Administrator
Administrator
» Diğer Yazıları
Takip Et!
8 Nisan 2018

“KADIN HAYATIN HER YERİNDE OLMALI”

Facebook'ta Paylaş
Twitter
B R K
“KADIN HAYATIN HER YERİNDE OLMALI”

GündemUlusal - 8 Nisan 2018 18:43

“KADIN”

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu tarafından başlatılan “Meclis Sohbetleri” etkinliğinin ikincisi, “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirildi. Etkinlikte, 18 Mart Çanakkale Anmasına ilişkin bir tiyatro gösterisi sergilendi. Ancak gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkması engellendi.

 

Devlet Tiyatroları’ndan oyuncuların üç gün provasını yaptığı gösteriye bir saat kala, herhangi bir gerekçe gösterilmeden, kadın oyuncuların sahne önünde yer almamalarının, sahnenin yanında olmalarının istendiği bildirildi. Erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildiler. Etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün görselinin kullanılması da engellendi. Bu taleplerin TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği bilinmektedir. Kadın oyuncuların sahneye çıkmaları engellendiğinde, diğer oyuncuların da bu olayı protesto etmeleri gerekirdi.

 

Geçtiğimiz günlerde eşsiz liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafının bulunduğu tişört güvenlik gerekçesi saçmalığıyla TBMM’ye alınmamıştır. Laikliğin anayasada olmamasını savunan, soyadından başka kahramanlığı bulunmayan küresel kapitalizmin ve emperyalizmin hizmetkarı sahte kahraman, TBMM Başkanlığına hiç yakışmadığı gibi, böylelerinin TBMM üyesi bile olmaması gerekir. Büyük kurtarıcımız Atatürk’ün kurduğu ülkenin TBMM Başkanlığı makamında oturarak, ülkenin kurucu liderini ve ilkelerini yok sayan, hakarete varan söz ve eylemlerde bulunan sahte kahraman, o yüce makama yakışmamaktadır.

 

Kadını sadece cinsel kimliğiyle gündeme getirerek aşağılayanların içinde, kadına karşı bastırılmış bir korku vardır. Bu korku, kadınları görmemek için sürekli kaçma üzerine kurgulanmış sapkın bir kişiliğin oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum tedavi edilmediği zaman, kadına karşı şiddet olaylarının meydana geldiği görülmektedir. Bunun sonucunda da kadınlar sürekli mağdur olmaktadır.

 

AKP iktidarı ile birlikte kadınlara bakış açısı değişmiş ve buna bağlı olarak şiddet uygulanmaya başlanmıştır. Bu şiddet, kadın cinayetlerinde 2002 yılından günümüze kadar %1700 oranında artmıştır. 2002 ile 2017 yılları arasında yaklaşık 200 bin kadın cinsel saldırıdan mağdur olmuş ve yedi bine yakın kadın öldürülmüştür. Ülkemizde kadınların %45’i, hayatlarında en az bir kez fiziksel ve cinsel şiddete uğramaktadırlar.Taciz ve tecavüz gibi cinsel saldırılarda %60 oranında artış olmuştur.  Her gün yazılı ve görsel basında, kadına yönelik cinsel taciz ve öldürme olaylarını görmekteyiz.

 

Kadınların özgürlüğünü ve namusunu kılık kıyafete indirgeyen zihniyetle, ürkütücü boyutlardaki dövülen, tecavüze uğrayan, yaralanan, sakat bırakılan, öldürülen kadınların sorunları için sadece boş söylemler üretilmektedir. Dünya Ekonomik Forumu Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporuna göre Türkiye, kadın-erkek eşitliğinde 135 ülke arasında 121. sıradadır.

