Köyüne kadar herkes tarafından bilinmiştir, Duyarsız bir toplum olduk vesselam,

-NOT: Yeni jenerasyonu, yeni jenerasyonlar yazsın.?

Ben eskiyi yazdım.! Bu nedenle sade yalın katıksız, dilimiz döndüğünce ,Saskara yı

saskaralıları anlatmaya çalıştım.!

Ben akademisyen veya çok bilmiş biri değilim, yaşanılan olayları az öz bir biçimde sizlere yeni nesile somut bir delil olarak sundum, beğenip beğenmemeniz size kalmış.

Saygı ve sevgilerimle,dostca hoşça kalınız.

Şinasi KARACA: saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

“SİZ KİMSİNİZ? HANGİ SASKARA'LISINIZ?" Birileri sana sormaz mı!, sen saskara'lı degilmisin? o köyde büyümedin mi? Veya o köy doğumlu degilmisin? veya kimliğinde o köy yazmıyor mu? Şayet kimliğinde köyü (saskara) koyun ...
“DERNEKÇİLİK NEDİR? NASIL YAPILIR KISACA” Dernekçilik adı altında kumarhane, vatan bölme, ve daha sayılamayacak bir çok işler yaptırılıyor.. Bundan dolayı 2005 ten önce emniyete bağlıydı ve haklı olarak sıkı tutuluyordu. 2005 AB, uyum ...
”İŞTE BENİM SASKARAM SASKARALIM” 02/10/2011.saskara Haber Haber merkezi.. Saskara’lı olmak bir ayrıcalıktır. Kim ne derse desin benim yaşadığım çocukluğumun bir bölümünü geçirdiğim yani yaşadığım saskara, benim için farklı bir yer . Baharın gelişi,cılga ...
“UYU SASKARALI UYU” Yayımlandığı tarih: 30 Ağu 2014 @ ..Uyu saskaralı uyu! Elinden ekmeğin ,tarlada sapın, ahırda malın, cebinden paran ,çalınıyor sen siz halen uyanmıyorsunuz.Yanı başında okulunda çocuğun çalınıyor,kapında araban var olan yolundan ...
“SASKARA’YA SASKARA’LILAR SAHİP ÇIKACAKTIR”  “Saskara Koyunpınarı sevdası arkadaş gurubuna 2’nci duyurum” Sevgili arkadaşlar,daha öncede açıklamamı yapmıştım. Ben hiç bir karşılık beklemeden yıllardır bir nevi kamu hizmeti yapmış olup saskara'yı doğduğum yeri çok sevmemden ...
Ümit Kaftancioglu'nu anma etkinliğini sorumluluğunu üstlenen Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Hanak tan sonra Kaftancıoğlu'nun doğduğu köyü koyunpınarı (saskara) köyünde Köy halkının da katılımıyla Fadime ana Cem evi toplantı salonunda ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.