SON DAKİKA
Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Mart 2019

“KADIN HAKLARINA SAYGIYI KİM GÖSTERECEK”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KADIN HAKLARINA SAYGIYI KİM GÖSTERECEK”

Köşe YazılarıUlusal - 8 Mart 2019 17:22

“KADIN HAKLARINA SAYGIYI KİM GÖSTERECEK”

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde yapılan devrimlerle; Türkiye Orta Çağ koşullarından kurtarılıp modern dünyanın bir parçası yapıldı. Bu devrimler sürecinde kadınlarımız, olağanüstü haklar kazandılar. Buradaki amaç; kadınlarımızın dışlanmışlığını, horlanmışlığını, cinsiyetleri nedeniyle uğradıkları haksızlıkları ve eşitsizlikleri sona erdirmekti. 1930’dan başlayarak Türk kadınına, Avrupa’da birçok ülkede bile olmayan haklar verildi. Türk kadını, modern dünya kadınlarının yanına yükseltildi.
 Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde 149 ülke arasında 133. sırada. Yani, kadın hakları konusunda dünyanın en geri ülkesinden birisiyiz.  Ekonomide ilk 20 içindeyiz ama uygarlıkta 78. sırada bulunuyoruz. Kadınlarımızın, dünyanın en geri ülke kadınları ile aynı durumda olması da uygarlık yolunda çok gerilerde kaldığımızı gösteriyor. Geçen yılki rapordaki yerimiz de 130’unculuk idi.

Kadının yeri, evidir, diye kadını iş hayatından çekip eve yönlendirmeye çalışmıyor mu?
İşte bu durum. Türkiye’nin kalkınmasının önüne dikilen önemli engellerden birisidir.
Eve iteklenen kadının başına türban geçirilerek o kadın, ekonomik haklar ve kadın hakları gibi konuları düşünmekten de uzaklaştırılıyor. Türbanı, İslam dininin en önemli ve hatta tek şartı sanan kadın, kendi cinsiyet hakkını ve toplumsal haklarını savunmayı bırakıyor. Böylece türban, kadın bilincini örten bir alete dönüşüyor. Kimliği, duyguları, düşüncesi türbana odaklanan kadın da siyasi olarak muhafazakarlaşıyor ve oyunu da ona göre kullanıyor.
Ve ne yazık ki türbancılar adına konuşan kadınlar da bu geriye gidişi görmezden gelip kadını modern köle haline getiren soyutlamaya alkış tutuyorlar.

Televizyon tartışmalarında, dinsel sembol üzerinden demokratik hak üretmeye çalışanlar, aslında kadının var olan haklarını kötürüm edip çürütüyorlar.

İktidar yandaşları, bir taraftan ekonomik büyümeyle övünüyorlar öbür yandan da kadınların bu büyümeden tersine etkilendiğini saklıyorlar. Bunu da türbanı gündeme getirip kadınların tek derdinin bu örtü olduğu gibi propaganda yürüterek yapıyorlar.
Kadınların, haklar açısından geriye gidişi görmeleri gerekiyor. Maalesef bugünkü konumları Atatürk’ün kızlarına yakışmıyor.
Evet, sorgulayalım, Tarihte erkekle aynı haklara sahip olma savaşı vermiş olan Türk kadını bugün nasıl olur da haklar açısından 149 ülke arasında 133. sırada olur?

Sizin ve sizlerin bizi koruyor ve kolluyor dediğiniz zihniyet işte sizi bu hallere getirmiştir.umarım başörtüsü konusunu ve türban konusunu ayırt ederek türbanın , bir siyasi simge olduğunu.

Hazım ederek kendinizi siyasal yem olarak başkalarına sunmazsınız,artık uyanın sizde bir insan olduğunuza göre özgür iradenizi kullanarak neyin doğru olduğunu neyin yalan olduğunu örgenin ve kendinize sorun.Üzerinizdeki ölü toprağını bir kenara bırakarak sizlerde hayatta kendinize yer bulun..

NOT:8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününüz kutlu olsun.Bu vesile ile özgürlüğe adım atmış olun..

Şinasi  KARACA.. saskara-sinasi@hotmail.com.

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

"Maltepe Cemevi: Cemevimiz ticari bir meta değil, ibadethanedir" PİRHA- İstanbul Maltepe Belediyesi’nin Maltepe Cemevi’nin üzerinde bulunduğu arsayı 25 yıllığına Süreyyapaşa Vakfı’na, vakfın da Maltepe Sağlık Turizm Eğitim Otopark Temizlik ve İnş. ...
"TÜRBAN ADI ALTINDA BAŞ ÖRTÜSÜ YALANI" Asırlardır insanları saçınızın bir teli görünürse cehennemde yanarsınız korkusunu salan din bezirganları işte inanan insanları böyle kandırmış.KUR-AN' ın(6666)Ayetinden yalnız sadece bir ayetinin içinde şu cümle ...
"ALEVİ TARİHİ: KATLEDİLEN GERÇEKLER" Yazı başlığına dair ciltler dolusu belge ve bulgu, araştırıcıları, gören gözleri, kalp sızısı duyan canları bekliyor. Bu yazının dar kapsamında “üstü örtülerek saklanan Alevi-Bektaşi gerçeğinin” bir bölümünü ...
"100. YIL COŞKUSU" 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’i işgal eden düşmana ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin, (gerçek adı Osman Nevres, Hukuku Beşer-İnsan Hakları Gazetesi’nin yazarı) hemen oracıkta öldürülmüştür. Ancak bu ölüm, ...
Bugün ‘Dörtler’ ve İbrahim Kaypakkaya’nın ölümlerinin yıl dönümü 18 Mayıs 1982’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan işkenceye karşı kendini yakan Ferhat Kurtay, Necmi Öner, Mahmut Zengin ve Eşref Anyık, Kürt mücadele tarihine ‘Dörtler’ ...
"YETMEDİMİ DAHA NE ISITIYORSUNUZ?" Bu ülkede Dersim Katliamı oldu.. Sonra Sabahattin Ali katledildi.. Sonra Denizler asildi,Mahir'ler,Sinan'lar,ibo'lar olduruldu-parca parca edildi.. Sonra 01/5/1977 Unuttunuz mu? Sonra maras katliami.. Sonra ressam kenan evren diyarbakir zindanlarinda unutulmayacak iskence resimleri cizdi.. 17 ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.