 

Laik ve demokratik cumhuriyetin değerlerinden uzaklaşıldıkça, kadına bakış açısı değişmektedir. Bu kötü niyetli bakışın önlenmesinde aydın düşünceli erkeklere büyük görev düşmektedir. Çünkü kadın sevgidir, dostluktur, emektir. Kadın toplumun ışığıdır, toplumu aydınlatır ve ilerlemesine öncülük eder. “Şuna inanmak gerekir ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” diyen büyük önderimiz Atatürk’ten, kadınların sahneye çıkmasını engelleyen sahte kahramana geldiğimiz sürecin adı, ortaçağ karanlığıdır. Bu karanlıktan çıkmak ve çağdaş bir topluma kavuşmak için kadınlarımıza ve erkeklerimize büyük sorumluluklar düşmektedir.

 

Ulusal Kurtuluş Savaşımızda kadınlarımız, erkeklerimizle birlikte mücadele etmiştir. Ülkemizin kurtuluşunda kadınlarımızın çok önemli ve özel yerleri bulunmaktadır. Yaşamın akıl ve bilime uygun olarak düzenlendiği çağdaş bir toplum mücadelesinde laik ve demokratik cumhuriyetin değerlerini benimseyen, toplumumuzun aydınlık yüzleri kadınlarımızı, yaşamın her alanında daha çok görmek en büyük kazanımımız olacaktır. İşte bu kazanım, ülkemize aydınlığın yolunu açacaktır.

 Kaynak; İlk Kurşun Gazetesi,Suay Karaman.

 Şinasi KARACA<saskara-sinasi@hotmail.com

Rss

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı.

İlginizi çekebilecek diğer haberler

    Şinasi KARACA  “ALEVİLİKTE  HUKUK ADALET VE DÜŞKÜNLÜK”      “ALEVİ OLUNMAZ ALEVİ DOĞULUR”     Alevilikte, yol kurallarını koruyan, toplum barışını sağlayan, düzenin bozucularına uygulanan kimi yaptırımlar vardır. Yol kurallarına uymayanlara “düşkün”lükle adlandırılırlar. Düşkünlere uygulanan ...
“İhsan Eliaçık: Boşa kurban kesmeyin” İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Kurban Bayramı ile ilgili çok konuşulacak bir yazı kaleme aldı. Kurbanın yanlış anlaşıldığını savunan ve hayvanların boşa kesildiğini belirten Eliaçık, bunun İslam ...
“Allah’tan Uzaklaşma Bayramı: Kurban!” İslam’ın dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı, pekçok dinsel ritüel gibi amacından sapmış, içeriği boşaltılmış ve bir şirk tapınmasına dönüşmüş durumdadır. Anlamı Allah’a yaklaşmak demek olan Kurban, günümüzde ...
Mesut Özil ve maymun kafesi Dünyanın en büyük yıldız futbolcularından olsa da… Almanya'nın en pahalı transferi olsa da… O “maymun kafesinden” hiç çıkamadı. İki dedesi de Zonguldak maden ocaklarında çalışıyordu. 1960'larda Almanya göç ettiler;  Gelsenkirchen maden ocağında çalışmaya ...
"Lozan Barış Antlaşması (24 Temmuz 1923)" Lozan Barışı sekiz aylık çetin ve uzun bir müzakere devresinden sonra, Lozan Üniversitesi'nin tören salonunda imzalanmıştır. Lozan'da imzalanan belgeler, esas Barış Antlaşması, 16 adet sözleşme, ...
"YAPAY KATLİAM" 18 Kasım 2002 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı’na getirilen Binali Yıldırım'ın döneminde 22 Temmuz 2004 tarihindeki resmi verilere göre 41 kişinin yaşamını yitirdiği, 89 kişinin yaralandığı Pamukova hızlandırılmış tren faciası yaşanmıştı. ...
Yorumlar
Duyurular
Güncel haber yayıncılığına yeni yayın döneminde daha güçlü bir yapı ile İnternet Gazeteciliği ilkelerine uygun; tarafsız, özgün ve özgür site olarak kamuoyunun beğenisine sunulmuştur.

Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.

Yandex.Metrica

Saskara Haber

Esareti Cesaretle def edeniz. Yerelden Ulusala Özgür Haber Sitesi. Herkesin değil, doğrunun sesiyiz.