Şinasi Karaca
Şinasi Karaca
» Diğer Yazıları
Takip Et!
5 Aralık 2020

“KADIN HAKLARINA SAYGIYI KİM GÖSTERECEK?”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KADIN HAKLARINA SAYGIYI KİM GÖSTERECEK?”

GündemKöşe Yazıları - 5 Aralık 2020 15:57

“KADIN HAKLARINA SAYĞIYI KİM GÖSTERECEK?”

 

Bu gün 5 Aralık Dünya Kadın hakları günü.

Dünya Kadın Hakları Günü Nedir? 5 Aralık 1934 yılında Ulu Önder Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. O tarihten bu yana 5 Aralık, Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor ve temelini Olympe de Gouges’un 1791’deki Kadın ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’nden alıyor.

 Hem kadınları seviyoruz dersiniz hem de kadın haklarına saygı göstermezsiniz! Bu iki yüzlülük degilmidir?.

  Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde yapılan devrimlerle. Türkiye Orta Çağ koşullarından kurtarılıp modern dünyanın bir parçası yapıldı.

Bu devrimler sürecinde kadınlarımız,olağanüstü haklar kazandılar. Buradaki amaç; kadınlarımızın dışlanmışlığını, horlanmışlığını, cinsiyetleri nedeniyle uğradıkları haksızlıkları ve eşitsizlikleri sona erdirmekti.

1930’dan başlayarak Türk kadınına, Avrupa’da birçok ülkede bile olmayan haklar verildi. Türk kadını, modern dünya kadınlarının yanına yükseltildi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nu (The Global Gender Gap Report 2015) yayımladı. Türkiye kadın ve erkek arasındaki eşitsizlikte 145 ülke arasında 130’uncu oldu. Bahreyn, (123) Azerbaycan, (96) Ermenistan, (105) ve Gana (63) gibi ülkeler sıralamada Türkiye’yi geride bıraktı.

Şimdiki iktidar kadın haklarına nasıl bakıyor? Kadının yeri neresi olduğunu söylüyor?.“Kadının yeri, evidir “diye kadını iş hayatından çekip eve yönlendirmeye çalışmıyor mu?

İşte bu durum; Türkiye’nin kalkınmasının önüne dikilen önemli engellerden birisidir.

Eve iteklenen kadının başına türban geçirilerek o kadın, ekonomik haklar ve kadın hakları gibi konuları düşünmekten de uzaklaştırılıyor.

 Türbanı,İslam dininin en önemli ve hatta tek şartı sanan kadın, kendi cinsiyet hakkını ve toplumsal haklarını savunmayı bırakıyor. Böylece türban, “kadın bilincini örten” bir alete dönüşüyor. Gerçek inançtan uzaklaşıp yozlaşır duruma geliyor.Kimliği, duyguları, düşüncesi türbana odaklanan kadın da siyasi olarak muhafazakarlaşıyor ve oyunu da ona göre kullanıyor.

 Ve ne yazık ki türbancılar adına konuşan kadınlar da bu geriye gidişi görmezden gelip kadını modern köle haline getiren soyutlamaya alkış tutuyorlar. Televizyon tartışmalarında, dinsel sembol üzerinden demokratik hak üretmeye çalışanlar; aslında kadının var olan haklarını kötürüm edip çürütüyorlar.

 İktidar yandaşları; bir taraftan ekonomik büyümeyle övünüyorlar öbür yandan da kadınların bu büyümeden tersine etkilendiğini saklıyorlar. Bunu da türbanı gündeme getirip kadınların tek derdinin bu örtü olduğu gibi propaganda yürüterek yapıyorlar.

Kadınların, haklar açısından geriye gidişi görmeleri gerekiyor. Maalesef bugünkü konumları Atatürk’ün kızlarına yakışmıyor.Evet, sorgulayalım. Tarihte erkekle aynı haklara sahip olma savaşı vermiş olan Türk kadını bugün nasıl olur da haklar açısından 153 ülke arasında 130. sırada olur?

Sizin ve sizlerin bizi koruyor ve kolluyor dediğiniz zihniyet işte sizi bu hallere getirmiştir.Umarım başörtüsü konusunu ve türban konusunu ayırt ederek türbanın bir siyasi simge olduğunu bilmek, kendinizi siyasal yem olarak başkalarına sunmazsınız,artık uyanın sizde bir insan olduğunuza göre özgür iradenizi kullanarak neyin doğru olduğunu neyin yalan olduğunu örgenin ve kendinize sorun.

Saskara-sinasi@hotmail.com. Şinasi Karaca

 

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Aslında üzülerek söylüyorum! Siyaseti anlam içeriği gibi ;Söylediği  yalanları kitlelere inandırma sanatı olarak görenlerin bir ''Yalan'' yeteneğinden bahsedeceğim... Akp'li Cumhurbaşkanı Erdoğan;  iktidara geldiğimizde öğrenci bursları kırk beş liracıktı , kır beş liracık diye keskin bir ...
Bu makalemde sizleri, günümüzde çok konuşulan, konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı için, toplumun kafasının karıştığı ŞERİAT konusu üzerinde düşünmeye davet etmek istiyorum. Lütfen unutmayalım İslam hukuku, Allah ın ...
Bizler Kur’an dan uzak, kendimize öyle bir din yarattık ki, bu yanlış inançla eğer Allah ın huzuruna gidersek, inanın hesabını veremeyenlerin safında buluruz kendimizi. İslam toplumunda Kur’an ne yazık ki ...
Bu makalemde sizlerin, üzerinde düşünmenize vesile olmak istediğim ayet, Ali İmran suresi 173. ayet olacak. Bu ayet üzerinde Allah ın emrettiği gibi eğer düşünürsek, çok ama çok büyük dersler alırız ...
İslam dünyası öyle bir yozlaşma, batıl ve hurafenin batağındaki akıl, mantıkla açıklamak mümkün değil. Günümüzde yaşanan, ülkelerinden kaçan Müslüman göçleri üzerinde zerre kadar düşünen, İslam toplumlarının ne denli kargaşa, acı ...
Bu makalemin konusu, Tegabun suresi 11 ve 12. ayetler olacak. Bu iki ayet aslında bizlere çok önemli bilgiler veriyor ama bizler ayetlerin üzerinde, gereği gibi düşünmediğimiz içindir ki, gereken dersleri ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.